Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Odpovědnost za vady při prodeji nemovitosti

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Odpovědnost za vady při prodeji nemovitosti Email
Neděle, 23. květen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4291x

V roce 2009 jsem prodal dům v historickém centru Tábora, kupec byl stavební inženýr. Kupní smlouva byla sestavena právníkem, který ji 25.9.2010 spolupodepsal jako vedlejší účastník. Dům byl prodán, jak stojí a leží, kupující si dům řádně prohlédl (jako stavební inženýr dokázal velmi dobře posoudit, v jakém stavu se nachází) a vůči jeho technickému stavu neměl žádné výhrady (vše uvedeno v kupní smlouvě).

___
___


Nyní kupec začal 9. března 2010 prostřednictvím emailů reklamovat tzv. údajnou skrytou vadu netěsnosti rozvodů ústředního topení (bude se zřejmě odvolávat na § 599 občanského zákoníku), což se prý projevuje nutností potřeby dotlakovaní vody 2-3 x za topnou sezonu. Tato vada se však při předání nemovitosti nevyskytovala, nemovitost mu byla předána bez závad, což kupec potvrdil podpisem kupní smlouvy. Navíc pokud by voda někde unikala, muselo by se to někde projevit, kupec se však o žádné mokré stěně nezmiňuje.
Podle mého názoru je nesmysl rozbourat rozvody v celém domě, neboť prasklé či netěsné topení se vyznačuje masivním únikem vody po celém domě a tlak vody prudce klesne již během 1 hodiny. Toto se však nestalo. Pokud však kupec začal topit až opožděně, pak je možné, že rozvody zamrzly a nyní má problémy, já jsem ho při předávání domu výslovně upozorňoval, aby vzhledem k tuhé zimě začal topit co nejdříve. Jeho tvrzení tudíž již není věrohodné z toho důvodu, že začal reklamovat až na samém konci topné sezony, pokud by jím zmíněné problémy skutečně existovaly, tak by se musily projevit již na počátku zimních měsíců.
Může kupec za těchto okolností vůbec uplatňovat nějaké nároky? Toto je klíčová otázka, prosím o její zodpovězení.
Zjevné neboli faktické vady (pokud se vůbec vyskytovaly) vzal kupec na vědomí prohlášením, že kupuje nemovitost, jak stojí a leží, jaká je právní situace u tak zvaných skrytých vad v případě obvyklého stavu u starého domu? Lze v případě starého domu z roku 1928 např. tvorbu plísně považovat za skrytou vadu? Za kolik dní či týdnů po doručení konkrétně formulované žaloby proběhne první soudní řízení? Je běžné i u vyšších pohledávek zaslat platební příkaz? Soudní obsílky se zasílají zpravidla do vlastních rukou, co se stane, když adresát i po několika pokusech o doručení obsílku nepřevezme? Dan


ODPOVĚĎ:

Dle občanského zákoníku, přenechá-li se věc jak stojí a leží, neodpovídá prodávající za její vady, ledaže věc nemá vlastnost, o níž prodávající prohlásil, že ji má, nebo kterou si kupující výslovně vymínil. Ve Vašem případě nemůže být tedy o odpovědnosti za vady ani řeč. Pokud prodáte věc „jak stojí a leží“, ustanovení zákona Vás odpovědnosti za vady zbavuje, leda že jste výslovně prohlásil ve smlouvě, např. že topení v naprostém pořádku.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny