Dobré odpoledne, dnes je pátek 11.10.2024, svátek slaví Andrej, zítra Marcel.

Anaerobní a aerobní aktivita - příklad, rozdíl, vysvětlení, definice

V časopisech neustále čtu o potřebě aerobní aktivity pro hubnutí, ale mě to opravdu nudí; mám raději, když jsem zpocená a nemůžu dýchat. Můžete mi rysvětlit, jaký je v tom rozdíl? Děkuji, Zuzka

___

___

ODPOVĚĎ:

Porozumění různým úrovním tepové frekvence a pohybu je zásadní pro rychlost dosažení požadovaného cíle. Při aerobním cvičení nízké intenzity (65 % maximální tepové frekvence) spalujeme energii převážně z cukrů, po přibližně 10 minutách se přidávají tuky, podíl cukrů se snižuje, a přibližně po 30 minutách již převládá spalování tuků. Tuto zónu nazývám stavitel. Je to zóna, kde tělo spaluje uložený tuk, léčí se, regeneruje a roste. Zóna, kde tělo má pro svou činnost dostatek kyslíku. Mozek je v klidu a tělo je schopno pracovat po několik hodin. Nejedná se o cvičení na rychlost, ale na čas. Dlouhodobé pravidelné cvičení v této zóně zlepšuje zdraví, mobilizuje tukové zásoby, podporuje mozek a paměť, kvalitu relaxace, kardiovaskulární a dýchací systém, je prevencí rakoviny, Alzheimerovy nemoci, prodlužuje mladý a aktivní věk. Pro docílení těchto benefitů je nezbytné věnovat se pohybu v této zóně denně alespoň 60 minut. Příkladem je rychlá chůze, pomalé nepřetržité šlapání na kole, pomalý běh, turistika, plavání. Pohyb v této zóně není nijak namáhavý, dýcháme přirozeně a jsme schopni hovořit. Dále je zde aerobní cvičení vysoké intenzity (65-80 % maximální tepové frekvence), při kterém tělo získává energii pro pohyb z cukru (glukózy).

Dále je zde aerobní cvičení vysoké intenzity (65-80 % maximální repové frekvence), při kterém tělo získává energii pro pohyb z cukru (glukózy), a to opět za přítomnosti kyslíku. Tuto zónu nazývám lovec. Představte si, jak se chová v přírodě zvíře, když loví. Tělo je tlačeno k náročnějšímu krátkodobějšímu pohybu, pro který nemá dostatek energie ze zásobního ruku, potřebuje více síly, a k tomu využívá glukózu. Je to zóna, ve které cvičíme na rychlost a sílu, ne na čas. Mozek již není v klidu, ale zahájil akci POPLACH! Celý organismus je v pohotovosti připravený vydat energii a výkon. Namáhají se mozek, ledviny, játra, srdce, plíce, imunitní systém, a samozřejmě svaly. Pravidelným cvičením v této zóně zvyšujeme kondici a zpevňujeme svalstvo. Využíváme benefitů získaných pravidelným cvičením v zóně na 65 %. Pro zdraví a kondici bychom měli cvičit v této zóně třikrát až čtyřikrát rýdně 30-60 minut. Příkladem je běh, tenis, fitness, lyžování. V této zóně máme výrazně vyšší tep, rychlejší dech, pohyb rukou i nohou, po chvíli cítíme pálení ve svalech. Pro komplexnost zmíním také aerobní cvičení - vysoká intenzita (85 % maxima tepové frekvence), při které bereme energii z cukrů, ale tentokrát bez účasti kyslíku. Při této chemické reakci vzniká laktát. Tuto zónu nazývám útěk. Tělo je tlačeno k maximálnímu několikasekundovému pohybu. Mozek zahájil akci POPLACH - ÚTĚK! Organismus je v pohotovosti, připravený vydat maximální energii a výkon pro záchranu života. Namáhají se mozek, ledviny, játra, srdce, plíce, imunitní systém a svaly. Příkladem je sprint, vysokohorská turistika či vyběhnutí na kopec. V této zóně své tělo nutíme k maximálnímu pohybu, máme výrazně vyšší tep, nestačíme dýchat, pohyb rukou a nohou je maximální, po chvíli již tempo neudržíme a musíme se zastavit nebo zvolnit.