Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Kdy se používají léky proti kašli a kdy na odkašlávání

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kdy se používají léky proti kašli a kdy na odkašlávání Email
Čtvrtek, 17. listopad 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2899x
Můžu se zeptat, kdy by se měly používat léky na vykašlávání a kdy léky proti kašli? Díky, Dana
___
___


ODPOVĚĎ:
Kašel patří mezi nejčastější onemocnění podzimního času, kterému snadno podléhají především děti. Vzniká však v průběhu celého roku, rozdíl je pouze v příčinách vzniku a následném způsobu léčení. Příčinou kašle může být nejen infekce (virové či bakteriální napadení dýchacích cest), ale i vdechnutí nějakého předmětu (např. tekutiny, jídla, hmyzu), kouř, prach či alergeny (pyly, spóry plísní, roztoči, zplodiny aut ad.).
Důležité je rozlišit, zda je třeba kašel tlumit (v případě suchého, mnohdy bolestivého „neproduktivního“ kašle), nebo naopak podporovat vykašlávání hlenů tvořících se v dýchacích cestách (u vlhkého kašle). Kašel - pokud není příliš agresivní - je totiž životně důležitou obrannou funkcí organismu. Nemělo by se mu proto příliš bránit, pouze jej usměrnit a napomoci hlenům a škodlivinám dostat se ven.
U vlhkého „produktivního“ kašle je možné podpořit odkašlávání nahromaděného hlenu z dýchacích cest pomocí léků, tzv. expektorancií, aby došlo k rychlému vyčištění a uzdravení sliznice.
Suchý „neproduktivní“ kašel se mírní pomocí tzv. antitusik.
Jak se tedy od urputného kašlání pomoci? Kromě případného nasazení léků hodně pije (vodu, zeleninové šťávy, polévky), používejte zvlhčovače vzduchu a vyzkoušejte bylinné čaje či aromaterapii. Použití medu do čaje může některé lidi dráždit ke kašli, jiní si jej naopak chválí. Před spaním je dobré vypít meduňkový čaj, který jednak napomáhá rozpouštět hleny a druhak zklidní. Na dýchací cesty příznivě působí i návštěvy solné jeskyně
Je-li někdo ve stresu, může ho provázet tzv. psychogenní kašel, který je (byť se to nezdá) mezi lidmi hodně rozšířen (závislý je na stresovém momentu, jde o suchý neproduktivní kašel často u adolescentů, neurotiků, psychicky predisponovaných osob).
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny