Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Opotřebení, poškození kolen a kyčlí běháním, sportem a pohybem?

Říká se, že běh člověku dříve či později nenapravitelně zrričí klouby. Je to pravda? Vždyt mnozi lidé běhají pravidelně do vysokého věku. Děkuji, Karel

___

___

ODPOVĚĎ:

To, zda sportování a běh mohou mít vliv na opotřebení kloubů a vznik degenerativniho onemocnění nazývaného osteoartróza, neni dodnes zcela jasné. Zdá se však pravděpodobné, že některé kontaktní sporty a těžká atletika mohou vést ke vzniku tohoto onemocnění. Pří kontaktních sportech (fotbal, ragby, hokej a jiné) mohou často vznikat drobná poranění menisků či jiných měkkých tkání, a zvláště ta, která nejsou řádně a včas ošetřena, mohou vést ipo letech ke vzniku osteoartrózy. Nejasné je to u běhu. Jiná situace bude asi u maratonců a jiná u sprinterů. Rozdil také představuje vrcholová atletika oproti výkonnostní či rekreační (nebezpečné může být například provozování vrcholové atletiky při tvarové abnormalitě kloubů). Jaké tedy poskytnout obecné doporučení?

V tomto případě platí podobná poučka jako u zatížení kardiovaskulárního systému, to znamená najít vhodnou míru sportovní zátěže.

Žádná nebo minimálni zátěž člověku rozhodně neprospívá, stejně jako jednorázové či nepravidelné přetěžování.

 


 

 jak-spravne-behat-postup-navod