Dobré ráno, dnes je úterý 27.2.2024, svátek slaví Alexandr, zítra Lumír.

Bolesti hlavy a migréna v těhotenství, graviditě - příčina, léčba

Jsem těhotná, mívám bolesti hlavy, někdy i migrény se zvracením. Jsem na konci prvního trimestru. Zvracím pak celý den třeba i každou hodinu. Co mám dělat? Martina

___
_

ODPOVĚĎ:
V první řadě bych se zaměřil na hydrataci – jestliže tak často zvracíte, organismus je dehydrovaný a pravděpodobně v něm vzniká i iontová (prvková) dysbalance, což není dobré jak pro Vás, tak pro vyvíjející se plod. Takže by bylo dobré zajet si do nemocnice (interní ambulance, neurologická ambulance) aplikovat alespoň infúzi. Do infúze (fyziologický roztok nebo tzv. Plasma-lyte = roztok s ionty) Vám pravděpodobně lékař dá magnésium, ne však více než 2 ampule 10% roztoku MgSO4, protože větší množství může vyvolat děložní stahy (což by bylo samozřejmě nežádoucí). Co se týče léků, v těhotenství jsme omezení v podávání některých léků, které by mohly poškodit plod. Z léků od bolesti je možné používat paracetamol (Paralen) nebo tzv. NSA léčiva (proti zánětu, bolesti, teplotě) a to v prvním a druhém trimestru. Vzhledem k tomu, že zvracíte, je možné použít Indometacinový čípek od bolesti, při zvracení pak Torecan čípek. Léky je možné podat i v oné infúzi nebo intravenózně (přímo do žíly). Jiné léky (např. léky proti migréně – antimigrenika) většinou z nejrůznějších důvodů není vhodné podávat v těhotentství.
Co se týče prevence, vyhýbejte se faktorům, které u vás bolesti hlavy nebo migrény vyvolávají (stres, některé potraviny, koření apod.) a preventivně dodržujte dostatek tekutin, též dostatečně odpočívejte a spěte. Více informací Vám řekne Váš praktický lékař nebo neurolog.