Náhodné stránky webu
- (12.01.2020) Paliativní medicína - kmen, kmenová příprava, test - podmínky 2020
- (31.01.2012) Latentní tetanie - příznaky, projevy, symptomy
- (18.12.2017) Horoskop na celý rok 2018 - BÝK (láska, práce, peníze, zdraví, rodina)
- (12.01.2020) Atestační otázky ortopedie 2020, doporučená literatura
- (01.05.2014) Jak se projevuje zánět duhovky, iridocyklitida, iritis - příznaky, projevy, symptomy
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Ultrazvuk, ulztrazvukové vyšetření - princip vyšetření, využití, infrormace |
![]() |
Středa, 10. duben 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7273x |
___ ___ Teprve v případě nějakého nálezu se doporučí další vyšetřovací metoda nebo se metody kombinují. Samozřejmě záleží také na lékaři, jak se rozhodne. Přestože nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky, je nezbytné používat tuto metodu správně a pouze v indikovaných případech erudovaným odborníkem s dostatečnou zkušeností v ultrasonografii.
Princip ultrazvuku, jak funguje ultrazvukJednoduše řečeno - ultrazvuk se skládá z počítačové jednotky s rekonstrukčním softwarem a ultrazvukové sondy. Dnešní ultrazvukové přístroje jsou moderní a poměrně drahé, stojí třeba 4.000.000 Kč. Sonda funguje zároveň jako vysílač i přijímač ultrazvukových vln (transducer). Princip je vlastně založen na šíření ultrazvukových vln a jejich odrazu. Při zpětném odrazu dochází ke zpracování údajů počítačem a vyhodnocení údajů přímo na obrazovce. Okamžitě tedy má lékař obrazovou dokumentaci, kterou je schopen vyhodnotit.
Ultrazvukové vlny pacient neslyší a ani je necítíExistují různé druhy přístrojů, složitější či méně složité, záleží vždy na počítači a na vybavení ordinace. Na každé vyšetření se používá jiná sonda a podle typu vyšetřované lokality se mění. Například klouby se vyšetřují jednou sondičkou, prsy a měkké tkáně zase jinou, záleží tedy i na tom, co má lékař k dispozici, a také najeho erudici a specializaci. Pro vyšetření je nezbytné nanést na pacientovu kůži v místě použití sondy se gel. Sonda vysílá ultrazvukovou vlnu, která se odrazí od určitého orgánu nebo tkání a zpětně se vrací do sondy. Signál pak zpracovává počítač. K tomu, aby vlna došla do konkrétního orgánu, je ale nutné, aby v něm nebyl vzduch, který je velkou překážkou. Proto se například nedají vyšetřovat střeva, kde je hodně plynu. Gel je v podstatě jakýsi vodič, který vlnu vede. Pacient si po příchodu do ambulance lehne na vyšetřovací stůl a dodržuje pokyny lékaře. Ten plynule pohybuje po pacientově těle ve vyšetřované oblasti ultrazvukovou sondou a přitom sleduje obraz na monitoru. Vyšetření se podle svého typu provádí v různých rovinách, někdy i v různých polohách. Obrazová dokumentace se nakonec tiskne na speciální papír.
|