Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Kdo hradí dluhy za nesvéprávnou osobu

Prosím vás o pomoc s mým synovcem. Již řadu let si neustále půjčuje peníze od různých institucí i soukromých osob. Kam tyto peníze jdou jsme nikdy nezjistili, zřejmě je to začarovaný kruh půjček a splátek. Sestra nejdříve za něj menší sumy platila, na větší mu sjednala splátkové kalendáře. Jenomže vždy, když už jsme mysleli, že je vše zaplaceno, objevily se dluhy nové. Hledala pomoc, kde se dalo.
___
___


Nakonec na radu sociální pracovnice podala na syna žalobu. Nyní je soudně zbaven svéprávnosti pro nakládání s penězi. Soudní psychiatrička jeho jednání posoudila jako poruchu osobnosti - závislost na dluzích. Má mít v OP vyznačenu neschopnost zacházení s penězi. Dosud se tak však nestalo a sestra nyní zjistila, že od soudu (v květnu, nyní je srpen) již stačil udělat dluhy téměř za 100.000,-. Obrátila se tedy opět na soud, psychitra i Policii, ale nikdo prý s tím nemůže nic dělat. Jsme už zoufalí. Je z této situace nějaké východisko? Prosím, poraďte! Slavěna


ODPOVĚĎ:

Pokud již byl zbaven způsobilosti k právním úkonům, jeho opatrovník mu již jistě požádal o nový občanský průkaz. V každém případě jsou půjčky, které sjednal absolutně neplatné. Problém je v tom, že je i tak povinen vydat peníze, které si půjčil. Jedinou šancí je v tuto chvíli léčení jeho závislosti. A to buď ambulantní nebo ústavní. Konzultujte tedy s psychiatrem možnosti jeho umístění v takovém zařízení, kde by místo Vašeho synovce mohl dát souhlas s jeho umístěním soud. Jiná možnost skutečně není. V každém případě mu odhlaste trvalé bydliště od Vaší sestry, pokud se tak již nestalo, a již za něj neplaťte žádné dluhy. Dokud se nepůjde léčit, nemá to v žádném případě cenu.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.