Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Virtuální kolonoskopie s použitím oxidu uhličitého - informace

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Virtuální kolonoskopie s použitím oxidu uhličitého - informace Email
Neděle, 04. březen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8375x

virtualni-kolonoskopie-s-pouzitim-oxidu-uhlicitehoKoloskopie je vyšetřovací metoda, při níž lékař pomocí ohebného endoskopického přístroje prohlíží vnitřek tlustého a části tenkého střeva. V průběhu endoskopického vyšetření je endoskopický přístroj postupně zaváděn (zasouván) do hloubky tlustého střeva a poté obvykle i do malého úseku tenkého střeva.  Aby bylo možné vyšetření provést, musí pacient (zpravidla v předvečer vyšetření) absolvovat přípravu střeva, tedy jeho vyčištění pomocí projímavého roztoku. Díky přípravě je tlusté střevo při vyšetření čisté a je možné hodnotit vzhled a stav sliznice.

___
___Pro vyšetření střeva a posouzení stavu jeho vnitřního povrchu (sliznice), je kromě adekvátní přípravy nutné střevo roztáhnout (distendovat). Tlusté i tenké střevo je totiž za normálního stavu kolabované (splasklé) a jeho vnitřek není přehledný. Proto lékař v průběhu vyšetření vhání (insufluje) pomocí speciální pumpy do dutiny tlustého a případně i tenkého střeva pracovním kanálem endoskopu plyn, který střevo částečně nafoukne a umožní jeho vyšetření.

insuflator-oxidu-uhlicitehoPři koloskopickém vyšetření je k insuflaci střeva běžně používán vzduch z místnosti. Insuflaci vzduchu do střeva vnímají pacienti různě; pro něhoho je tento děj spojen s nepříjemným pocitem nadýmání břicha až tlakové bolesti.

Ke zvýšení komfortu pacientů při vyšetření byl vyvinut modifikovaný postup vyšetření, při kterém je do střeva místo běžného vzduchu vháněn oxid uhličitý (CO2). Rozsáhlé výzkumy prokázaly, že při použití oxidu uhličitého pacienti pociťují významně méně nepříjemných pocitů ve smyslu tlaku až tlakové bolesti v břiše, vyžadují menší dávky uklidňujících prostředků a léků proti bolesti a též zotavení po výkonu trvá kratší dobu. 

Je to dáno vlastnostmi oxidu uhličitého, který se rychle vstřebává a rozepjaté střevo se rychleji vrací do původního kolabovaného (splasklého) stavu. Současně je však třeba upozornit, že i při vyšetření s insuflací CO2 se může určitý dyskomfort či bolesti vyskytnout, vyplývající z podstaty vyšetření endoskopem.

virtualni-kolonoskopie-oxid-uhlicityKolonoskopie s využitím CO2 využívá nově fakultní nemocnice Brno

Jako druhé zdravotnické zařízení v republice používá Fakultní nemocnice Brno (FNB) na vyšetření střev speciální pumpu, která pacientovi zajišťuje snesitelnější a bezbolestnější zákrok.

Speciální pumpa při 3D kolonoskopii optimálně dávkuje objem oxidu uhličitého. Rozšíření tlustého střeva je tak pro pacienta snesitelnější a v podstatě bez bolesti

Virtuální kolonoskopie poskytuje jeho trojrozměrné zobrazení, což se používá například k odhalení nádorových onemocnění.

 

Nevýhody virtuální kolonoskopie

Pacienti výrazně lépe tolerují virtuální kolonoskopii než kolonoskopii kolonoskopem (optickou), která je tradiční. Metoda umožňuje nejen posouzení samotného střeva, ale i okolních orgánů v dutině břišní. Naopak její hlavní nevýhodou je nemožnost odebrání vzorku na histologické zpracování, absence barevného rozlišení slizničních změn a radiační zátěž.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny