Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Těhotenství a nadýmání - proč se to děje a co s tím?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Těhotenství a nadýmání - proč se to děje a co s tím? Email
Čtvrtek, 16. listopad 2017 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1776x

tehotenstvi-a-nadymani-proc-se-to-deje-a-co-s-timTěhotenství je období, kdy je tělo budoucí maminky vystaveno mnoha změnám. Veškerá zátěž, kterou organismus prochází, je podložena potřebou zabezpečit správný vývoj plodu. Fyzické i psychické změny se projevují v různé intenzitě. Například zatímco některé těhotné nemají téměř žádné problémy s trávicím ústrojím, pro jiné se stanou součástí každého dne gravidity. Zdaleka nejde jen o ranní nevolnost či pálení žáhy. Těhotné si často stěžují na zácpu a nadýmání. Zvýšený výskyt nadýmání v těhotenství má dvě hlavní příčiny - hormonální a mechanickou.

___

___

V těhotenství se zpomalí trávení vlivem zvýšené hladiny ženského pohlavního hormonu progesteronu. Dochází k ochabnutí hladké svaloviny ve střevě, což brání snadnému odchodu plynů.

Druhým důvodem je, že především v pozdějším stadiu těhotenství tlačí děloha na střeva a tím dochází k mechanickému zpomalení postupu potravy a plynů. O patření proti nadýmání se v těhotenství neliší od opatření mimo něj. Spočívají v tzv. režimových opatřeních a podávání vhodných léků s obsahem simetikonu.

 

Léčba nadýmání v těhotenství

Z režimových opatření je důležitá úprava stravovacích návyků. Dostatek času na jídlo vede ke snížení množství spolykaného vzduchu, kkterý často bývá jednou z příčin nadýmání. Potíže s nadýmáním zásadně ovlivní vhodná skladba potravin. Je třeba omezit cukry, vyhnout se nadýmavým potravinám (luštěniny, košťálová zelenina, některé peckovice, cibule) a vyvarovat se nadměrného pití sycených minerálních vod. Také přiměřený pohyb (například každodenní 20minutová procházka) přispěje ke zvýšení pohyblivosti střev.

Pomoci mohou také bylinné čaje (máta, fenykl, anýz) nebo masáž břicha (krouživé pohyby od pravého podbřišku ve směru hodinových ručiček).

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny