Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Návyk, závislost na Rivotrilu - informace, příznaky, léčba

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Návyk, závislost na Rivotrilu - informace, příznaky, léčba Email
Pondělí, 16. červenec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 17240x
Moje matka po rozvodu začala užívat lék Rivotril, na který si zvykla, a nyní ho bere pravidelně na každý "menší problém". Co byste jí doporučil za náhradu, aby se naučila usínat a fungovat bez onoho Rivotrilu? Děkuji, Ilona
___
___


ODPOVĚĎ:

Rivotril je lék ze skupiny anxiolytik, jehož hlavním účinkem je snižování úzkosti a vnitřního napětí. Je-li užíván dlouhodobě, dochází k tomu, že se jeho účinnost snižuje, a člověk potřebuje stále vyšší dávku k dosažení původního efektu (to je bohužel nevýhoda více-méně všech anxiolytik).

Při dlouhodobém užívání se může u některých pacientů vytvořit návyk či závislost. Ten se projevuje tím, že se při vysazení léku objeví některé abstinenční projevy jak psychické, tak tělesné. K těm nejčastějším patří

  • podrážděnost,
  • třes prstů a jazyka,
  • pocení,
  • vnitřní napětí,
  • zrychlený tep,
  • nechutenství a
  • nespavost.


V případě přítomnosti výše uvedených příznaků je vhodné vyhledat lékaře, nejlépe psychiatra. Náhlé a nekontrolované vysazení léku je totiž velmi rizikové a může vést k poruchám vědomí (zde myšleno kvalitativní poruchy vědomí) a možnost rozvoje epileptického záchvatu. Proto je nutné, aby jakési "odvykání" probíhalo pod dohledem zdravotníků.

Po zvládnutí abstinenčních příznaků lze začít hledat cesty ke zlepšení psychického stavu a úpravy spánku. Nabízí se v prvé řadě psychoterapeutický přístup, jehož cílem je odkrýt příčiny problémů a pomoci pacientovi se s nimi vyrovnat.

Existuje také celá řada léků na spaní, které jsou bezpečné a při jejich užívání podle doporučení lékaře nehrozí rozvoj syndromu závislosti. Součástí komplexního přístupu k terapii spánku je rovněž tzv. spánková hygiena, která zahrnuje celou škálu jednoduchých opatření, jež mohou výrazně zvýšit kvalitu spánku. K těmto opatřením patří pravidelný denní rytmus (rytmus spánek-bdění - tj. tzv. cirkadiánní cyklus), vyvarování se pití černé kávy a alkoholu v pozdních hodinách, krátké relaxační cvičení před spánkem aj. O spánku a poruchách usínání je mnoho článků v tomto webu (viz zde).

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny