Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Vyšetření pánve a kostrče při ortopedickém vyšetření a rehabilitačním rozboru

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vyšetření pánve a kostrče při ortopedickém vyšetření a rehabilitačním rozboru Email
Neděle, 01. březen 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 23866x

vysetreni_panve_kostrce_pri_ortopedickem_rozboru.jpg

Vyšetření pánve a kostrče patří k základním ortopedickým jednotkám při vyšetření páteře. Stránka uvádí návod, jak by mělo správně vyšetření probíhat, aby bylo pro lékaře průkazným.

 

___

___

vysetreni_panve_kostrce_pri_ortopedickem_rozboru_anatomie_panve.jpgVyšetření pánve

Nemocný stojí zády k vyšetřujícímu, dolní končetiny má extendované a horní končetiny v lehké abdukci. Vyšetřujeme symetrii hřebenů kostí kyčelních, zadních spin (spinae iliacae posteriores superiores) a předních spin (spinae iliacae anteriores superiores).


Hřebeny kostí kyčelních palpujeme radiální hranou ukazováků shora mediokaudálním směrem.

Zadní spiny palpujeme bříšky palců zdola směrem nahoru a mediálně.

Přední spiny vyšetřujeme bříšky palců zdola kraniomediálním směrem, nemocný stojí obličejem k vyšetřujícímu.

U obézních nemocných je vyšetření obtížné. Sledujeme symetričnost a postavení obou spin. Při horizontálním postavení kosti křížové nebo při klopení pánve dopředu nacházíme spiny téměř nad inguinami. Při klopení pánve nazad nebo při jejím vertikálním postavení jsou spiny uloženy kraniálněji.


Je-li postavení celé pánve (přední, zadní spina a hřeben pánevní kosti) na jedné straně níže, jde o nestejnou délku dolních končetin nebo o patologii v oblasti pánve.


Fenomén předbíhání: Vyšetřujeme u asymetrického postavení zadních spin při stejné výši hřebenů kostí kyčelních. Níže uložená spina se při předklonu dostává výše, předbíhá druhostranou. Zadní spiny palpujeme v základním postavení a po dokončeném předklonu. Jde o reflexní fenomén, který je způsoben zvýšeným svalovým tahem při sakroiliakálním posunu nebo blokádě. U posunu se v předklonu během asi 20 vteřin postavení spin vyrovnává.


Fenomén omezené abdukce (Patrickovo znamení): Při blokádě sakroiliakální je omezena a bolestivá stejnostranná abdukce v kyčelním kloubu.

Nemocný leží na zádech, dolní končetinu má flektovanou v kolenním kloubu a ploskou se opírá o protilehlé koleno extendované dolní končetiny. Vyšetřující jednou rukou přidržuje stehno extendované dolní končetiny, druhou rukou zvětšuje abdukci flektované končetiny v kyčli. Abdukce je rovněž omezena při lézi kyčelního kloubu nebo při zkrácení m. adductor magnus.

 

vysetreni_panve_kostrce_pri_ortopedickem_rozboru_anatomie_kostrc.jpgVyšetření kostrče

Nemocný leží na břiše nebo stojí zády k vyšetřujícímu s rozkročenými dolními končetinami. Kostrč palpujeme bříškem prstu z vnitřní strany směrem nahoru. Palpaci zpravidla ztěžuje zvýšené napětí gluteálního svalstva, které je pro bolestivou kostrč charakteristické.

 


Může se hodit: 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny