Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Je potřeba používat spreje, roztoky na čištění uší a ušní svíčky?

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Je potřeba používat spreje, roztoky na čištění uší a ušní svíčky? Email
Neděle, 22. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3020x

Na našem trhu se volně prodívají nejrůznější roztoky na čištění uší, spreje nebo třeba ušní svíčky. Má smysl něco z toho používat? Kdy a jak často? Hedvika

___
___


ODPOVĚĎ:

Ušní maz, tzv. cerumen je fyziologická (přirozená) součást ucha a neměl by se razantně odstraňovat.
Většina sprejů a roztoků je složena z mořské vody nebo peroxidu vodíku, jejich cena je nepřiměřeně vysoká a účinnost podobná jako u prostého peroxidu vodíku nebo parafínového oleje. Změkčí vzniklý maz, část ho rozpustí a snadněji se pak odstraní. Jejich občasné užití je možné, ale nepovažuji ho za nutné.

U ušních svíček se spíše ORL lékaři setkávají s již vzniklými komplikacemi - záněty zvukovodu, popálením, bolestmi ucha z většího podtlaku.cho je složitý orgán. Tvoří jej jednak zevní ucho - s boltcem a zvukovodem. Boltec směruje akustické vlny do zvukovodu. Zvukovod neboli sluchový kanálek je trubice, která má část chrupavčitou a kostěnou. Na konci zvukovodu se nachází bubínek, hranice mezi zevním a středním uchem. Zvuková vlna, která projde zvukovodem, naráží do bubínku a putuje dál do nitra ucha. Délka zvukovodu dospělého člověka je asi 3 cm. Bubínek je vazivová blanka na konci zvukovodu asi 0,1 mm silná. Zvuková vlna jej rozechvěje, bubínek ji zesílí a předá do středního ucha. Zdravý bubínek je lesklý a má šedavou barvu. Výstelka zvukovodu obsahuje mazové žlázy, které produkují ušní maz cerumen - viz výše. Zvukovod má samočisticí schopnost - nečistoty jsou z něj vypuzovány směrem ven.

Střední ucho je systém vzduchem vyplněných dutin vystlaných sliznicí. Začíná bubínkem, na který jsou napojeny tři sluchové kůstky - kladívko, kovadlinka a třmínek (malleus, incus, stapes). Řetěz kůstek přenáší zvuk od bubínku do vnitřního ucha - ploténka třmínku se dotýká oválného okénka v labyrintu.

Střední ucho je odděleno od vnitřního ucha membránami. Podílejí se mimo jiné na zesilování a zeslabování zvuku.

Ze středního ucha do nosohltanu ústí Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu s tlakem v okolním prostředí. Eustachova trubice pomáhá také čistit středoušní dutinu.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny