Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Poplatek za výměnu pozemků mezi dvěma majiteli - informace

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Poplatek za výměnu pozemků mezi dvěma majiteli - informace Email
Sobota, 05. únor 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3596x

Mám dotaz ohledně pozemků. S manželem jsme koupili dům, ke kterému náleží i zahrady a ostatní pozemky. Při té příležitosti jsme zjistili, že kdysi dávno se staříci v hospodě domluvili a vyměnili si pozemky, naprosto nesmyslně, a samozřejmě bez jakéhokoliv zápisu do katastru nebo sepsání nějaké smlouvy.

___
___

Tím nastala situace, že pozemek který se nachází před našim domem a je to již asi 30 let "náš dvůr" patří sousedům, a naopak jejich zahrada zase podle katastru patří nám. Se sousedy jsme se domluvili, že si pozemky vzájemně vyměníme bez nároku na finanční dorovnání - jde tedy pouze o tu výměnu pozemku.

Tedy pozemek A za pozemek B. Nikdo z nás jsme ale nikde nezjistili, zdali je k tomu potřeba kromě smlouvy o vzájemné výměně i nějaké zaměření pozemků, odhad jejich hodnoty atd.. Když nikdo z nás nechce žádné peníze. Také si myslíme, že by zde mohlo být oboustranně uplatněno vydržovací právo nabyté mnohaletým uživáním pozemků. Chceme samozřejmě, pokud možno, aby výměna nikoho nestála žádné peníze navíc. Poradíte mi, prosím, jak vyměnit pozemky co nejlevněji co nejméně náročně? Děkuji, BarboraRead More


ODPOVĚĎ:

Ke vzájemné výměně pozemků byste potřebovali cenový odhad znalce, a dále byste platili daň z převodu nemovitostí podle ceny dražšího z pozemků.
Druhá možnost je vydržení pozemku. K tomu je potřeba, aby vydržitel zacházel s nemovitostí jako s vlastní po dobu nejméně 10 let, přičemž se do této doby počítá i oprávněná držba jeho předchůdce. Jde o institut, který slouží ke sladění faktických vztahů se vztahy podle práva. Z Vašeho příspěvku je zřejmé, že jste tyto podmínky již splnili.
Katastr nemovitostí zapíše takto nabyté vlastnické právo na základě soudního smíru, nebo na základě prohlášení ve formě notářského zápisu
Za schválení soudního smíru se zaplatí 1000,-Kč, pokud jde o nepeněžité plnění. Cena notářského zápisu se pohybuje okolo 2000 Kč, podle ceny nemovitosti.
Podrobnosti zjistíte na podatelně okresního soudu nebo u jakéhokoli notáře v místě Vašeho bydliště.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny