Dobrý podvečer, dnes je pondělí 20.5.2024, svátek slaví Zbyšek, zítra Monika.

Jarní únava a její léčba pomocí bylinek a změny životního stylu

Co mám užívat, abych se zbavila jarní únavy, která mě trápí poslední týdny? Zkoušela jsem potravinové doplňky s vitamíny, ale bez valeného efektu. Pavlína___

___

ODPOVĚĎ:
Spíše než léčba léky jsou na místě režimová opatření. Pokuste se jíst více stravy s obsahem ovoce, zeleniny. Nevyhýbejte se pohybu, odpočívejte, dostatečně spěte. Odmítejte práci nad rámec vašich možností, snažte se nepracovat v noci a dodržovat tzv. cirkadiánní cyklus (cyklus spánek-bdění). Snad lépe než léky se u jarní únavy uplatňuje fytoterapie. Pomoci vám mohou bylinkové čaje z kopřivy, jitrocele (kopinatého), máty a sedmikrásky (květ). Všechny byliny nyní hojně rostou na loukách a kolem domů. Pijte denně čaj ze směsi čerstvých nařezaných bylin, které se luhují max. 10 minut. Únava by měla zeslábnout. Pokud se tomu tak nestane, zvažte návštěvu praktického lékaře. Za únavou se může skrývat řada onemocnění (nemoci štítné žlázy, poruchy krvetvorby, vzácně i onkologické onemocnění).

 


Další články o jarní únavě:

Jak se zbavit jarní únavy se dozvíte na webu radytady.cz zde. Další články o jarní únavě jsou na tomto webu (zbynekmlcoch.cz) zde.