Příjemnou noc, dnes je úterý 27.2.2024, svátek slaví Alexandr, zítra Lumír.

Nevolnost a pocit na zvracení při sledování 3D filmů

Chtěla bych se zeptat, jaké nemoci způsobují, že člověk nevidí nebo nerozpozná třetí dimenzi u 3D filmů a 3D efektů. Když jsem naposledy byla v kině, začala jsem mít problémy. Pořádně 3D efekty nevidím, a když je film dlouhý, mám dokonce pocity na zvracení a motá se mi hlava. Nosím brýle, skla mají různou dioptrickou sílu. Magda
___
___


ODPOVĚĎ:

Se sledováním 3D filmů mívají obtíže samozřejmě jednoocí lidé (lidé kteří vidí jen na jedno oko), lidé s tupozrakostí, dále lidé s velkým rozdílem dioptrií mezi oběma očima, lidé s vyšším astigmatismem, šilhající a lidé s tzv. mikrošilháním, které nemusí být za normálních okolností vidět.

U vás bude problém s rozdílem dioptrií. Každé dioptrické sklo zvětšuje nebo zmenšuje. Různě silná skla pak vytvářejí na sítnici různě velké obrázky, které má mozek problém spojit do prostorového vjemu. Obtíže vznikají obvykle od rozdílu 2 dioptrií, ale už 1,5 dioptrie může dělat problém.

Zkuste kontaktní čočky - tam je rozdíl velikostí menší, nebo zauvažujte o laserové operaci dioptrií, která vás dokáže těchto obtíží zcela zbavit.