Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Záněty močových cest, urologické záněty - poradna lékaře, otázky a odpovědi

 

zanety-mocovych-cest-urologicke-zanety-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi-2

zanety-mocovych-cest-urologicke-zanety-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi-2
Infekce močových cest jsou velmi časté především u žen. Stránka se věnuje nejčastějším otázkám a poskytuje na ně odpovědi. Věnuje se i prevenci infekci, následkům a některým lékům či doplňkům stravy.

___

___

Monika: Dobrý den. Chci se zeptat když cítím pálení močového měchýře jak tomu předejít. Pěkný zbytek dne

ODPOVĚĎ: Prevencí zánětu měchýře je několik - lze doporučit pravidelné kontroly u gynekologa a léčbu infekcí gynekologických, neprochladnout ev. pravidelné užívání manózy dle návodu /něk gr denně/.

 

Jitka Vávrová: Trpím opakujícími se cystitidami již od 10ti let (nyní mám 51 roků). V poslední době jsem již zoufalá, záněty jsou častější (1x za dva měsíce), absolvovala jsem i Ottisovu uretrotomii, momentálně jsem 10 dní po operaci TVT pásky (trpěla jsem inkontinencí) užívám lactobacily, brusinky, jogurty - dělám vše, co mi moje uroložka doporučila a stále mám potíže. Časté užívání atibiotik mi také nedělá dobře (Furantoin, Augmentin, atp.), ale někdy to bez nich bohužel nezvládnu. Mohl byste mi, prosím, poradit, zda existuje NĚCO, co by mi pomohlo? Nebo něco dělám špatně? Nyní po operaci mám opět zánět moč. měchýře a už druhá antibiotika. Zkoušela jsem i blokurima - bez efektu. Děkuji mnohokrát za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den u žen v období klimakteria dochází ke změnám poševní sliznice díky poklesu estrogenů. Zvažte konzultaci gynekologa a možná vám pomůže užívání estrogenů v tabletách.

 

SF: Nejhorší důsledky infekce močových cest?

ODPOVĚĎ: Cca 50% zánětů močového měchýře se může komplikovat zánětem ledviny popřípadě obou ledvin.

 

SF: Příčina infekce močových cest?

ODPOVĚĎ: Nejčastějším vyvolavatelem je E. coli. Tato bakterie se dostává do měchýře přes močovou trubici, ev. dále vzestupně do ledvin. Často vše souvisí s infekcí v pochvě.

 

SF: Souvisí s psychikou infekce močových cest?

ODPOVĚĎ: Většinou ne, ale při velké psychické zátěži je organismus a imunita oslabená.

 

Andrea: Dobrý den, může mít konzumace sušených brusinek skutečně nějaký pozitivní vliv na potíže s močovými cestami? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Může ale lepší zkušenosti mám s manózou - v dávce několik gramů denně.

 

A. Soukupová, učitelka ZŠ z Plzně: Dobrý den, pane doktore, děti e školách si velmi rády kupují sladké nápoje. Způsobuje to častější infekce močových cest? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Spíše ne. Negativně ale působí nedostatečný příjem tekutin a koncentrovaná moč.

 

AN: Jak se zbavit opakovaných zánětů močových cest, pokaždé jiného bakteriálního původu. V posledních 8 letech se infekce opakují každý druhý měsíc, antibiotická léčba je vždy pouze potlačující.

ODPOVĚĎ: Takovéto opakující se záněty měchýře vyžadují podrobné urologické i gynekologické vyšetření.

 

Blanka: Dobrý den, jak se posílit před opakovanými záněty ledvin? Za posledních 2,5 roku jsem je měla 14x, vždy hospitalizace a infuze ATB. Už je funkce jedné ledviny oslabena na 12% Děkuji.

ODPOVĚĎ: Opakující se záněty ledvin mají často i jinou příčinu než prostý vstup bakterií do močových cest. Lze doporučit podrobné urologické i nefrologické vyšetření.

 

AL: je mi 50 let a chodím na urologii mám cystu na ledvině asi 3cm jinak jsem v pořádku ale chodím hodně často čurat zánět nemám děkuji. L.

ODPOVĚĎ: Cysta 3 cm na ledvině je vrozená záležitost a nesouvisí s močením. Časté močení může v 50-ti letech souviset s hormonálními změnami v menopauze - dopor. konzultaci s gynekologem - ev s poklesem a ochabnutím svalstva dna pánevního.

 

Kateřina: Dobrý den, v současné době trpí má maminka na silný zánět močových cest. Já jsem měla menší obtíže již před maminkou. Je možné, že by se maminka nakazila ode mne např. užíváním stejné toalety? Děkuji

ODPOVĚĎ: Je to nepravděpodobné.

 

J. : Dobry den. Mam dotaz ohledně mého 10 letého syna, který aniž by se v noci pomočoval ráno mu je cítit pižamo močí a kolikrát ani v noci na toaletu nejde čim by to mohlo byt a bylo by zapotřebi nějaké vyšetření? Předem děkuji

ODPOVĚĎ: Určitě doporučuji návštěvu dětského urologa a v případě prokázání úniku moči podrobné urologické vyšetření na dětské urologii.

 

Markéta: Dobrý den, v poslední době mám problémy s častými infekcemi močových cest. Je možné, že jsem nějakou bakterii, která je způsobuje, přenesla na přítele a proto se mi infekce opakují? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Muži mohou být bezpříznakoví přenašeči infekce pohl. stykem - ale to hovoříme o přenosu infekce do pochvy ženy při styku. Potom se může bakterie lehce dostat do močového měchýře. Je nutná konzultace gynekologa - který prověří oba partnery.

 

Jana: Dobrý den, můžete mi poradit jak předcházet problémům s močovým měchýře. Po porodu svého druhého dítěte (již ji budou 3 roky) při každém nachlazení (i obyčejné rýmě) musím chodit velmi často na záchod, třeba i každých 15 minut, také nemůžu ani v létě zůstat v mokrých plavkách, protože pak následně cca 3 dny mám pocit, že nemůžu udržet moč. Můj obvodní lékař mi řekl, že to je proto, že jsem diabetik. Děkuji

ODPOVĚĎ: Diabetici mají častěji infekce v moči, současně jste asi citlivější na prochladnutí. Současně je určitě vhodné podrobné urologické vyšetření vč. endoskopického vyšetření měchýře a změření průměru močové trubice.

 

Zuzana: Dobrý den. Moje babička (83 let) má každý měsíc zánět močových cest, provázeným častým močením a bolestí při močení. Léčí to jen urolog. čajem a Urinalem. K lékaři jí nedostanu. Nemůže to být už chronické?

ODPOVĚĎ: Těžko odpovědět. Sama jistě víte že by bylo vhodné podrobné urologické vyšetření ale toto není možné protože babička nechce. Toto je v pokročilém věku časté. Bez vyšetření lze jen těžko najít řešení. Pozor jen na to že opakující se záněty měchýře mohou být projevem i nádoru měchýře.

 

JS: Dobrý den. Trpím infekcemi močových cest, tak 2xkrát do roka, vžy je tam bekterie E-coli. Může být toto způsobeno pohlávním stykem? A jaká je prevence před opakujícími se záněty? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Lze doporučit podrobné gynekologické vyšetření vč. stěrů z pochvy na bakteriologii… možná jde o přestup infekce z pochvy do močové trubice.

 

Dagmar: Dobrý den, prosím, synovi jsou 2roky, má srále fimózu a v roce prodělal IMC. Mohli bychom s ním na krytý bazén? Dát mu třeba preventivně Urinal? Děkuji

ODPOVĚĎ: Ve dvou letech je již vhodné vyřešit především fimozu … doporučuji návštěvu urologa - uvolnění předkožky lze bez problémů provést v krátké inhalační anestezii aby chlapce nic nebolelo.

 

zanety-mocovych-cest-urologicke-zanety-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi

zanety-mocovych-cest-urologicke-zanety-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi
Z: Dobrý den pane doktore, v sobotu. jsem byla na pohotovosti protože jsem měla nejdříve časté močení, po té bolesti břicha na levé straně a po dvou dnech se dostavili příznaky chřipky… bolest hlavy, nohou, zad a teploty 38,5. zimnice. řekli mne ze. mam zánět. moc. měchýře krev v moči na 3 krizky. atb po 12hod. Snědla jsem už 4 a bolest břicha mám stále a do toho trosku průjem s. hleny. chci se zeptat esi je. to normální a kdy by měli teploty pominout? Děkuji

ODPOVĚĎ: Otázka je jestli jde opravdu o chřipku - když jsou bolesti levé poloviny břicha - může jít i o zánět levé ledviny?? - určitě doporučuji ještě dnes návštěvu urologa - ev. chirurga.

 

KZ: Nitrofurantion lék (tzv. chemoterapeutikum - obdoba antibiotika) na močové cesty způsobuje změny na mozku původ roztroušené sklerózy mozkomíšní?

ODPOVĚĎ: Není mi to známo

 

Jitka: Můžete prosím doporučit přesný název - jak píšete -manózy - a jak užívat? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Bohužel nemůžeme psát reklamu - ale když v lékárně řeknete "manóza v prášku" tak budou vědět.

 

H: Dobrý den, moje dcera má opakovaně zánět močových cest. Je i pro ni vhodný lék "manóza". Dcera má 3,5 let. díky

ODPOVĚĎ: Manóza jí neublíží a může pomoci - ale určitě konzultujte dětského urologa. Může jít o vrozenou vadu vývodných cest močových.

 

BŠ: Syn, 17 let, pomočování, žádné potíže s močovými cestami, ledvinami.  

ODPOVĚĎ: Asi bude vhodné komplexnější vyšetření s využitím i jiných lékařských odborností

 

Jana : Dobrý den, může manózu těhotné a kojící ženy? Děkuji, krásný den.

ODPOVĚĎ: Ano může, lze doporučit právě v těhotenství.

 

HP: Dobrý den, pane doktore, je mi přes 60 let, moč. cesty mě zlobí již léta. Mám trvalé nálezy- mikrosk. hematurii v moči (cca do 50 j.) několik let. Uloložka chce provést CSK, bojím se, že mi naruší moč. trubici a potíže při močení se zhorší (mám silnou atrofii sliznic gynek. a obávám se, že v moč. cestách je to obdobné). Myslíte, že je cystosk. nezbytná? Bojím se, že "rozjede" další obtíže. Děkuji Vám, přeji hodně úspěchů, HP

ODPOVĚĎ: Cystoskopie je nezbytná, stejně jako kontrastní RTG vyšetření ledvin a ultrazvuk ledvin

 

Josef: Dobrý den, manželka má často pocit studených nohou a zimnici v nohou. Souvisí to s močovými cestami? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Nejspíše nesouvisí - je vhodné cévní vyšetření dolních končetin.

 

Anna: Dobrý den pane doktore, prosím o radu. V dřívějších letech jsem trpěla na záněty moč. cest, které jsem téměř pokaždé dostala po pohlavním styku. Vyzkoumala jsem, že když po pohlavním styku jdu hned na toaletu a následně si dám tablety na zánět (uroval manosa nebo maxi brusinky) na záněty netrpím. V současné době jsem těhotná a na všech těchto lécích je zakázáno jejich používání. Můžete mi poradit jaký lék mohu v době těhotenství užívat? Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Jednoznačně manozu v prášku v udržovacím režimu /je uvedeno v návodu/

 

Uršula: Dobrý den. Chci se zeptat o jakém cukru-název jste hovořil. Používám brusinky jakmile začnou menší příznaky onemocnění moč. měchýře. Kde se tento cukru dá zakoupit? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký zbytek dne : -)

ODPOVĚĎ: Manóza sáčky rozpustné ve vodě /je rychlejší vstřebávání než tablety/ 2 gr. denně v akutní fázi, ke koupi v lékárně, lze i preventivní užívání před a po styku atp. vše je v návodu.

 

Zlata: Dobrý den. Mám úplně základní dotaz, na který bohužel neznám správnou odpověď. Při močení se má vypouštět v jednom kuse, nebo močení přerušovat. Zdá se mi, že tato oblast je dost tabu. Když jsem začala svého 3letého syna učit na záchodě čůrat přerušovaně, bylo to špatně nebo dobře? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Úmyslné přerušování močení nelze doporučit.

 

Anna : Po dvou operací karunkuly mam občasné bolesti citlivost i občasné mírné krvácení. Co muže být příčinou. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Je nutné endoskopické vyšetření močové trubice a pak rozhodnout.

Antonín Sedláček: Vážený pane doktore, s ni mořádným zájmem jsem si přečetl (jsem neslyšící) Váš příspěvek na téma infekce močových cest. Tři roky se léčím na TURBT, 6 operací, 9 cystoskopií, od června 2014 jsem bez positivního nálezu po 6-ti MMC, od počátku mám problémy se záněty. jsou nebolestivé, nepálí, ale jsou tam stále. Opakovaně Biseptol a jiná antibiotika. Jím brusinky, jiji urologický čaj. U Vás jsem zaregistroval zmínku o nějakém cukru. Můžete mně, prosím, blíže popsat tuto léčbu? Děkuji Vám předem. S přáním všeho dobrého A. S.

ODPOVĚĎ: Nemůžu uvést orig. název ale v lékárně řekněte: "manóza v prášku sáček a 1 gr" a lékárník bude vědět. Jinak gratuluji k pauze ve výskytu nádoru měchýře.

Renata: Dobrý den, jsem tři měsíce po sekci a už podruhé mám antibiotika na močové cesty. Před měsícem to byla bacterie citrobacter, nyní opět citrobacter a k tomu ecoli. prvně probíhala léčba Augmentinem a nyní Nitrofurantoinem. Může prosím mít ta sekce spojitost s onemocněními a jak tomu zabránit? velmi podivné je, že se to objěví po sexu. o gynekologické stránce jsem dle éaře v pořádku, pouze mám snížený obsah lactobacilů- Děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ: Možná to bude problém … laktobacily v pochvě mají významný protektivní efekt… právě manóza v prášku se doporučuje před a po sex. styku jako prevence zánětu měchýře.

