Dobrý podvečer, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Paraziti, odčervení u lidí - parazitologická poradna, otázky a odpovědi kolem parazitů

paraziti-odcerveni-u-lidi-otazky-odpovedi-parazitologicka-poradna-lekare

paraziti-odcerveni-u-lidi-otazky-odpovedi-parazitologicka-poradna-lekare
Parazitologie se překvapivě dostává do centra pozornosti běžných lidí. Byly doby, kdy jsme horko těžko vzpomínali co je to tasemnice či roup a nyní má každý pocit, že má dozajista červy ve střevech a potřebuje odčervit. Jak se na problematiku dívá parazitolog MUDr. František Stejskal?

___

___

Šárka: Čím je odčervení pro člověka nebezpečnější než pro zvířata? A co preventivní odčervení např. psa, pokud máme doma malé dítě? Je to na místě?

ODPOVĚĎ: Ano, psy a kočky je nutno preventivně odčervovat, již štěňata, mohou mít střevní parazity - škrkavky - toxokary, které mohou nakazit i děti a larvy způsobit larvální toxokarózu - většinou mírné onemocnění s bolestmi břicha, někdy i teplotou. Vy se preventivně odčervovat nemusíte, psí škrkavky se ve střevě člověka nevyvíjejí. Střevní paraziti, krom roupů jsou u nás vzácné.

 

Maria: Pane doktore, mohou opravdu za nemocemi typu roztroušená skleróza a ostatními autoimunitními onemocněními stát paraziti - jak toto případně diagnostikovat a léčit. Jak vůbec diagnostikovat parazity v těle. Děkuji

ODPOVĚĎ: Toto nebylo nikdy jednoznačně prokázáno, jednoznačně vyloučit to vědeckými metodami nelze, ale epidemiologické studie to neprokázaly. Diagnostiku provádí mikrobiologické a parazitologické laboratoře, většinou ze stolice, nebo nepřímo, pomocí protilátek z krve.   Doporučení může vystavit praktický lékař, při závažnějších potížích doporučuji vyšetření na infekčním oddělení.

 

Monika Kulišová: Dobrý den, zajímal by mně váš názor na používání MMS k odčervení, děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: To jednoznačně nedoporučuji, chloristan i kyselina citronová mohou mít desinfekční účinky, záleží na koncentraci, ve vyšších koncentracích mohou zdraví poškodit a jejich účinek na parazitické červy v nízkých koncentracích není dostatečný.

 

Eva: Dobrý den, jak je možné odčervit preventivně tělo bez léků?

ODPOVĚĎ: To si nedovedu představit, škrkavky v těle např. přežívají až 3 roky, někdy mohou spontánně ze střeva odejít.

 

Marcela: Studuji čínskou medicínu a náš učitel doporučuje odčervovat veterinárním přípravkem pro hříbata. Máme doma 2 psi a dcera je i pusinkuje. Je to bezpečné? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: To může být nebezpečné, setkáváme se s tím, ale dávkování u dětí a zvířat je odlišné, veterinární preparáty obsahují směs antihelmintik. My léčíme parazity u lidí humánními (lidskými) preparáty dle výsledku parazitologického vyšetření cíleně, přesně stanovenou dávkou u dospělých i u dětí. Ano, psa /štěně/ je nutno preventivně odčervovat, již štěňata, mohou mít střevní parazity - škrkavky - toxokary, které získají přes placentu od feny. Ty mohou nakazit i děti a larvy způsobit larvální toxokarózu - většinou mírné onemocnění s bolestmi břicha, někdy i teplotou, vzácně vysokými horečkami, ale i postižením oka. Pusinkování se štěnětem z tohoto hlediska nemusí být nebezpečné, vajíčka toxokar musí v prostředí vyzrávat asi několik týdnů, než jsou infekční. Nákaza dětí je nejčastěji z potravy kontaminované prachem s vajíčky, nebo na pískovištích, pojídáním písku, hlíny a pod. Vy se preventivně odčervovat nemusíte, psí škrkavky se ve střevě člověka nevyvíjejí. Střevní paraziti, krom roupů jsou u nás vzácné.

 

Petra: Dobrý den, léčím se u léčitelky metodou přístroje salvia mi zjistila parazity využívala jsem praziquantel a albendazol a zmizely mi průjmy tak si myslím, že to pomohlo. Nerada však beru léky a nemám z nich dobrý pocit. Teď při další návštěvě mi našla vlasovce na nervové soustavě a doporučila mi užívání dalších antiparazitik ivermectin a hetrazan, myslíte si, že mám léky užívat? a jaká rizika mi hrozí při užívání?

ODPOVĚĎ: Určitě ne! Těmito metodami (Salvia, Oberon, Zapper) nelze parazitární onemocnění diagnostikovat! Vlasovci jsou tropičtí parazité, ja mám za 15 let v ambulanci jediného pacienta, který byl na Papue a tyto léky pravidelně užívá. Vlasovec může v těle žít až 20 let, léčba je velice odborná záležitost. Vám to nedoporučuji, mohou mít, zvl. DEC - Hetrazan. Doporučuji vyšetření a konzultaci na infekčním oddělení/klinice v místě bydliště.  

 

Jana: Dobry den, chci se zeptat jaky mate vseobecne nazor na uzivani MMS pri beznych nemocech. Ja s nim mam pouze pozitivni zkusenosti.

ODPOVĚĎ: Dle mého nazoru se jedna o placebo efekt. Na zavazna infekcni onemocneni urcite nepusobi. Bezna viróza ustoupi sama.

 

Klára: dobrý den, máme psa a malé děti, můžete mi prosím napsat, co od psa mohou chytit za parazita? DĚKUJI VÁM

ODPOVĚĎ: Nejzavaznejsi je larvalni toxokaroza, muuze jit o dermatomykozy - kozni mykozy. Psy /štěně/ je nutno preventivně odčervovat, již štěňata, mohou mít škrkavky - toxokary - ve střeve, které získají přes placentu od feny. Ty mohou nakazit i děti a larvy způsobit larvální toxokarózu - většinou mírné onemocnění s bolestmi břicha, někdy i teplotou, vzácně vysokými horečkami, ale i postižením oka.

Co řikáte parazitofóbi a prodeji antiparazitik neschválených SÚKL? : Co říkáte parazitofóbii a prodeji přípravků nebo snad léků neschválených SÚKLem?

ODPOVĚĎ:  

Já se SUKL spolupracují, i jako infektologicka společnost se snažíme o osvětu a zároveň zajistit dostupnost antiparazitarnich léků, pro ty, co je potřebují, ale zatím se nám to příliš nedaří.

 

 

DM: Jaká jsou nebezpečí odčervovacích metod pro lidi?

ODPOVĚĎ: Odčerveni doporučujeme těm s prokázanou infekcí parazitologickým vyšetřením, jako jiné léky mohou antiparazitika vyvolat alergickou reakci, zažívací potíže.  

 

Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, jak postupovat, když mi byla zjištěna přítomnost chlamidie+ campilobacter, neustálé potíže s bolestí břicha a ve stolici hlen a krev. Jsem přeléčena Azitroxem v lednu 2015. Prosím, poraďte další případnou léčbu, lékaři si už neví rady. Děkuji za odpověď. Lucie

ODPOVĚĎ:  

Asi se jedná o protilátky proti chlamydiím, které mám i já v krvi a další zdraví lidé, nejedná se o probíhající infekcí. Campylobakter může vyvolat
akutní průjem, ne dlouhodobě potíže. Dop. vyšetřit stolici kultivačně a vyhledat pomoc gastroenterologa, mohlo by se jednat o neinfekční zánětlivé onemocnění střev (napr. Crohnova choroba).

 

 

Tereza: Dobrý den pane doktore, jaké parazity je možné dostat ve veřejném bazénu např. škrkavky, roupy? Děkuji

ODPOVĚĎ:   Riziko těchto infekcí je velmi malé, roupy se přenáší v kolektivu, v rodině,   škrkavky jsou u nás velmi vzácné.

 

Markéta H. : Dobrý den, žádala jsem u obvodního lékaře a kožního o testy na parazity a řekli, že mi je neudělají, že parazity nemůžeme mít. Rozhodla jsem se pro plazmový generátor a mám klid, žádné problémy, které do té doby byly již nejsou. Přesto bych si chtěla nechat provést kontrolní testy, kdo by mi mohl pomoci? Děkuji

ODPOVĚĎ:   Kožní testy na parazity se již nepouživaji. Doporučení na vyšetření stolice na  parazity Vám může dát prakticky lékař, v případě neochoty se objednejte na  infekčním oddělení. Již jsem se setkal i s poškozením zdraví - popáleninami  kůže - po plasmovém generátorů.

 

Jana: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat asi v 10 letech jsem měla bolesti břicha a sama v tomto věku jsem jsi udělala čaj s pelyňku a potom jsem stolicí vyloučila nějaké ještě živé parazity co mne dost zaskočilo, žádné problémy jsem již neměla, ale zajímal by mne váš názor právě na pelyňek. Děkuji

ODPOVĚĎ:   Škrkavky skutečně mohou spontánně nebo po některých bylinkách střevo opustit,   vzorek musí vyšetřit parazitolog, aby úpotvrdil parazitární infekcí.

 

Jana: Dobrý den, pane doktore, zajímal by mě Váš názor na plasmový generátor (případně Zapper). Mohl by být pro člověka nebezpečný? Též by mě zajímalo, asi 3 měsíce po porodu se mi udělal ekzém na rukou a stále se ho již několik let nemohu úplně zbavit, mohla by být příčina v parazitech? Děkuji a přeji hezký den.

ODPOVĚĎ:   Zapper může být nebezpečný, parazitární infekce jim nelze diagnostikovat,   aplikace může způsobit popáleniny kůže. Ekzém s velkou parvdepodobnosti  parazity způsoben není.

 

Hela: jaký máte názor na preparát wurm ex, děkuji.

ODPOVĚĎ: Jedna se o fytopreparát + vitamín B, asi  Vám neuškodí, ale střevní infekcí parazity včetně roupů asi nevyléčí.

 

Alena Živná: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor- vyšetření parazitů na Zapperu a zbavení parazitů na Plazmovém generátoru RPZ 14 s použitím Ořešáku amerického děkuji

ODPOVĚĎ:   Infekční nemoci nemůže diagnostikovat ani léčit, je to komerční záležitost  poskytovatelů.

 

S. : Dobrý den, ve stručnosti, syn má pozitivní IgA chlamidie. Doporučné láčba je: 1. týden ENTIZOl 2x1 2. týden AZITROMICIN 500g po-ut-st 3. týden pokaračuje ENTIZOL 4. týden ATB po-ut-st 5. týden pokračuje ENTIZOL 6. týden ATB po-ut-st Dotaz, názor na léčbu chlamidie ATB v pořádku, ale kombinace s ENTIZOLEM a kdy nasadit lactobacilus, zda vždy po týdnu braní ATB nebo až po celém cyklu braní ATB. Děkuji za Váš názor S.  

ODPOVĚĎ:   Protilátky proti chlamydiim v krvi (IgG IgA ani IgM) se antibiotiky neléčí!   navštivte infekční oddělení nebo pediatra a podadte se. Vámi popsána léčba  Vašemu synovi nepomůže, protilátky bude mít nadále, léčíme nemoc.

 

Pavlína: Dobrý den, zjistily u mně plísňové onemocnění Pseudallescheria boydíí. Četla jsem, že také byla nalezena v psím čumáku. Máme také psa. Je možné nějak zistit /třeba stěrem /, zda není infikován. Děkuji

ODPOVĚĎ:   Je to možné, z kůže, chlupů, kultivačně nebo mikroskopicky - poraďte se s  veterinářem. Ale zvířata jsou běžné nakažena.

 

Vlaďka255: Dobrý den, syn prokazatelně má roupy, dostal vermox, dle lékařky 1 tbl. a za 3 týdny 2. tbl. Dle návodu v příbalovém letáku je 1 tbl, za 14 dní 2. tbl. a za dalších 14 dní 3. tbl. Dle čeho se řídit, aby byl syn opravdu vyléčen. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ:   Léčit celou rodinu, je li infekce ve škole / školce i celý kolektiv, při  masivním výskytu kontaktovat epidemiology. Na roupy je u nás k dispozici pouze  Vermox, i u děti lze dávku po poradě s lékařem navýšit.

 

Věra: Dobrý den. V jakém případě (výsledek vyšetření) je nutné přeléčit chlamydie atb. Děkuji

ODPOVĚĎ:   Při aktivní infekcí, jestliže skutečně působí potíže, neléčíme protilátky v  krvi.

 

Janka: Dobrý deň, mám diagnostikovaný Helikobakter a s tým spojené tráviace ťažkosti, klasická liečba mi nepomohla (trojkombinácie antibiotík), po užívaní Chionskej Mastichy mi symptómy ustúpili ale vzorka bola opäť pozitívna. Teraz mam za sebou biorezonenanciu dva krát a uz pomerom ráže sa mi výrazne uľavilo a takmer zmizli. Je to podľa Vás riešenie? DĎakujem. Pekný deň

ODPOVĚĎ: Biorezonance nemá účinek.

 

Míra: Dobrý den, pane doktore. Jaké parazity jsem si mohla přivézt z Egypta i při nejvyšší opatrnosti při stravování? Po návratu mám průjem / témeř jako voda/, jaký jsem nikdy neměla?

ODPOVĚĎ:   Rotaviry, noroviry, salmonelu, campylobaktera, giardie, většinou potíže  spontánně odezní, budou-li pretvavat, vyhledejte vašeho lékaře, aby provedl  kultivaci, popr. parazitologické vyšetreni stolice.

 

Hanka: Dobrý den. Znáte jméno Ing. Hana Bláhová a její filozofii, že téměř za každou nemocí jsou parazité a lze léčit kombinací MMS a antihelmintik? Proč např. u roztr.sklerozy nesáhnou neurologové k zjišťování případných parazitů v mozku? Děkuji za názor.

ODPOVĚĎ:  

Pí. Ing. Bláhová tomu věří, ale její následovníci je využívají k svému obohacení. Zatím nebylo prokázáno, že parazité či jiné infekce vyvolávají RS.

 

 

Simona: Dobrý den, dcera má 5 x do roka roupi, Vermox nepomáhá, je i jiná metoda, jak jí toho navždy zbavit? Je bledá, kruhy pod očima, bolesti břicha, děkuji.

ODPOVĚĎ:   Jiný lék v ČR není, můžete zkusit česnek, může asi snížit počet červů. Častěji  než resistence na Vermox se jedna o reinfekce - je nutno léčit všechny  kontakty, 2x po 2 týdnech, možno zvýšit dávku Vermoxu podle hmotnosti.

 

Michaela: Dobrý den, existuje nějaký volně dostupný lék na léčbu roupa dětského vhodný i pro kojící ženu? Děkuji

ODPOVĚĎ:   V ČR je pouze Vermox - vylučuje se mírně do mléka, při kojení se poraďte s  lékařem. Pyrvinium se u nás již nevyrábí, lze užívat i v těhotenství, při  kojení, je dostupný napr v Německu.

 

Marcela S. : Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakým postupem lze zjistit přítomnost trudníka tukového a jak je možné se jej zbavit. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Marcela

ODPOVĚĎ: Konzultujte raději s dermatologem, v kůži má trudíky většina lidí.  

 

Nikol: Dobrý den, znáte program Colo-Vada Plus k hloubkové detoxikaci včetně "odčervení"? Pokud ano, jaký na něj máte názor? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:   Tento konkrétní pragram neznám, proč se chcete odčervit? Máte prokázanou  infekcí červy?

 

Petra: Dobrý den, jaký je Vás názor na léčbu roupu ve střevech tinkturami z ořešáku amerického? Děkuji!

ODPOVĚĎ: Není spolehlivá, neuškodí.

 

Eva: Dobry den mame 4 kocky, ktere chodi nekolikrat denne ven… Chtela bych se zeptat jestli je bezpecne se s kockama stykat pokud budu tehotna, slysela jsem o nejakem parazitu, ktery muze poskodit plod. Dekuji

ODPOVĚĎ:   Kočky mohou vylučovat cysty Toxoplasma gondii - tento prvok může při první (akutní) infekcí v těhotenství poškodit plod. Nechte si vyšetřit protilátky v krkvi, zda již nejste pozitivní. Další riziko je Toxara cati - škrkavka, která může také nakazit člověka, po pozření vajíček larvy migrují tělem a vzácně mohou poškodit plod. V těhotensvi je lépe dát kočku ke známým, lze ji nechat vyšetřit veterinářem, odčervit, ale to nepůsobí na Toxoplasmu.

 

MH: Dobrý den, prosím při chlamidia pneumonie IgA 4,34,IgG 3,6 a IgM 0,89 přeléčeno v XI 2014 ATB Azytromycin sandoz 500mg. Teď má být po 3 měsicích kontrola. Je to tak správně, děkuji za odpověd.

ODPOVĚĎ:   Protilátky budou, jejich hodnota přetrvává i po léčbě, . Většina lidí je má v krvi. My přítomnost protilátek bez aktivní infekce neléčíme.

 

Lukáš: Pane doktore nemyslíte, že se zdravotnictví dostává v posledních letech do slepé uličky (až na vyjímky v některých odvětvích…)? Mluvíte o čím dál větším počtu pacientů, kteří uvěří různým léčebným metodám (viz zapper atd.) Ale tito lidé vždy začínají u lékařů, kteří jim často nejsou schopni pomoci a následně hledají další alternativy. Snadno se řekne tato skupina pacientů jsou blázni. Ale řekněme jsou to pouze a jen pacienti, kterým nebyla medicína schopna pomoci. Nedovedu si představit člověka, který zničehonic jen tak začne místo lékaře používat nějaké zařízení. Děkuji za váši odpověď

ODPOVĚĎ:   Nedostáva se do slepé uličky naše papuláče, lidé chodí k lékaři s potížemi, které jejich prarodiče neměli a nebo při nich pracovali 12 hod. na poli nebo v továrně. Myslím tím únavu, bolesti svalů, kloubů, pálení kůže a pod.

 

Simona: Kde v Praze je možné se objednat na preventivní vyšetření na parazity + při podezření na nákazu po návratu z Maroka? Je k tomu vždy třeba doporučení praktického lékaře?

ODPOVĚĎ:   Stolici na parazity může nechat vystřít Vás lékař, při podezření na infekcí na infekční klinice / infekčním oddělení. Kontakty jsou na Internetu.

 

HS: Dobrý den pane doktore, zajímalo by mne, zda je možné zjistit, jestli za rostroušenou sklerozu může také nějaký parazit. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:   Prokázat to je asi obtížné, vyloučit nemožné, studie to dosud nepotvrdily, že by za RS mohla infekce.  

 

Jana: Dobrý den, proč jsou prosím odčervovací přípravky pro lidi ve světě na předpis k mání, u nás nikoliv. Lze u nás sehnat Cesol? Na koho se obrátit? Děkuji.

ODPOVĚĎ:   V tropech jsou jistě volně dostupné, ne v např. v Německu. Cesol není registrován, pro pacienty se schistosomózou, teniozami a některými dalšími infekcemi ho máme v lékárně Bulovce. Byla-li vám diagnostikována infekce červy, poradí Vám Váš lékař.