Dobré ráno, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Může revizor MHD zadržet cestujícího pasažéra nebo ne

Rád bych se dotázal ohledně problému s revizorem. Zakoupil jsme si SMS jízdenku, ta následně přišla. Později jsem byl kontrolován revizory při výstupu z metra. Ten však SMS jízdenku nenašel v jeho přístroji a začalo dohadování. A rovněž nařčení, že jsem si jí mohl upravit atd.

___
___

 

Navrhl jsem, že to můžeme jít rovnou řešit reklamací k nim na centrálu odmítli. Chtěl jsem odejít, OP jsem jim ukázat nechtěl. Musím revizorovi ukazovat občanský průkaz? Byl jsem donucen s nimi jít na Polici,. Policisté měli služebnu za rohem. Musím jít s revizory na Policii? Musím ukázat revizorovi na požádání občanský průkaz? Ctirad


ODPOVĚĎ:

Z Vašeho dotazu vyplývá, že jste nebyl přistižen při trestném činu, s největší pravděpodobností ani při protiprávním činu. Je totiž zřejmé, že došlo k technické chybě na přístroji revizora, pokud Vám SMS jízdenka dorazila. Je však pochopitelné, že revizor považoval jízdenku za neplatnou, neboť ji nemohl pomocí svého zařízení k tomu určenému ověřit.

Postupoval tedy tak, jakoby se jednalo o cestujícího bez jízdního dokladu, což sice nebylo řešení šťastné, ale ne nesprávné.

Dle nejnovější judikatury jste povinen se s revizorem odebrat na nejbližší pracoviště Policie, kde Vás mohou legitimovat.

Revizor může nově použít i přiměřené síly. Policie má v každém případě právo Vás legitimovat. Současně šlo o případ, kde bylo více účastníků. Každý z účastníků, tedy i revizor, může nahlédnout do spisu a pořídit si z něho opisy a výpisy. Může si tedy touto cestou zjistit Váš občanský průkaz. Vy jste měl také právo do spisu nahlédnout, a tím zjistit občanský průkaz revizorů.

 


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.