Dobrý večer, dnes je pondělí 5.6.2023, svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert.

Nespavost ve stáří, časté probouzení ve spánku - příčina, léčba

 Co jsem v důchodu, mám lehké spaní. V noci se neustále budím a nemůžu pořádně zabrat. Co mohu udělat, abych se vyspala dobře? Svatava

___

___

ODPOVĚĎ:

Kvalita spánku se stejně jako naše životospráva s věkem pochopitelně mění. Čím více stárneme, tím máme obvykle méně pohybu, více času na jídlo atd. Proto zvláště v tomto věku lze doporučit lehké večeře, poslední jídlo cca tři až čtyři hodiny před ulehnutím. Pomůže také lehké protažení formou jógy, pilates nebo krátká procházka po večeři. 

Na kvalitnější spánek jsou vhodné bylinky a to např. meduňka nebo kontryhelZvláště v seniorském věku bychom měli být ke svému tělu šetrnější a nezatěžovat je zbytečně léky (i tak většina pacientů /možná i Vy/ užívá velký počet léků, kdy platí, že čím více jich přidáme, tím více tělo zatěžujeme), proto jsou bylinky velmi vhodné.  

Pokud by Vám bylinky nepomohly, může být příčinou porucha metabolismu melatoninu ve Vašem mozku - pak by bylo žádoucí stav konzultovat s psychiatrem (nejlépe takovým, který má zkušenosti v této oblasti a problematice).