Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Nepovinný 2. a 3. pilíř důchodové reformy a úspory na důchod, stáří

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Nepovinný 2. a 3. pilíř důchodové reformy a úspory na důchod, stáří Email
Středa, 23. květen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2518x
Moc se nevyznám v důchodové reformě? Státní důchod bude malý, II. a III. pilíř však nebudou povinné. Jak tedy stát donutí lidi, aby si sami spořili? Kdo si nenaspoří, stát ho ve stáří přece stejně nenechá na holičkách a formou všelijakých dávek mu finančně pomůže. Takže ti, co si zodpovědně spoří, na tom pak budou stejně (ne-li hůř) než ti, co se na to vykašlou. Nebo se pletu? Evžen
___
___


ODPOVĚĎ:

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože nikdo neví, v jakém stavu budou finance státu. V současné době si na svůj důchod nijak nespoříte, pokud nemáte penzijní připojištění (budoucí III. pilíř). Odvádíte část svého příjmu na sociální pojištění, ze kterého se platí všechny sociální dávky včetně důchodů. 

Sociální dávky se v poslední době omezují a reálné důchody klesají. Není dobré spoléhat se na stát, který vás sice nemusí nechat na holičkách, otázka ale je, zda na to bude mít. Podle  demografického vývoje vzroste během 50 let počet obyvatel nad 65 let ze současných 14% na 30%. Reálně tedy klesne počet obyvatel odvádějících daně. Je pouze na rozhodnutí každého z nás, jestli do systému důchodové reformy vstoupí. Lidé do 35 let rnohou vstoupit kdykoli, starší 35 let se mohou rozhodnout do 30.6.2013. Pravda je, že se ze systému vystoupit nedá. Stát své občany nebude nutit vstoupit do tohoto systému, jen umožní, aby si lidé ze svého platu na důchod dobrovolně přispívali.

V I. pilíři se nic nezmění, občané budou do něj platit dále. Výhoda II. a III. pilíře je v tom, že si každý spoří své peníze na svůj důchod, na účet vedený na své jméno. Doporučuji poradit se s někým, kdo důchodové reformě rozumí a vysvětlí vám, jak se ve vašem věku a s vaším příjmem důchodové reformy zúčastnit.

Odpověděla Mgr. Alexandra Pálková

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny