Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Nasazení hormonální substituční léčbu u žen v době přechodu, klimakteria - důvody k nasazení, formy hormonální substituce, informace

Kdy nasadit substituční léčbu a jaké má formy? Ivana

___

___

ODPOVĚĎ:

Hormonální substituční léčba (terapie) bude tím správným lékem pro ženu po padesátce, která má klimakterické obtíže, nepravidelně krvácí, nemá menstruaci nebo patří do skupiny žen s rizikem pozdější osteoporózy. U mladších žen vybíráme léky, které navíc přispějí i k zpravidelnění menstruačního cyklu. U žen již nemenstruujících volíme terapii kontinuální bez krvácení.

Příslušná léčba existuje v tabletách, injekcích, náplastech, gelu na kůži, v podkožním implantátu, ve vaginálních tabletách a mastech. Postupujeme vždy přísně individuálně i podle ženina přání. Vyloučíme-li známé kontraindikace, pak po komplexním vyšetření můžeme ženě užívající hormonální léčbu nabídnout optimistický pohled do dalších let a pocit, že její rodné číslo není v životě vůbec rozhodující. Správná volba je na každé ženě. Její lékař jí může poradit, ale jen ona se svobodně definitivně rozhodne.