Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Kouření cigaret a neplodnost u muže a ženy

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kouření cigaret a neplodnost u muže a ženy Email
Pátek, 21. říjen 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2883x

Mám stručný dotaz: způsobuje kouření tabáku (cigaret) neplodnost? Na koho má vliv víc? Na muže nebo na ženu? Děkuji, Lucka

___
___


ODPOVĚĎ:

Muži

Na neplodnosti partnerského páru se muži podílejí asi 40 %. Kouření má vliv na poruchy erekce a na spermiogenezi (vytváření spermií).

Nikotin indukuje vyplavení hormonů (katecholaminy), které způsobují zúžení cév v různých částech těla a také v oblasti pánve a kavernózních tělesech (topořivá tělesa na penisu). Zúžením cév dojde ke sníženému přítoku krve do topořivých těles a tím také ke snížení schopnosti erekce nebo úplné neschopnosti erekce. Řada epidemiologických studií už skutečně prokázala, že tato arteriální impotence postihuje významně častěji kuřáky než nekuřáky.

 

Ženy

Co se týče žen, několik epidemiologických studií, publikovaných v posledních 15 letech, naznačuje, že kouření žen souvisí se snížením plodnosti a časnou menopauzou.

Velmi přesvědčivý důkaz přinesla rozsáhlá epidemiologická studie „Oxford Family Planning Association“, zahrnující vzorek více než 17 000 žen. Výsledky studie jsou následující: během 5 let po skončení užívání antikoncepce se nepodaří otěhotnět asi 5 % nekuřaček, 11 % středně silných kuřaček (10 – 20 cigaret denně) a 20 % silných kuřaček (20 a více cigaret za den). Autoři také doložili, že po přerušení užívání antikoncepce otěhotní hned při prvním menstruačním cyklu 38 % nekuřaček, ale jen 28 % kuřaček. Také další studie potvrdily vztah kouření ke zvýšenému riziku neplodnosti. Riziko neplodnosti u kuřaček bylo ve srovnání s nekouřícími ženami o 60 % vyšší (rozumějte neplodnost jako neschopnost partnerského páru dosáhnout otěhotnění ženy během 18 měsíců při nechráněném pohlavním styku).

Co se týče chemikálií, tak nejvíce schopnost otěhotnění narušuje nikotin, kadmium a polycyklické aromatické uhlovodíky (poslední zmíněné poškozují DNA, tedy genetickou informaci buněk). Více viz www.kurakovaplice.cz

 


elektronicka-cigareta-se-muze-pouzivat-kdekoliv

elektronicka-cigareta-zdravi

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny