Dobré poledne, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Odmítnutí převzetí platového výměru zaměstnancem - informace

Jsem ve firmě zaměstnán už mnoho let, mám smlouvu a mzdový výměr, který se skládal ze základního platu a prémií. Prémie přiznával zaměstnavatel dle ekonomických výsledků. Mzdových výměrů mám cca 5 dle toho jak rostla mzda. Ekonomické výsledky firmy nejsou poslední léta dobré a tudíž se prémie už několik let nevyplácejí, a tak nám vedení nemůže udělovat finanční sankce v podobě nevyplacení prémií za případné prohřešky.

___
___

A proto mě a mé kolegy nyní zaměstnavatel nutí podepsat mzdový výměr v kterém přesunul 20% ze základního platu do osobního ohodnocení (dříve taková složka platu nebyla) s tím že je výlučně na něm, zda bude přiznáno a nemůžeme si jej nijak nárokovat.
Tento mzdový výměr jsem nepodepsal, ale zaměstnavatel tvrdí že ho podepisovat nemusím a přesto bude platný. Muže mi zaměstnavatel takto snížit plat? A je tedy takový mzdový výměr platný i když jej nepodepíši? Moc děkuji za odpověď, Milan


ODPOVĚĎ:

Výše Vašeho platu závisí na tom, jaké podmínky jste si ujednali v pracovní smlouvě. Pokud máte mzdu určenou pouze v pracovním výměru, jedná se o jednostranný akt zaměstnavatele, který ho může kdykoli změnit bez Vašeho souhlasu. Podpis na něm pouze značí jeho převzetí zaměstnancem, nikoli souhlas. Nesmí Vám však snížit mzdu pod zákonem stanovenou hranici za Vámi prováděnou práci a o příplatky za noc apod. 


Odověď poskytla Bezplatná právní poradna online