Dobrý večer, dnes je pátek 14.6.2024, svátek slaví Roland, zítra Vít.

Migréna - příznaky, moderní léčba, prevence, rizika triptanů

migrena-priznaky-moderni-lecba-prevence-rizika-triptanu

migrena-priznaky-moderni-lecba-prevence-rizika-triptanu
Migréna - tahle nevěsta nezná kompromisy. Bere si vždycky celého člověka. Čas od času vám popustí uzdu. Když ji nejméně čekáte, zaťuká vám na dveře. Jmenuje se migréna. Mám pocit, že mi do hlavy buší obrovská kladiva. Opatrně otevřu jedno oko - paprsek slunce, kterýsi bolavými víčky našel cestu, mi propaluje ohnivé znamení přímo do mozku.

___

___

Pohnu hlavou, ale hned zjistím, že jsem to raději neměla zkoušet. Před očima se mi roztančí jakési průhledné zářivé tekoucí krystaly, které vytvářejí neuvěřitelné obrazce. Bolest po nich proudí dovnitř do hlavy. Do nosní dírky mi proniká kus rozžhaveného drátu. Kousky obrazu vidím jako černé výseky. Bez hnutí čekám, kdy mě přejde vlna nevolnosti. Čelo mám horké, že bych na něm usmažila vajíčko. Na jídlo nemám ani pomyšlení. Usrknu lžičku ledové minerálky: Aha, tak ani tohle nepůjde. Beru si čípek proti nevolnosti. Za chvíli se mohu alespoň napít. Bolest neustává. Snad konečně usnu, abych se probudila do lepších chvil.

 

Bolavá nevolnost

Potíže, jež doprovázejí migrénu, jsou velice různorodé. Jejich „barevnost“ mnohonásobně předčí paletu impresionisty. Někdo prožívá nesnesitelný tlak za jedním okem, jiný by si kvůli bolesti nejraději vyvrtal zuby, dalšímu zase nevolnost nedovolí opustit toaletu. „Při jednom těžším záchvatu migrény jsem zvracela celkem 29krát. Pak už nebylo co, ale pocity na zvracení jsem měla stále,“ popisuje 50letá Magda. Podle jejích slov to byl její nejtěžší záchvat, ty další se už daly snést. Kvůli migréně si ale musela pokaždé brát několikadenní volno v práci. Po několika letech cílené léčby a preventivních opatření se záchvaty začaly ve svých projevech i frekvenci mírnit.

 

Aura a mravenčení

Jak poznám, že mám opravdovou migrénu? Při migréně se bolest nejčastěji soustřeďuje do jedné poloviny hlavy. Vystřeluje z místa přibližně za uchem a šíří se po vláknech trojklaného nervu do oblasti čela, kořene nosu, oka a horní čelisti až k dolní čelisti. V mnoha případech záchvatu migrény předchází aura. Aura může být sluchová (zvuky, hučení, pískání, ale i mluvené slovo), častěji však zraková: od blikajících útvarů (krystaly, oka, kola, barevné čtverce, stroboskopické útvary, jež se mohou měnit a svítit) přes černé výseky v obraze až po zářící „medúzy“. Běžným jevem je jakési zostřené vnímání chuti a pachů a pocit „strnutí“ šíje. S bolestí často přichází i pocit nevolnosti či zvracení.

Některé migreniky před záchvatem brní a „mravenčí" končetiny. Na vyjmenování všech příznaků by nestačil celý časopis. Variant existuje opravdu velice mnoho.

 

Migréna - nejde jen o bolest hlavy

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy. Jde o chronické neurologické onemocnění, které svým způsobem žije ve vašem mozku už od narození. Dědičnost je podle lékařů na vině jen u některých případů. Vysoká je například pravděpodobnost, že dcera matky, jež trpí menstruační migrénou, ji zdědí. Zde je poměrně jasná příčinná souvislost - jde o záchvaty, které jsou způsobeny kolísáním hladiny hormonů. Mnoho let se příčina migrény vysvětlovala následovně: Cévy v mozku se roztáhnou a tlačí na nervy v obličeji, na temeni a na mozkovou plenu, čímž působí bolesti. Tato teorie ale nevysvětlovala, proč někdo při záchvatu trpí nevolností nebo má auru. Nejnovější výzkumy ukazují, že fyzikální reakcí, která stojí na počátku migrénových záchvatů, může být šířící se deprese mozkové aktivity (DMA). Nejde o normální depresi, ve skutečnosti je to právě její opak - supervzrušivost mozku. DMA je náhlá vlna elektrického vzrušení ženoucí se částí mozku zvanou mozková kůra, když ji něco rozruší. Mozková kůra zodpovídá za mnohé složité funkce těla včetně zpracování senzorických informací, provádění vůlí ovládaných pohybů a má dozor nad některými funkcemi (řeč, vnímání, paměť, myšlení ). Proto jsou všechny tyto funkce během záchvatu zasaženy. Vlna šířících se vzruchů může být příčinou vizuální (zrakové) aury nebo mravenčení v končetinách, zatímco „zklidnění“, které následuje poté, může způsobit „slepé“ body ve vidění či necitlivost určitých partií těla.

 

Mozková tsunami

Centrální nervová soustava člověka, který trpí migrénami, je velice citlivá na určité stimuly. Když se setká s něčím, co sejí „nelíbí“ (například se změnou počasí či změněnou hladinou estrogenů), vyšle výstražné rudé znamení do migrenikova přecitlivělého mozku. Jinými slovy: Při DMA (depresi mozkové aktivity) se migrénovým mozkem prožene vlna elektrického vzruchu. Dojde ke změnám polarizace nervových buněk Buněčné membrány se při tom stávají nestálými a umožní tak změny v obvyklé chemické rovnováze. Nestabilita se pak šíří řetězovou reakcí na ostatní buňky. A protože energie se nikdy nikde neztratí, vlna vyvolá množství dalších reakcí včetně zánětu trojklaného nervu. V místech jeho dráhy se pak uvolní bílkoviny, jež způsobí zánět. Krevní cévy v hlavě a okolo mozku se rozšíří.

 

Triptany

Název jedné skupiny léků na migrénu nás inspiroval k malému žertu v tomto titulku. Bitevní plán proti migréně lze shrnout do tří bodů: preventivní, akutní a záchranný. Preventivní léky zabraňují nástupu migrény. Každý z nich má svůj specifický účinek - některý snižuje křeč mozkových cév, jiný působí na stažení nervových buněk. Triptany jsou pak léky pro akutní léčbu. Jsou vymyšlené tak aby zarazily postup migrény hned v samém počátku. A záchranné léky jsou pro zlé časy, kdy bez ohledu na úsilí migréna útočí a vy potřebujete ulevit od bolesti. O tom, jaká léčba by pro vás byla nejvhodnější, je třeba se poradit s lékařem-neurologem. Ještě než vám tedy migréna začne „přerůstat přes hlavu“, neváhejte a obraťte se na profesionály. Součástí každého neurologického oddělení je ambulance, kde se těmito specifickými potížemi specialisté zabývají. Seznam ambulancí pro léčbu bolesti najdete například na internetových stránkách: www.linkaprotibolesti.cz. Pokud máte akutní obtíže, denně od pondělí do pátku mezi 14. a 19. hodinou je vám k dispozici také linka proti bolesti: 224 435 587.

 

Nejčastější léky na migrénu:

  • Triptany: Jde o léky, které působí přímo na stahování cévek v mozku, zasahují tedy příčinu záchvatu. Pomáhají zmírňovat nevolnost a pocity na zvracení. Přinášejí celkovou úlevu. Čím dřív po začátku záchvatu se triptany užijí, tím dříve přinesou úlevu.
  • Ergotamin: Léky s obsahem kofeinu a ergotaminu. Ergotamin je látka, která stejně jako triptany stahuje cévky. Největší úlevu přináší pacientům trpícím dlouhotrvajícím záchvatem.
  • Dexamethason: Jde o kortikosteroid, který zmírňuje zánět. Bývá užíván v kombinaci s dalšími léky proti bolesti. Jeho nevýhodou je častý výskyt nežádoucích účinků, kvůli kterým nesmí být užíván dlouhodobě a často.
  • Tricyklická antidepresiva: Léky z této skupiny dokáží předcházet záchvatům migrény. Mění totiž chemismus v mozku a tím brání rozvoji migrény bez ohledu na to, zda depresí trpíte, nebo ne.
  • Beta blokátory: Léčivo užívané obvykle k léčbě vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních potíží dokáže u některých pacientů snížit počet a sílu migrenózních záchvatů.
  • Léky proti nevolnosti: Pomáhají zmírnit potíže, které doprovázejí migrénu, například nevolnost, pocity na zvracení nebo přímo zvracení.

 

Prevence migrény

Pokud trpíte migrénami, měli byste vědět, že i malá změna životního stylu vám může velice prospět. Nejvíce pomáhají techniky, při kterých se vaše tělo uvolní od stresu, například meditace, tai-či, jóga, masáže. Velmi nápomocná je akupunktura. Mezi potravinové doplňky, které zlepšují stav migrenika, patří hořčík, riboflavin (vitamin B2) a koenzym Q10. V prevenci migrény pomáhají i některé bylinky, například řimbaba obecná nebo devětsil. O jejich užívání se ale vždy předem poraďte s lékařem a bylinky zásadně neužívejte, jste-li těhotná nebo kojíte. Migréna se dá řešit. Nezůstávejte s ní doma, dejte se do boje v každém věku. Každý den bez bolesti, který získáte, stojí zato! Také jste se někdy setkali s názorem, který vás jako migrenika mírně řečeno „vytočil“? Zde nabízíme šest nejčastějších nesprávných představ společně s vysvětlením.

 

Mýty kolem migrén

1. Mýtus: Migréna je jen obyčejná bolest hlavy.

Není tomu tak. Pod slovem migréna se skrývá soubor mnoha příznaků, které se často projevují samostatně, ale ještě častěji dohromady - spouštějí totiž celou kaskádu „mozkových událostí“. Mozek začne spouštět substance, jež rozjedou bolestivé zánětlivé změny v nervech a krevních cévách v oblasti hlavy. Příčina? Stále neznámá. Důsledky? Ty už známé jsou. Migréna vás - na rozdíl od obyčejné bolesti hlavy - dostane do vodorovné polohy s očima zavřenýma a rukama sepjatýma k modlitbě, aby to už skončilo.

2. Mýtus: Na migrénu stačí aspirin.

Ne vždy. Obyčejné bolesti hlavy na rozdíl od migrény obvykle způsobuje rychlé stažení cév zásobících mozek. Dají se odstranit pomocí léku proti bolesti. Při záchvatu migrény se tyto drobné cévky v mozku naopak roztáhnou. A na bolest, jež vás pak přepadne, aspirin většinou nestačí. Léky určené k léčbě migrénových bolestí hlavy se souhrnně nazývají triptany. Nemoc nevyléčí, ale pomohou k úlevě.

3. Mýtus: Migrénou trpí jen ženy.

Není tomu tak. Před 12. rokem trpí migrénou chlapci stejně jako dívky. Okolo puberty se poměr začíná měnit ve „prospěch“ dívek: jejich zhruba třikrát víc než chlapců. Hlavní příčinou a spouštěčem jsou pohlavní hormony - estrogen a progesteron. V době těhotenství, stejně jako v přechodu, většinou migréna dá ženě pokoj. Jakmile hladina hormonů po přechodu klesá, stav se začíná zlepšovat. Jakékoli kolísání hormonů je i zde dvojsečné: Zvýšená hladina estrogenu může paradoxně stav zlepšit, ale když je jich méně, bývá někdy stav o mnoho horší. Některé ženy migréna začne pronásledovat v okamžiku, kdy nastartují svůj anti-baby program pomocí pilulek.

