Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Bělení zubů - poradna lékaře, otázky a odpovědi, informace

 

beleni-zubu-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi-informace

beleni-zubu-poradna-lekare-otazky-a-odpovedi-informace
Stránka se obsáhle věnuje bělení zubů. Zmiňuje alternativní (ne vždy zubům prospěšné) metody, věnuje se cenám za bělení zubů, výhodám, nevýhodám,   dálezmiňuje zda je vhodné bělit zuby v období kojení, zda vadí bílé či amalgámové plomby při bělení a stručně třeba uvádí i to, jak vlastní bělení zubů probíhá v domácím prostředí a v ordinaci zubaře.  

___

___

Kalika: Dříve nebyla žádná bělidla na zuby a proto se doporučoval jen citron. Má uplatnění i v době tak široké nabídky produktů? Byl dost agresivní a někdo tvrdil, že nerušuje sklovinu - je topravda?

ODPOVĚĎ: Neplatí, že to co je pro naše zdraví prospěšné, musí být zdravé i pro naše zoubky. Citrusové plody s vysokým obsahem kyselin snižují výrazně pH v ústech a to může vést k většímu odvápnění skloviny. Konzumace takových potravin doporučuji v rozumné míře. Totéž platí například pro kolové nápoje.

 

Barbora: Dobrý den, jak se pohybuje cenove belení zubu. Děkuji

ODPOVĚĎ: Záleží na pracovišti a volbě bělicího systému i metody bělení. Průměrně se cena ordinačního bělení v Praze pohybuje kolem 8-12 tisíc korun, domácí bělení kolem 4 tisíc korun.

 

EČ: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je nejlepší přípravek na bělení zubů. mám z toho komplexy, i když si zuby čistím pravidelně. Na 1. zubu nahoře mám po resekci, tak je to trošku i znát. Kávu piji 1* denně, nekouřím. Nyní mám 11. měs. dítě. Kojím. Děkuji.  

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nemohu doporučit konkrétní systém, ale tuto věc konzultujte s Vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou. Doporučuji s bělením počkat až po ukončení období kojení.

 

Jana: Dobrý den, jak by se dalo řešit bělení zubů, když mám přední zuby už plombované. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, počítejte s tím, že výplně se po bělení zubů pravděpodobně budou muset předělat a přizpůsobit novému odstínu. Zvažte po konzultaci se zubním lékařem, zda by nebylo vhodnou alternativou zhotovení celokeramických faset. Ty jsou vhodné v případech, pokud jsou původní výplně předních zubů příliš rozsáhlé.

 

PS: Co říkáte kombinaci práškového bělicího,, pudru,, na zuby a elektrickeho kartáčku?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, velmi pravděpodobně si zuby poškodíte kvůli vysokému obsahu abraziv v těchto přípravcích.

 

Štěpánka: Dobrý den, právě se rozhodují pro bělení zubů. Ma dentistka mi nabídla dvě varianty a to domácí bělení (nosiče + gel) nebo ordinační. Které prosím doporučujete? A ještě mám jeden dotaz, je bělení účinné pokud kojím? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, bělení účinné bude, ale v období kojení se bělení nedoporučuje. Zvažte klady a zápory obou metod. Ordinační bělení = okamžitý výsledek vs. domácí bělení = pozvolný výsledek, ale možnost díky individuálním nosičům zhotoveným na vaše zoubky kdykoliv zuby dobělit.

 

Michal: Slysel sem, ze na domaci beleni zubu se taky pouziva soda bikarbona s citronem nebo i bez neho nebo prasek do peceni, jsou tyhle metody beleni vhodne?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, to jsem nikdy nezkoušel a ani bych to nedoporučoval.

 

Marek: Je vhodne bielenie zubov pre teenagerov? Mam 17 rokov, Dakujem za odpoved

ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučujeme bělení zubů cca od 16 let, kdy je vývoj skloviny dokončen a nemusíme se obávat vyšší citlivosti zubů v průběhu a po ukončení bělení.

 

Mirka: Dobrý den, dá se bělení zubů provádět s pomocí jedlé sody s kapkou citronu? Je tato metoda bezpečná pro zuby, dásně a jak často se dá provádět? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučuji používat k bělení pouze prostředky, kde máme jistotu, že nepoškozují zubní sklovinu.

 

Honza: Dobrý den, chci se zeptat jestli je něco pravdy na tom že různé kmeny v africe a v jiných zemí. Si čistí zuby popelem s ohně a proto je maji tak krásně býlé… děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, to dělali už v antickém Římě : -)

 

Mila: Dobrý den, jaké domácí bělení v hodnotě 4000 tisíc korun máte na mysli?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nemohu zmínit konkrétní značky, poraďte se v případě zájmu se zubním lékařem.

 

Lenka: Dobrý den, je pravda že všechny způsoby bělení zubů poškozují sklovinu? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Více jak tři desetiletí máme pozitivní zkušenosti s prostředky obsahujícími karbamid peroxidu. Tato látka působí pouze na organické pigmenty v povrchových vrstvách skloviny. Zubní sklovinu, která je mimochodem nejtvrdší tkání v lidském těle tato látka nepoškozuje.

 

Klaudia: Je mozne kupit UCINNE gely a pod. napriklad v lekarni? Alebo treba ist za mojim dentistom?

ODPOVĚĎ: Doporučuji navštívit zubního lékaře. Ti mají většinou zpětnou vazbu od svých pacientů o tom, který gel a které značky je účinný.

 

Hana: Dobrý den, když jsem zubnímu lékaři sdělila své problémy (špatně udělané plomby v mládí, nastupující krvácivost dásní), mi bělení ani dentalistku nedoporučil. Takže mohu použít gel? je k sehnání v lékárně? A když jsem nemocná a piji jen čaje, co s tím? , nenaruší to zuby? Děkuji

ODPOVĚĎ: Váš zubní lékař vám může doporučit zuby nebělit. Pokud máte problémy s krvácením dásní a nedoporučuje návštěvu dentální hygienistky, změňte zubního lékaře.

 

AR: Dobrý den, zhruba tak před několika měsíci jsem si všimla na předních horních zubech žlutých skvrn, i když zuby si čistím pravidelně. Při návštěvě zubního lékaře, mi bylo řečeno, že nesprávným čištěním jsem si zuby poškodila a takřka nemám sklovinu. Žádala jsem na dentální hygieně o vybělení, ale bylo mi zde řečeno že to nelze, že jediné řešení je udělat výplně, které stojí jedna cca 4 000, - Kč. Prosím o radu co s tím? Zda existuje nějaké jiné řešení? Děkuji za radu a přeji hezký den : )

ODPOVĚĎ: Ve vašem případě se pravděpodobně jedná o erozivní změny, myslím, že úsudek Vašeho zubního lékaře je správný. Alternativou výplní mohou být také keramické fasety.

 

Jana: Muže se stát ze mi po beleni postupně vypadávají plomby nebo mam hledat příčinu jinde? Čím by to mohlo byt? Mam plomby jen na zadních kousacich zubech ne předních. Pri beleni mam největší problém vybelit spicaky -ty mam vždy o par stupňů tmavší.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, špičáky jsou vždycky tmavší kvůli větší mase zuboviny. Příčinu vypadávání výplní bych hledal jinde než v bělení.

 

Kamila: Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné aplikovat domácí bělení u křehké skloviny porušené šoupáním zubů o sebe ve spánku? Nebo to v tomto případě vůbec nedoporučujete? Kde se dá koupit přípravek pro domácí bělení a který např. doporučujete? A ten umělohmotný otisk, který jste ukazoval ve studiu nám může zhotovit náš zubní lékař nebo musíme k nějakému specialistovi? Za odpovědi Vám předem děkuji.

ODPOVĚĎ: Doporučuji navštívit zubního lékaře, aby posoudil vhodnost bělení. Nosiče zhotoví laborant na základě otisku zubů které zhotoví váš zubní lékař.

 

Katka: Jak dlouho po bělení se má držet bílá dieta? (Opal. gel 20%)

ODPOVĚĎ: Dobrý den, alespoň tři dny.

 

Marta: Dobrý den, můžete mi prosím poradit zda je vhodné bělit zuby pokud budu mit na 1 a 2 korunku. Mám navrhnutý postup nejprve vybělit zuby a poté vyrobit korunky dle vybělených zubů. Mám strach, že až bělené zuby časem sežloutnou tak bude barevný rozdíl mezi korunkami a ostatními zuby. Prý mohou bělené zuby sežloutnou max o jeden dva stupně a rozdíl prý není patrný? Jelikož se jedná o přední zuby a v mém případě i dost velké tak nevím jak se rozhodnout. Zuby bych vybělit chtěla a korunky již mám, ale budou se dělat nové. Velice děkuji za odpověď. Marta

ODPOVĚĎ: Dobrý den, postupoval bych stejně. Nejprve vybělit, pak teprve zhotovit korunky. Časem si můžete zuby zase dobělit dle potřeby.

 

JH: Mohu se zeptat, je vhodné používat v dospělosti měkké kartáčky? U zubařky mi to bylo doporučeno, neboť si prý zuby čistím moc. Hezký den Jarka

ODPOVĚĎ: Dobrý den, měkký kartáček a správná technika čištění jsou klíčem ke správné ústní hygieně.

 

Lenka: Dobrý den, prosím omluvte trochu odvážný dotaz, ale je pravda, že sperma bělí zuby?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. To jsem nezkoušel. : -)

 

Monika: Dobrý den, kde seženu nosiče na bělení a kolik přibližně stojí? Je možné bělit zuby, když mi při čištění zubů dásně často krvácí a mám bílou plombu na předním zubu na jedničce?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučuji řešit primárně zánět dásní, pak teprve bělit. Plombu lze v případě nutnosti po bělení předělat.

 

Jana: Dobrý den, věci které jste ukazovali ve studiu seženu u svého zubního lékaře???? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den. U zubního lékaře případně zubní hygienistky.

 

Monika: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli k potravinám, které barví zuby patří i zelený čaj a obilný nápoj Caro? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, to si nemyslím.

 

Jana: Dobrý den, nosila jsem fixní rovnátka, po sundání mi zůstali místy zbytky lepidla. Mohlo by to ovlivnit výsledek bělení? Je nutno nejprve nechat zuby "pořádně vyhladit"? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, zbytky lepidla si nechte odstranit.

 

Monika: Dobrý den, kdyz používám belící plastu (z drogerie i dražší značky doporučené mým zubarem) začnou me zuby byt citlivé na horké a studené ale i na sladké. Čím to muže byt?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, účinek bělicích past se hodně přeceňuje. Kvůli většímu množství abraziv slouží k udržení vyběleného odstínu, ale aktivně určitě nebělí. Pokud takové pasty používáte dlouhodobě, můžete si spíše uškodit

 

Monika: Dobrý den, je možné posilovat nějakými přostředky zubní sklovinu v jakémkoliv věku? Pokud ano, tak čím? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Zubní sklovinu mohou "posílit" fluoridové ionty aplikované buď celkově například formou tablet (zejména u dětí) v průběhu vývoje zubní skloviny. Místně pak aplikací fluoridových gelů.

 

Marta: Děkuji za odpověď. A pokud mohu mít ještě jeden dotaz. Nemusím se tedy bát a zuby mohu do barvy korunek časem vybělit a barevný rozdíl nebude patrný? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Většinou bělením docílíte určitého odstínu, který opakovaným bělením zase obnovíte.

 

Hana Krymová: Dobrý den Je možné bělení zubů, když má člověk fixní rovnátka? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, i kdyby to bylo možné, je to poněkud nelogické.

 

Jarka: dobrý den, používání elektrického kartáčku je lepší než mechanický a prý i bělí zuby? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, rotační pohyb elektrického kartáčku může přispět při nešetrném používání k odhalování zubních krčků. Doporučuji klasický mechanický kartáček. Konkrétní značku, ale zmiňovat nebudu.

 

Jarka: dobrý den, objednala jsem si přes net na bělení zubu led světlem prý stačí 10 min. dennně - jaký máte na to názor? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Účinek bělícího gelu s obsahem karbamidu peroxidu lze potencovat účinkem speciálních lamp, ale toho těžko docílíte v domácím prostředí.

 

Jana: Dobrý den, jaký je váš názor na ošetření zubů tzv. pískováním? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Je to standardní součást ošetření dentální hygienistkou. Je zcela bezpečné pro odstranění pigmentů usazených na zubech.

 

DAYD: Bělíte si zuby vy osobně?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano bělím. Ale čas od času. Zuby mám celkem bílé od přírody.

 

Tereza: Proč mi profesionální bělení zubů vydrželo od února do srpna? ! Nekouřím, mám zdravé zuby. Bělení stálo tisíce!

ODPOVĚĎ: Dobrý den. To netuším. Konzultujte to se zubním lékařem.

 

DAYD: Které klady a zápory bělení zubů existují?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Záporem bělení je pouze přechodná citlivost zubů a nutnost dodržování bílé diety,

 

Jana : Dobrý den, můžu si bělit zuby v období kojení když jo jaké přípravky su vhodné, děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Počkejte s bělením až po ukončení období laktace.

 

Lenka: Dobrý den, mohou používat bělící pasty děti 12 a 16 let? Obě děti mají zuby nažloutlé, lékařka mi řekla, že to může být i stravou. Můžete mi prosím doporučit vhodnou pastu pro děti? Děkuji velmi za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Lékařka má pravdu. Konkrétní pastu pro děti nedoporučuji. Pokud budou v dospělosti s odstínem nespokojeni, můžou si zuby vybělit. V tomhle věku je důležitější naučit děti správné čištění zubů. Navštivte dentální hygienistku. Pokud si osvojí v tomhle věku správné zásady hygieny, budou mít zoubky zdravé celý život.

 

Irena: Dobrý den, dcera má mírně poškozenou sklovinu na předních zubech, je v tomto případě bělení zubů vhodné? A od jakého věku je bělení zubů vhodné?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v případě poškozené zubní skloviny je vhodné řešit primárně tento problém. Bělení zubů je vhodné od 16, lépe 18 let.

 

DAYD: Vy jste spíše stoupencem nebo odpůrcem bělení zubů?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Zaujímám k němu zcela neutrální postoj. Svým pacientům ho nedoporučuji, ale ani nerozmlouvám. Pokud má o bělení někdo zájem, dbám o pečlivé předchozí vyšetření, abych zjistil, zda je pacient pro bělení vhodný.

 

DAYD: Který klad bělení zubů je nejdůležitější a který zápor bělení zubů je nejdůležitější?

ODPOVĚĎ: Hlavním záporem je nutnost dodržování bílé diety po bělení a vyšší citlivost zubů v průběhu a krátce po ukončení bělení.

 

Hanka: Dobrý den, pane doktore, je možné domácím bělením ošetřit i zuby s odhalenými (ale ne citlivými) krčky? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Ano je to možné.

 

Helena: Dobrý den pane doktore, ráda bych se zeptala zda je možné, když jsem v mládí užívala několikrát do roka penicilin, že by se to promítlo do zbarvení zubů? A má-li smysl s tím něco dělat? Děkuji a přeji hezky zbytek dne.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Na zubech se podepisuje z antibiotik především tetracyklin, proto se od jeho medikace do 7 let věku u dětí upouští.

 

Hanka: Ještě jednou dobrý den. Pane doktore, při první otázce jsem si neuvědomila, že jmenováním značky pasty bych dělala reklamu. Omlouvám se, ale je možné mi odpovědět jak na tuto pastu nahlížíte? Děkuji Hanka 63 let

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Nemám s ní bohužel zkušenost.