Vlaďka: Pane doktore, co byste mi poradil preventivně k posílení močového měchýře - existují nějaké bylinky, kapky či jiné přípravky, aby se mi záněty moč. cest neopakovaly? Je mi 47let, nikdy jsem na ně netrpěla a během posledních třech měsíců jsem skončila na antibiotikách 3x (Nitrofurantoin, Amoksiklav a Ofloxin), které mně stejně nepomohly a jen mi zhoršily imunitu a trávení (krvácení vnitřních hemoroidů). Moc děkuji za Vaše rady, posluchačka Vlaďka

ODPOVĚĎ: Otázka je jestli vaše potíže nesouvisí sníženou estrogenní hladinou - vhodné vyšetření hormonálních hladin u gynekologa - ev. lze užívat v tabletách

Jana: Dobrý den, poměrně často trpívám na záněty moč. cest. Polovinu roku vždy trávím v zahraničí a proto si s sebou preventivně vozívám širokospektrální antibiotika. Když už není vyhnutí a jsem donucena (časté a bolestivé-pálivé močení, krev v moči), tak je začnu užívat. Chtěla bych se tedy zeptat, zda postupuji správně a jestli existuje i nějaký jiný způsob, než antibiotika, která mi zase na oplátku za vyléčení problémy s močením způsobí jiné problémy (svědění, poševní problémy). Děkuji za odpověď. Jana

ODPOVĚĎ: Určitě v počátku lze doporučit manozu o které jsem hovořil ve vstupu. Je velká pravděpodobnost že atb pak nebudou potřeba.

Martina S. : Dobry den, zajimal by me pripravek cukru Manosa jak jste o nem mluvil. Nasla jsem Blokurima Akut 10x4g, popr. jaky produkt doporucujete. Casto uzivam antibiotika. Dekuji Martina S.

ODPOVĚĎ: OK jste "doma".

Miluse: Dobry den pane doktore, trpim na zanety mocovych cest v obdobi spojenem se zmenou hormonu, otehotneni, po porodu, kdyz prestavam kojit atd. Lze se branit v techto pripadech jinak nez antibiotiky, kdyz vetsina pripravku neni pro tehotne a kojici. Dekuji.

ODPOVĚĎ: V těhotenství je zvýšené riziko propuknutí infekce měchýře i ledvin… proto dopor. dostatečný pitný režim + preventivně manóza ev. brusinky. obě látky dohromady nejsou vhodné

Ilča: Jak se dostane E-coli do močov. měchýře, kde a jak se s ní lze nakazit? Jakým vyšetřením se E-coli vyšetří? Musí se brát na E-coli ATB? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Většinou močovou trubicí. vyšetření bakteriologické. atb až při propuknutí příznaků zánětu měchýře.

Pavlína K. : Dobrý den pane doktore, chtěla bych se vás zeptat, moje desetiletá dcera trpí častými bolestmi a pálením ústí močové trubice. Podstoupili jsme už řadu vyšetření, vše má vpořádku, v moči nic nebývá, pouze echerichia colli, někdy malé množství. Ale tyto problémy se často stále opakují. Většinou po tělesné námaze, např. po tělocviku, hlavně když běhají. Už jsme vyzkoušeli takřka všechno, brusinky, většinou ji pomáhá Lichořeřišnice, ale jen krátkodobě. Naše paní doktorka si už také často neví rady, byli jsme už i na gynekologii- i tam je všechno vpořádku. Prosím poraďte, děkuji

ODPOVĚĎ: Určitě doporučuji komplexní vyšetření na dětské urologii k vyloučení ev potvrzení možné vrozené vady.

Eva Kumprechtova: VÁŽENÝ PAN DOKTORE, VÍCE NEŽ ROK MÁM IMC. LÉČÍM SE U UROLOGA. NÁLEZ V MOČI MI VYŠEL OPKOVANĚ NEGATIVNÍ. BOLESTI SE PERNAMENTNĚ OPAKUJÍ, NYNÍ UŽ I S INKOTINENCÍ. LÉKAŘ MIM MÍSTO ATB DOPORUČIL MAMOSU, OBTÍŽE SE ZMENŠILY, ALE STÁLE SE OPAKUJÍ. JE MOŽNÉ SE BLOKURÝMOU VYLÉČIT.

ODPOVĚĎ: Především je nutné vyloučit onemocnění které infekci "udržuje" - např. kameny, porucha vyprazdňování moče z ledvin a měchýře, nádory atp.

Topilová: Jak mán zabránit opakování zánětů. V pátek jsem dobrala antibiotika a užívám Uroval manosa a mám obavy že už se vracím na počátek. Byla jsem i na vyšetření močového měchýře je prokazatelně zánětlivý a mám tam drobné cisty. Dokážete poradit. Děkuji Marie

ODPOVĚĎ: Určitě gynekologické vyšetření.