Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Jak už nepřibrat po alimentární nákaze (infekčním průjmu) - rady, doporučení

Je mi 19 let. Před pár dny jsem měla otravu z jídla a zhubla jsem díky tomu pět kilo - z 57 kg na 52 kg (což je u mě hodně, protože měřím 159 cm). Jak mám jíst, abych nepřibrala víc, než jsem vážila před nemocí? A mohu vůbec nynější váhu udržet? Děkuji, Eva

___

___

ODPOVĚĎ:
Většina zásad diety vhodné pro vás odpovídá zásadám zdravé racionální stravy. Pouze byste ji měla dodržovat přísněji než zdravý člověk. Maso volte libové, preferujte kuřecí, krůtí, ryby (aljašská treska, steak z tuňáka, menší množství lososa). Co se týče mléčných výrobků, volte polotučné jogurty do 3% tuku, sýry do 30% tuku v sušině, mléko 1,5%, vajíčka konzumujte v menším množství - asi dvě vajíčka jednou týdně.

Pozor dejte na takzvané skryté tuky například v tučných uzeninách - ty raději úplně vyřaďte, vašemu tělu to určitě neublíží. Lepší je si dát kvalitní šunku obsahující co největší procentuální podíl masa. Máslo raději nahradte rostlinným margarínem a pozor byste si měla dávat také na jemné bílé pečivo.

Samozřejmě cestou k netloustnutí je aktivní přístup k životu - tzn. dostatek pohybové aktivity. Pomoci v netloustnutí vám může např. televizní pořad Jste to co jíte, ve kterém uslyšíte mnoho užitečných rad.

 

Odpověděla: nutriční terapeutka