4. Mýtus: Migrénový záchvat spouští premenstruační syndrom.

Ne tak docela. Tyto dvě události jsou občas propojené, problém se však netýká všech žen. Ta mrška migréna je citlivá na hormonální fluktuaci, která se objevuje před započetím menstruace. Pokud se záchvat (většinou dva dny před a tři dny po menstruaci) objeví, nazýváme jej menstruační migréna. Je stejná jako všechny ostatní, ale většinou se odehrává bez upozorňující aury. Ženy, které trpí menstruační migrénou, někdy mohou dosáhnout úlevy užíváním antikoncepčních pilulek.

5. Mýtus: Ženy častěji trpí migrénou, neboť jsou emočně citlivější.

Je to nesmysl. Záchvat migrény se spustí stejně u muže jako u ženy - příčina je v mozku. Jakmile je osoba náchylná k migréně vystavena působení emocionálního stresu, k záchvatu je cesta otevřená, ať jste žena nebo muž. Máteli k migréně dispozice, jste v ohrožení. A ani zklidnění po prožitém stresu vám nedává záruku, že už máte pokoj, záchvat může zaklepat na dveře právě v této době.

6. Mýtus: Migrénu zaženou obyčejné prášky proti bolesti.

Není tomu ták. Záchvat migrény může vyprovokovat více projevů, lék na jednu bolest jej proto nedokáže zabrzdit. Někdy sice léky proti bolesti jistou úlevu přinesou, v případě nevolnosti však mají nulový efekt. Některé dokonce roztáčejí pomyslnou spirálu - čím více jich užíváte, tím častější a horší bolesti hlavy vás pronásledují. Léky ze skupiny opioidů jsou sice účinné, na druhé straně ale paradoxně dokáží vyvolat další záchvat, nehledě k nebezpečí postupného návyku.

 

8 kroků k pohodě

Není to nic, o čem jste ještě neslyšeli, ale vyjmenujeme je ještě jednou - všechny kroky jsou neoddělitelně spojeny s migrénou a jejím zmírněním. Budete-li je dodržovat, nemoc sice nevyléčíte, ale budete mít méně záchvatů a lépe zvládnete ty, které přece jen přijdou.

1. Cvičení - Cvičte půl hodiny denně, nejlépe každý den.
2. Spánek - Spěte 7-8 hodin denně.
3. Zdravá strava - Jezte jídla s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, abyste si udrželi stabilní hladinu cukru v krvi i během dne. Jídlo si rozdělte na 5 -6 malých dávek denně.
4. Voda - Hodně pijte, alespoň 8 sklenic tekutin denně.
5. Bez stresu - Naučte se pravidelně meditovat, hluboce dýchejte, cvičte jógu nebo se věnujte jiným relaxačním metodám. Dejte se cestou nejmenšího odporu, co nejvíce si záležitosti zjednodušte.
6. Stop osamělosti - Člověk je tvor společenský. Nezůstávejte sami, buďte s rodinou, přáteli či domácími mazlíčky.
7. Pomoc pomáhá - Pomoc druhým může vylepšit a obohatit život i vám!
8. Duchovno - Všichni potřebujeme spojení s něčím vyšším, než jsme my. Je jedno, zda jde o náboženskou spiritualitu, nebo obdiv k umění - je jen na vás, co vám dělá dobře na duši.

 

Jak se vyhnout záchvatu migrény:

Snažte se držet svůj život pod kontrolou. Pravidelnost budiž vaší mantrou! Dejte pozor na počasí! Pokud jste náchylní k častým záchvatům migrény, vyvarujte se pobytu v horkém prostředí nebo střídání horka a studena. Žádný maratón! Vytrvalostní sporty pro vás nejsou to pravé ořechové. Pozor na dlouhé sezení u počítače: Při něm nevědomky zatínáte svaly na zadní straně krku. To může vést k nedokrevnosti cév v mozku a vzniku potíží. Vědci prokázali, že je celkem jedno, co jíte: Důležitá je vaše momentální kondice a další okolnosti. Čokoláda, červené víno nebo plísňový sýr někdy mohou záchvat urychlit či zhoršit.