Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Kolik kg (kilogramů) může zvedat těhotná žena v práci, zaměstnání

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kolik kg (kilogramů) může zvedat těhotná žena v práci, zaměstnání Email
Pondělí, 17. leden 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 6972x

Mám pružnou pracovní dobu a v pracovní smlouvě mám sjednáno i 150 hodin přesčasu za rok zdarma. Zjistila jsem, že jsem těhotná. Může mi zaměstnavatel nařídit inventuru majetku v sobotu? Děkuji, Pavla.

___
___

ODPOVĚĎ:

Právní úprava obsahuje řadu ochranných opatření ve prospěch těhotných žen tak, aby výkon práce neohrozil její zdraví i zdravý vývoj nenarozeného dítěte. Především je řada prací těhotným ženám zakázána. Výčet zakázaných prací a pracovišť obsahuje vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 288/2003 Sb., kterou se stanoví práce a pracoviště, která jsou zakázány těhotným ženám, kojícím ženám, matkám do devátého týdne po porodu a mladistvým, a podmínky, za nichž mohou mladiství výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání.
Těhotné ženy nesmějí jednak pracovat v rizikovém prostředí, nesmějí pracovat s určitými látkami (především chemikálie). Další okruh zakázaných prací je spojen s fyzickou zátěží kladenou na zaměstnankyni, jde o zvedání břemen, pracovní polohy, úkony spojené s tlakem na břicho, vnucené pracovní tempo atd.
Navíc platí zákazy prací přesčas a v noci.

Záleží na tom, jakého charakteru je inventura – pokud je to práce přesčas, tak Vám nařízena být nemůže, stejně tak můžete požádat o uvolnění, pokud by se jednalo o fyzicky náročnou práci. Pokud je Vaše zaměstnání fyzicky náročné, máte právo být přeřazena na jinou práci a zaměstnavatel Vám toto právo nemůže upřít.


Odověď poskytla Bezplatná právní poradna online

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny