Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Funguje "vyšetření bez kapky krve" při diagnostice rakoviny, cukrovky ad.

Chtěla bych se zeptat, jestli může přístroj s ektrodami diagnostikovat třeba rakovinu, cukrovku nebo nějaká metabolická nemocnění. Prý se tomu říká "vyšetření bez kapky krve", ale stojí to několik tisíc korun. Děkuji, Ivana.
___
___


ODPOVĚĎ:

Paní Ivano, je to další způsob, jak tahat z kapes lidí peníze. Viděl jsem v televizi přístroj, který má diagnostikovat nemoci, jsou to elektrody přiložené na krk a další části těla. Takový zcela neinvazivní přístroj nemůže odlišit rakovinu či dokonce její typ. Podobně je tomu u cukrovky a dalších metabolických onemocnění. Jediné metabolické onemocnění, kde by to snad bylo možné by byla cystická fibróza, kde se vylučují na kůži látky, které by mohly změnit její vodivost, čímž by se mohl změnit odpor (a tím potenciály mezi elektrodami) na kůži. Na taková onemocnění jsou ale jiné diagnostické metody (a levnější).

Rakovina či cukrovka se velmi snadno dá zjistit z krve. Cukrovka hodnotou nebo hodnotami krevního cukru glukózy a rakovina vyšetřením tumormarkerů v krvi.

Jen na okraj podotýkám, že na stejné vyšetření chtěla jít i má matka a dalo mi hodně práce jí vysvětlit, že většina nemocí onkologického či metabolického charakteru se nedá diagnostikovat několika elektrodami na kůži. Řekl jsem jí, ať se staví u nás v nemocnici, kde je možné jí čas od času udělat laboratorní screening na funkci ledvin, jater, cukrovku a k vyloučení případné rakoviny.

Mimochodem jsem si všiml, že tato vyšetření "bez kapky krve" byla již publikována v televizi, kde se jejich nefunkčnost prokázala u cukrovky. Prokázat např. rakovinu je ještě mnohem složitější a elektrody v žádném případě nestačí.