Příjemnou noc, dnes je úterý 3.10.2023, svátek slaví Bohumil, zítra František.

Záněty dýchacích cest u dětí - poradna lékaře, otázky a odpovědi

zanety-dychacich-cest-u-deti-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi

zanety-dychacich-cest-u-deti-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi
Stránka se věnuje problematice zánětů dolních cest dýchacích u dětí. Dozvíte se např. jaká je prevence, co je příčinou těchto zánětů, jak se projevují, jak se vypořádat se zánětem u velmi malých dětí či třeba jak se vypořádat s chronickými záněty dolních cest dýchacích.

___

 

___


Dotaz: Je zánět dolních cest dýchacích u dětí častým jevem v ČR?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, zánět dýchacích cest je u dětí běžný i v naší republice. Zejména v období podzim.  

 

Dotaz: Jaké jsou nejčastější příčiny zánětů dolních cest dýchacích u dětí?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nejčastějšími vyvolavateli zánětů dýchacích cest u dětí jsou viry.

 

TV: Dobrý den, jak se pozná zápal plic? A jací mohou být původci? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den zápal plic je zpravidla provázen teplotami, kašlem, mohou být bolesti na hrudi, zrychlené dýchání, pocit nedostatku vzduchu.

 

Veronika: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak a čím nejlépe léčit zahleněný vlhký kašel u čtyřměsíčního kojence?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, zahlenění a vlhký kašel u kojence je nejlépe léčit proplachováním nosu slaným roztokem a odsáváním hlenů. Pokud má dítě teploty a špatně se mu dýchá je ale nutné vyšetření lékařem.

 

Markéta: Dobrý den, dcera byla zahleněná, bez teplot, ale s velkým kašlem. 1 den zvracela hleny, potom mírné zlepšení. Paní doktorka na plicích a průduškách nic neslyšela, doporučila jen (Sinuprer a Aerius), kašel trvá, stále se zhoršuje na štěkavý, v noci dávivý. Máme napsána i antibiotika Cefzil, která máme použít když se situace nezlepší. Nemusím mít strach je podat, když dcera nemá teploty jen ten hrozný kašel?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, většina akutních bakteriálních nemocí je provázena teplotami. Proto bych doporučovala podání bylinek, v krajním případě antibiotik. U dítěte bez teplot pak znovu zkonzultovat s lékařem.  

 

Pavlína: Jakou prevenci byste doporučovala? Jak nachlazením - a případně i těžkým zápalům plic - předcházet?

ODPOVĚĎ: prevencí je zdravý životní styl, sport, vitamíny, hygiena ovzduší i rukou a očkování - nejen to, co je v povinném schématu, ale také proti pneumokokům a chřipce.

 

RC: Dobrý den, celá rodina trpíme dlouhodobým kašlem, který je nejintenzivnější po ránu a během dne většinou ustupuje. Nezabírají žádné léky, poradíte jak tento problém řešit? Děkuji

ODPOVĚĎ: Nejspíše se jedná o poinfekční kašel po nějaké viroze nebo se může jednat o odeznívající zánět dutin. Zkuste před ulehnutím na několik dnů kaplky do nosu - sanorin nebo olynth nebo jiné. Také inhalace vincentky několikrát denně by mohla pomoci

 

Zuzana: Dobrý den, mám 15 měsíční dceru, která má v posledních týdnech opakované záněty průdušek, středního ucha, doprovázeno rýmou. Nemoc je vždy virového původu. Objevil se i lehký ekzém. Je možná spojitost s alergií (manžel alergii má, já nikoliv)? S dcerou chodíme také plavat, od září však do nového bazénu, kde je voda upravována chlórem - je pravda, že chlorovaná voda může způsobit rozvinutí astma?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, o astmaa alergii by se jednat mohlo. Plavání v chlorované vodě v této situaci - pokud je dítě k těmto nemocem náchylné - vhodné není. Odložte to na léto - nejlépe v moři.

 

KW: Dobrý den, mám 14-ti měsíčního syna a trpí opakovanými obstrukčními bronchitidami (6 x). Máme trvalou léčbu a docházíme na pneumologii. Nyní nám pediatrička navrhuje lázně (Luhačovice). Má lázeňská léčka význam i u tam malých dětí? Děkuji : o)

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano, pokud jsou děti v doprovodu rodičů a nemají stress z odloučení je to vítaný doplněk léčby.

 

Zuzana: Ještě bych se ráda zeptala: pokud má dítě zánět průdušek, který je ale virového původu (nízké crp), proč je léčeno antibiotiky (cefzil)? Teploty jen zvýšené.

ODPOVĚĎ: Virové záněty by antibiotiky léčeny být neměly. To platí u dospělých i u dětí.

 

Markéta : Dobrý den, syn 2 roky má časté rýmy a nyní po angíně ho trápí vždy v noci zduřelý nosohltan v noci, nemůže dýchat nosem, rýma není patrná. Co s tím? Mořská voda moc nepomáhá, užíváme ji dlouhodobě, užíval i Aerius ale úleva nebyla. Děkuji.  

ODPOVĚĎ: Dobrý den, mohlo by se jednat o zvětšenou nosní mandli nebo alergii. Pomoci by mohla spreje s kortikoidy (Avamys, Nasonex, Rhinocort a jim podobné)

 

Pavlína: Dobrý den, syn chodí už druhým rokem do školky, ale ten první byl skoro pořád nachlazený, kašel se vracel neustále, vyzkoušeli jsme snad všechno. Nyní zase začíná období kašle. On tedy na horečku netrpí, žádné horečky nemá, vždy to začne kašlem někdy rýma, ale prostě pořád kašle, ted je ve stádiu, že kašle tedy hlavně v noci a pak při námaze, je to asi suchý kašel, i když přes den se mi zdá někdy vlhký. Čím posílit imunitu a můžete něco doporučit na vleklý kašel? Jen chci říci, že sama mám pylovou alergii a počínající astma a jako dítě jsem na měla neustále záněty průdušek.

ODPOVĚĎ: Správně jste se zmínila o své alergii - u syna by se mohlo jednat o totéž. Zejména ponámahový kašel je podezřelý. Vhodné by bylo vyšetření alergologem. můžete zkusit zatím preparát s glukany.

 

Monika: Dobrý den, mám na plicích nález který se vůbec nezmenšuje a trvá to už 2 měsíce, nezabrala ani léčba antibiotikama. Paní doktorka na plicním mě řekla že to je zánětlivýho typu. Chci se zeptat jak dlouho to může trvat než budu zase zdravá. Ze začátku jsem měla dlouho kašel a špatně se mě dýchalo, kašel sice nemám ale zadýchávání stále trvá a RTG plic beze změn. Děkuji za odpověd.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, zánět plic většinou na RTG ustoupí do 6 týdnů. Pokud trvá takto dlouho, asi bych provedla již podrobnější vyšetření - CT plic, bronchoskopii. Také spirometrie by byla vhodná.  

 

Hanka: Dobrý den, syn (2,5 roku) má po opakovaných zánětech průdušek a vyšetření na alergologii diagnostikované astma. Bere pravidelně Ecobec a Montelar. Průběh je vždy stejný - jeden den rýma, kdy se nic neuvolňuje a max. do dvou dnů zánět průdušek. Chci se zeptat, jestli jde nějakým způsobem (kromě prevence ve formě léků co užívá) zabránit tomu, aby rýma přešla v zánět průdušek a zůstalo to jen u nachlazení? A ještě bych se chtěla zeptat, jak vysoká je pravděpodobnost, že jeho sestra, která má teď ve třech měsících zánět průdušek s antibiotiky, bude také astmatičkou? A můžu s tím popř. něco udělat, abych se tomu vyhnula? Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, syn má poměrně intenzivní antiastmatickou léčbu, která by měla zabrat. Zkontrolujte s lékařem techniku podávání inhalačního léku. při rýmě byste také mohla preventivně krátkodobě podávat úlevovou léčbu - ventolin nebo ecosal, který jistě máte. 2 vstřiky 4x denně. Dcera má pravděpodobnost cca 50%, že bude mít obtíže stejné.

 

Daniela: Dobrý den,, chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné odsávat rýmu 8 měsíčnímu dítěti, pokud užívá přípravky na "tekutost" hlenu? Nemá teplotu, rýma teče, užívá Nurofen, Kalobu, ambromene a kapky do nosu, vše dle rad lékařky. Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud dítě nekašle a dýchá dobře, stačí nos utírat. odsávat jen při potížích - kašel, špatné dýchání, špatné pití

 

Markéta: Dobrý den,, je nějaká souvislost mezi alegrií na trávy a zápalem plic? 2. otázka - zápal plic potvrdí až rentgen nebo jej lze rozpoznat i jinak? děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, alergici obecně mohou být k zápalům plic vnímavější, zejména v období "jejich" sezony. Zápal plic může být diagnostikován i podle klinického vyšetření. RTG plic diagnozu potvrdí definitivně

 

ED: Dobrý den, mám dvouletého syna a často trpí na bronchitidy (4-5x ročně) a skončí na ventolinu. Ten mu zatím zabírá. Skoro každá rýma a kašel mu spadne na průdušky. Lze tomu nějak předcházet a jak jinak se bránit? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud má syn 5x ročně bronchitidu, bylo by vhodné na období zvýšené nemocnosti dávat např singulair nebo inhalační kortikoidy v nízké dávce nebo Ketotifen.  

 

Martina: Dobrý den, jde v dnešní době poznat černý kašel? V poslední době jsem slyšela o několika případech, kdy ani nevěděli, že ho měli, nemusí ho prý doprovázet ani teplota, je to pravda? Dělá se nějaké vyšetření u dlouhotrvajícího vysilujícího kašle? A je vhodné u malých dětí nějaké očkování proti onemocnění dýchacích cest, mají-li oslabenou imunitu? Děkuji pěkný den.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, černý kašel by, ěl lékař pozvat podle typu kašle. Při jakémkoli nevysvětlitelném kašli trvajícím déle než 2 týdny by mělo být provedeno vyšetření - stěr ze zadní klenby nosohltanu na průkaz bakterie vyvolávající dávivý kašel. Očkování proti pneumokokům a proti chřipce je vhodnou prevencí pro pacienty se sníženou imunitou

 

Klárka: Dobrý den, . Můj tatínek prodělal těžký zápal plic, ani jsem nevěla, že to může mít takový průběh. Dozvěděla jsem se, že toto onemocnění může být i smrtelné. Které skupiny jsou podle vás nejvíce náchylné k zápalům plic a má podle vás smysl očkování? A co otužování - pomáhá? Děkuji

ODPOVĚĎ: Nejvíce ohroženy jsou malé děti a lidé nad 55 let. Dále potom lidé se sníženou imunitou a s chronickým onemocněním plic a srdce. otužování pomáhá a vhodné je i očkování proti pneumokokům a proti chřipce

 

Hanka: Zabrání očkování zápalu plic u děti? Děkuju

ODPOVĚĎ: Dobrý den, očkování proti pneumokokům zabrání cca polovině zápalů plic. Také očkování proti hemofilu zabrání mnoha případům. Je již v pravidelném schématu dlouho.

 

Monika: Dobrý den po CT plic a i spirometrii, mám jít na bronchoskopii, chci se zeptat jestli se pozná co mě vlastně je a jestli mě řeknou hned výsledky, tím nemyslím výsledky z odebrání vzorku. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, při bronchoskopii se pozná něco hned a na některé výsledky se musí čekat několik dní nebo týdnů.

 

Hanka: Dobry den, muj syn ma 2,5 roku, nyni je nachlazeny a od vcerejska ma teplotu vecer 38,7 nyni 38, odsavam, syn vypada normalne, ji i pije. Nevim jestli davat nurofen nebo ho nechat byt bez leku snizuj. teplotu. Vcera si stezoval i na bolest briska. Stolici ma normalni. Mela bych jit k pediatrovi nebo zkusit jen klid a lecbu doma. dekuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud syn vypadá spokojeně nemusíte teplotu snižovat za každou cenu. K lékaři je nutno jít pokud je dítě apatické, špatně dýchá, nepije, zvrací. Pokud nejsou tyto alarmující příznaky, je možno počkat. nachlazení trvá většinou 7 - 14 dní.

 

Anna: Jaké nemoci dolních cest dýchacích se léčí antibiotiky?  

ODPOVĚĎ: Dobrý den, antibiotiky léčíme bakteriální zápaly plic případně bakteriální záněty průdušek, které jsou ale v dětském věku vzácné. většinou se jsou virové.

 

KN: Mela bych dotaz, syn od zaři nastoupil do jesliček a od té doby pořad má rymu, kašel, teplotu… Probiha to tak, že 2 dni jsme v jesličkach a 2 tydni doma a pořad sami sirupy a kapičky. Naposled ted v pondeli dostal 39 teplotu. Jsem tak zoufala, že jsem udelala tymianovy sirup a davam mu majorankovy čaj. Myslite, že je to lepši alternativa než ta chymie z lekaren? A je to vubec normalni, že je pořad tak nemocny?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, dítě do cca 3 let, které jde poprvé do kolektivu může být mít rýmu a nachlazení až 10x do roka. Musí to ale probíhat lehce, bez komplikací. Vaši volbu bylinek zcela schvaluji. V mnoha zemích dokonce zakázali u dětí do 6ti let podávat volně prodejné léky na kašel a nachlazení a to všechny. Jsou neúčinné a hlavně mohou mít závažné nežádoucí reakce.  

 

Beáta: Dobrý den, ráda bych se zeptala, co znamená v lékařské terminologii: plicní kresba je oboustr. perihilosně akcentovaná, charakter peribronchititdy. Je tento nález důvodem k léčbě antibiotiky, pokud je crp nízké? Děkuji za Vaši odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v této situaci nejsou antibiotika nezbytná. Ale záleží to na celkovém zhodnocení případu.

 

Dana: Dobrý den, syn (3 roky) má už přes měsíc suchý kašel… dle lékařky to na průduškách nemá a tento kašel je hlavně kvůli tomu, že začal chodit do školky. Kašle hlavně v noci nebo když má větší zátěž (běhá, …) Neustále střídáme různé sirupy a kapky proti kašli, situace je po nich lepší, ale nevyléčí se nikdy úplně. Na alergologii jsme zatím nebyli. Můžete mi prosím poradit co je vhodné na posílení imunity? Je možné, že bude mít suchý kašel po celou zimu, když bude chodit do školky? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, zkuste glukany v sirupu. Jinak by pod kontrolou lékaře byl vhodný i test antiastmatickou léčbou.

 

Helena: Dobrý den, dá se na základě poslechu lékaře poznat, zda zánět průdušek je virový či bakteriální? Syn dostal na zánět průdušek v šesti měsících věku atb, nebylo to zbytečné?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, moc ráda bych to uměla, ale není to možné. nedokáže to nikdo, myslím.

 

Helena P. : Dobrý den, syn hodně kašle… dokonce i v létě… mám pocit, jako by měl neustálý zánět. Dětská lékařka to ale nevidí vážné, tak ho na nějaké vyšetření nechce poslat. Chtěla jsem s ním na imunologii. musím tam mít doporučení? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučení není povinné. Záleží to ale na lékaři. Někdo na něm trvá, někdo ho nechce. To zjistíte při objednávání.

 

Jana V. : Dobrý den, jaké vyšetření by měla udělat lékařka u nemocného dítěte s kašlem a teplotou? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, plně postačí podrobné klinické vyšetření a dle jeho výsledku teprve ev další - krevní testy, RTG plic, spirometrie a další

 

LJ: moc prosím o odpověd, synovi doporučil asi před 3 roky imunolog očkování proti pneumokokovi (dle krevního vyšetření-chyb. protilátky). Nyní má už 8 let, doposud jsme očkování nepodstoupili, je často nemocný a pediatr to v takovém stavu nedoporučuje. Má ještě význam syna očkovat, i když už má osm let a která vakcína je nejlepší pro něho. Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, očkování i v tomto věku význam má. Je vhodné začít vakcínou Prevenar 13 a po cca 8 týdnech podat Pneumo 23

 

Helena: Jak potom takový virový zánět průdušek u malého dítěte léčit? Příčí se mi neustále ho dopovat různými sirupy, tak jak zbavit roční dítě průduškového kašle a neustálého zahlenění?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, za nejvhodnější považuji inhalace vincentky nebo slané vody (0.9% roztok). Potom jsou pro určité typy onemocnění specifické léky.

 

Eliška Nováková: dobrý den, je normální několikaměsíční kašel u školního dítěte?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, za normální by bylo možno považovat ještě kašel trvající do 8 týdnů, který se lepší. Pokud trvá déle, je nutné vyšetření - RTG plic a další

 

Eva D. : Dobrý den, jak poznám alergický kašel od kašle závažnějšího. mám pocit, že syn kašle jakoby 'z hloubky' z plic… co s tím?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, dítě by nemělo mít dlouhodobě vlhký kašel, tj déle než 8 týdnů, který zní jako letitý kuřák poránu. Alergický kašel je suchý, ostrý, řezavý nebo je to spíše pokuckávání. ¨ Zdravím Vnančíková

 

Lucie: Dobrý den, nevím, zda se dotaz odeslala, píši proto raději znova… mám kojence - 7 týdnů starého a od narození jakoby "chrčí". Popsala bych to jako by měl něco nespolknutého v krku. Nejvíce je to slyšet při kojení, ale někdy i v klidu, když leží. Při spaní ani tak ne. Dětská lékařka ho dvakrát prohlížela a nic neshledala, krk má čistý, poslechově průdušky také. Prospívá dobře, teploty nemá. Mám se tudíž znepokojovat? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, buďte vklidu. Jistě z toho vyroste. Pokud by se při infekci chrčení zhoršilo, vyhledejte lékaře.