Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Sluchové vady - rozdíl mezi převodní a percepční nedoslýchavostí, vysvětlení

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Sluchové vady - rozdíl mezi převodní a percepční nedoslýchavostí, vysvětlení Email
Středa, 07. březen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 17386x

poruchy-sluchu-rozdil-prevodni-percepcniPodle místa postižení ve sluchovém systému rozlišujeme nedoslýchavost dvojího typu. V první skupině jsou vady převodní (konduktivní), ve druhé percepční (sensorineurální). Dítě či dospělý může mít jednu vadu nebo kombinaci obou. Abychom lépe slyšeli, musí odborník nejprve správně určit, o jakou újmu se jedná.

___
___


Převodní nedoslýchavost

Jak vyplývá z názvu této vady, chyba je v převodu zvuku, akustický signál není správně veden skrz vnější nebo střední ucho (tj, zvukovod, bubínek a kůstky středouší). Když jde jen o to, že se ve zvukovodu nahromadí ušní maz, stačí si nechat na ušním sluchový orgán propláchnout. Tuto nedoslýchavost může způsobit i cizí předmět v uchu, zánět, protržený bubínek či poškození ušních kůstek. Řešením bývá odstranění překážky, léky, operace nebo sluchadla.

Percepční nedoslýchavost

Zatímco u prvního typu jde o špatný přenos zvuku, zde spočívá problém ve vnímání (percepce). Jde o závadu ve vnitřním uchu, která nastane, pokud chybně fungují vláskové buňky, nervová vlákna nebo jejich spojení s hlemýžděm (kochlea). Kvůli tomu pak mozek špatně vnímá zvuky. Na vině může být vrozená vada, infekce, akustické trauma nebo stárnutí. Kvalitní život s touto vadou mohou většině postižených umožnit naslouchátka, případně kochleární implantát.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny