Dobré odpoledne, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Lesklé puchýřky vyplněné tekutinou, moluska - příčina, léčba, fotografie, obrázek

Nedávno jsem si všimla, že moje dcerka má na stehnu dva malé vřídky, vyplněné hustou lesklou tekutinou. Za týden se jí objevil další vřídek na bříšku. Může to být něco závažného? Poradíte mi, jak seto dá léčit? Dagmar

___
___


ODPOVĚĎ:
Drobné průhledné puchýřky, které popisujete, jsou s největší pravděpodobností projevem infekce zvané moluska. Jsou vyplněné měkkou sýrovitou hmotou a objevují se na kůži většinou ve skupinkách, ale i jednotlivě, především na genitáliích, vnitřní straně stehen, i na tvářích a jinde.

Je to nakažlivé kožní virové onemocnění, které se velmi lehko šíří. Zvlášť snadno se jím infikují děti, které tráví hodně času pohromadě ve velkých skupinách.

Léčba spočívá v odstraňování projevů nemoci - a volba metody záleží na lékaři. Může to být vyříznutí chirurgickou lžičkou nebo vypálení tekutým dusíkem, většinou ale stačí speciální přípravek, který předepíše kožní lékař. Puchyřky se potírají jednou denně, až změny na kůži zmizí (léčba obvykle trvá několik dnů).

Často se stává, že moluska spontánně ustoupí a odezní během několika měsíců sama, aniž by bylo potřeba lékařské ošetření.

Molluscum contagiosum, moluska - obrázek, fotografie, foto, photo

moluska-molluscum-contagiosum


moluska-molluscum-contagiosum-2


moluska-molluscum-contagiosum-3


moluska-molluscum-contagiosum-4