Náhodné stránky webu
- (10.08.2017) Elektronické recepty, erecepty od 1.1.2018 povinné - názor ČLK, pohled lékaře
- (27.12.2018) Jak se projevuje kongenitální kolobom víčka - příznaky, projevy, fotografie, léčba, příčina
- (07.06.2012) Heřmánek pravý - účinky, vliv na lidské zdraví
- (01.03.2015) Nadměrné vypadávání obočí - příčina
- (27.11.2009) Odmítnutí pronajímatele potvrdit nájemní vztah - jak postupovat
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Ozónová terapie, léčba bolestí zad, páteře - informace, průběh, princip, indikace, cena, ceník |
![]() |
Neděle, 11. listopad 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 33491x |
___
V průběhu několika posledních desetiletí jsou při léčbě bolestivých syndromů zad spojených s výhřezy lumbálních disků (meziobratlových plotének v oblasti bederní páteře) používány následující minimálně invazivní metody:
Výčet těchto minimálně invazivních metod léčby zatím uzavírá nová metoda léčby bolestivých syndromů zad diskogenního původu, využívající biochemických vlastností ozónu – oxygen‑ozónová terapie. Indikace k léčbě ozónemOzónoterapií mohou být léčeni pacienti, u nichž byl vyšetřením na CT nebo magnetické rezonanci potvrzen výhřez ploténky (hernie meziobratlového disku), bolesti trvají déle než čtyři až šest týdnů a běžné přípravky na bolest ani jiná léčba jim nepomáhají. Princip ozónoterapieJaké jsou vlastnosti ozónu? Je to bezbarvý plyn nasládlé vůně, po chemické stránce složený ze tří molekul kyslíku s molekulární hmotností 48 g/mol. Třímolekulová vazba kyslíku je velmi nestabilní a rozpadá se rychlostí 2 μg/ml během 20 sekund tak, že ze dvou molekul O3 vznikají tři molekuly O2 plus energie, která se využívá v oxidačních reakcích. V přírodě vzniká ozón z atmosférického kyslíku účinkem slunečních paprsků nebo elektrickými výboji – blesky při bouřkách. Ve stratosféře vytváří ozónovou vrstvu, která absorbuje značnou část ultrafialového záření dopadajícího na Zemi.
Léčebné účinky ozónuOzónoterapie je založena na celé řadě různorodých biologických účinků ozónu.
Imunomodulační efekt ozónu ovlivňuje lymfocyty indukcí interleukinu 2, interferonu gama a TNF. Různá aplikace, různý účinekOxygen‑ozónová léčba bolestivých syndromů diskogenního původu se provádí jehlou zavedenou pod CT kontrolou periradikulárně (kolem míšního kořene), epidurálně (kolem mšního vaku), intradiskálně (dovnitř meziobratlového disku) nebo do facetových kloubů (intervertebrální kloubky - meziobratlové kloubky). Kteří pacienti jsou vhodní k léčbě ozónemK oxygen‑ozónové léčbě jsou indikováni nemocní s bolestmi zad nebo kořenových bolestí končetin splňující klinická, neurologická a radiologická kritéria.
Kontraindikace, u kterých pacientů není možná léčba ozónem?Kontraindikaci oxygen‑ozónové terapie představuje sekvestrace disku (oddělení části vyhřezlého disku), nález velkého neurologického deficitu nebo rozsáhlé pooperační změny.
Postup, jak probíhá ozónterapie, léčba ozónem?Nemocný s normálními koagulačními poměry a nalačno je uložen na desku CT přístroje do polohy vleže na břiše. Po zhotovení topogramu a axiálních skenů šíře vrstvy 3 mm je zhodnocen aktuální výhřez disku a naplánována optimální trajektorie punkce. Na kůži označíme kontrastní značkou místo vpichu a kontrolní vrstvou ověříme její správnou polohu. Po infiltraci místa vpichu 10 ml 1% mesocainu provádíme vlastní punkci 22G jehlou. Obecně je preferována periradikulární a intradiskální punkce. Ozón uvolní vodu z jádra ploténky, čímž se zmenší její objem i tlak na nervový kořen. Má protizánětlivý a protiotokový efekt a spolu se znecitlivující látkou, která se zvolna uvolňuje, způsobí okamžité a dlouhodobé zmírnění bolesti. Pacient poté zůstane zhruba hodinu vleže na břiše. Posléze jej propouštíme s doprovodem domů. Kontrolní neurologické vyšetření, zhodnocení Oswestry Disability Indexu a modifikovanou stupnicí podle McNaba provádíme po 10 dnech, jednom, třech a šesti měsících od oxygen‑ozónoterapie. Cena - jednoduchá a levná alternativaAplikace ozónu je efektivní, levná a snadno proveditelná alternativa léčby bolestivých syndromů zad. Podle odborné literatury, které potvrzují také naše výsledky, se její úspěšnost pohybuje mezi 60 až 80 procenty. Výhody této minimálně invazivní léčebné metody spočívají v tom, že není spojena s rizikem alergické nebo anafylaktické reakce, je prováděna v ambulantním režimu pouze v lokální anestezii, může být aplikována opakovaně nebo v kombinaci s analgetiky či kortikoidy a upřesňuje indikace k chirurgickému řešení. Pokud si pacient chce léčbu zaplatit sám na soukromé klinice, cena je dle ceníku většinou kolem 4000 Kč.
Částečně čerpáno z tribune.cz |