Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Jak dlouho může být nájemník v bytě když podá žalobu o neplatnost výpovědi nájmu

Chtěla bych se zeptat co mám dělat s nájemníky v rodiném domě, který je rozdělaný na tři bytové jednotky. Jednu jednotku pronajímáme, máme napsanou nájmení smlouvu splatnou do 20. dne v měsíci. Ale nájemníci se stále opoždují s placením nájemného skoro o půl měsíce. Teď už neplatí vůbec - nemám nájem za duben ni květen. Pořád jen slyším sliby - že mi to dají další týden a pořád nic. Je možné abych napsala výpověd z nájmu bez náhrady ubytování, když zde mají trvalý pobyt. Děkuji, Lucie
___
___

ODPOVĚĎ:

Trvalý pobyt nijak nesouvisí s právem nájemníků v bytě bydlet, nebo tam zůstat. Vy máte právo podat výpověď z nájmu bytu v případě, že se zpozdí s nájmem o déle než tři měsíce.

Pokud tedy nezaplatili za duben a květen, počkejte na nájem za červen. V případě, že ani v den splatnosti třetího nesplaceného měsíce nebude nájem uhrazen, napište písemnou výpověď z nájmu nemovitosti (bytu).

V tomto případě nájemníci nemají nárok na náhradní ubytování, ale mohou do 30 dnů podat žalobu k soudu na neplatnost výpovědi. Pokud tak učiní, můžou v bytě zůstat do rozhodnutí soudu.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.