Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Manželka se věnuje práci více než rodině - co dělat?

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Manželka se věnuje práci více než rodině - co dělat? Email
Pondělí, 23. červenec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2050x
Moje manželka pracuje již osm let v jednom zaměstnání na stejné pracovní pozici. Asi poslední dva roky však bývá v práci pravidelně až do večera a ještě si ji nosí domů. I když žádné povinnosti jí prý nepřibyly. Je neustále ve stresu, nic nestíhá, špatně spí. O rodinném životě ani nemluvím. Naše dva puberťáky vychovává hlavně po telefonu. O víkendech dodělává resty, zatímco já a děti vyrážíme ven. Mám náročné povolání, přesto jsem doma více než žena.
___
___


Snažíme se jí s dětmi všemožně pomáhat, nabízel jsem i paní na úklid a žehlení, ale žena nechce, všechno si udělá samozřejmě nejlépe sama. Napadlo mě také, jestli nechce dát výpověď a nějaký čas zůstat doma (bez problémů bych rodinu uživil), ale se zlou jsem se potázal. Teď máme před dovolenou. Plánujeme ji už od zimy, ale mám strach, že nikam neodjedeme, protože se manželka zhroutí. Musí přece nejdřív dodělat práci. Už se kvůli tomu i hádáme, vždy uzná, že mám pravdu, třeba týden je v pohodě, ale pak se zase vše vrací do starých kolejí. Mě a naše děti to velmi trápí, a už si nevíme s naší maminkou rady. Děkuji, Ivan


ODPOVĚĎ:

Pomoci lze pouze tomu, kdo o pomoc stojí, případně ji alespoň neodmítá. Vaše manželka by se ale raději totálně zničila, než aby si něco takového připustila. Má zřejmě své důvody, proč pomoc odmítá, zatímco my teď můžeme pouze spekulovat o tom jaké. Možná se nějak změnila její pozice v práci, třeba se cítí něčím ohrožená a nechce nikomu přidělávat starosti. Po osmi letech by mohlo jít i o tzv. syndrom vyhoření. Pak by ale zřejmě uvítala vaši nabídku a zůstala doma. Ledaže by podobný krok vnímala jako doklad selhání, a proto se mu tak brání.

Ve hře mohou být i důvody, které s prací vůbec nesouvisejí. Zdravotní psychické, vztahové ... Práce totiž může být i únikem. Uchylujeme se k ní v situaci, kdy se chceme vyhnout konfrontaci s něčím nepříjemným. Se vzdorovitými pubescenty, s manželem, na kterého jsme bezdůvodně či důvodně alergičtí, před světem vůbec. Určitě by vás mohla napadat řada dalších příčin. Ne vždy je však nutné hledat důvody. Stačí, pokud se nám podaří nalézt řešení. Vaší manželce by určitě pomohlo, kdyby měla možnost probrat svou situaci s někým, kdo by jí dokázal porozumět a vhodně nasměrovat.

Pouze zřídkakdy to však může být "osoba blízká". Je vždy moudřejší, pokud psychologa či psychiatra vyhledáme z vlastního rozhodnutí, než abychom v jeho péči skončili až po totálním kolapsu ("zhroucení"). Obávám se, že tudy teď cesta nepovede. Pravda, mohl byste se uchýlit i k určitým ultimátům, možná by zabrala. Přesto bych považoval za moudřejší, kdybyste vyhledal někoho z mých kolegů - manželských a rodinných poradců. Manželčiny stavy se už přece podepisují i na vašich vzájemných vztazích. Spolu s osloveným poradenským psychologem by se vám mohlo časem podařit získat pro spolupráci s ním i ji. Což by třeba mohl být první krok na trnité cestě ke změně.


Odpověděl: PhDr. Petr Šmolka, psycholog
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny