Dobré ráno, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Jak vybrat plynový kotel - výhody kondenzačních kotlů

V zimě nás velmi zlobil starý plynový kotel a přidělal nám mnoho starostí. Proto bychom si teď, na jaře, chtěli vybrat nový, aby další zima proběhla už v pohodě. Mohli byste nám, prosím, poradit, jak si nový kotel vybrat? Michal

___
___

ODPOVĚĎ:
Při výběru nového plynového kotle je dobré si ujasnit, co je pro vás důležitější - pořizovací cena, dlouhodobě nízké provozní náklady, vyšší komfort nebo jednoduché ovládání, často vyžadované starší populací?

Dnes jsou stále oblíbenější kondenzační kotle, které mají až o 10% vyšší účinnost než běžné typy. Při stále rostoucích cenách plynu je pořízení tohoto kotle zajímavé i s ohledem na návratnost vložených peněz. V nabídce renomovaných výrobců najdete kondenzační kotle v různých úrovních, jak za atraktivní cenu, tak se špičkovým ohřevem teplé vody, vysokým výkonem či nejvyšší dostupnou technologií v topné technice (například účinné sálavé hořáky, kvalitní nerezové materiály, samočisticí efekt, systém automatického seřizování za provozu a snadno obsluhovatelná regulace s menu a integrovanou nápovědou).

Pamatujte, že zásadou číslo jedna je přimět odborného projektanta, aby topný systém, ať radiátory nebo kombinaci s podlahovým vytápěním, navrhl s nízkými teplotami. To samo už zvýší efektivitu kotle i celého systému (sníží teplotní ztráty např. do komína). Pak už jen zbývá vybrat správnou montážní firmu a nechat kotel dobře namontovat a uvést do provozu.

Při výběru kotle platí více než jinde praxí ověřené, že levné věci si často člověk kupuje zbytečně dvakrát.

Odpověděl:  Marek Bezouška, odborný referent společnosti prodávající kotle