Dobré poledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Synechie genitálu dívek (srůst sliznic) - příznaky, léčba, příčina

synechie-genitalu-divek-srust-sliznic-priznaky-lecba

synechie-genitalu-divek-srust-sliznic-priznaky-lecba
Synechie je zdravotní problém, který se nemusí (alespoň zpočátku) nijak projevit. Holčička na sobě vůbec nic nepozoruje, a když si toho nevšimnete vy nebo pediatr, dlouho se o ničem nemusí vědět. Jeden z mála klinických projevů je změna směru proudu moči, což se pozná nejlépe při močení na nočníku.

___

___

Pokud je synechie vpředu, proud moči směřuje více dozadu, pokud je srůst sliznic vzadu, proud moči směřuje dopředu a holčička může „přečůrávat“ přes okraj nočníku. Zpozorněte, když si vaše dcera všimne, že musí při močení více tlačit, nebo moč může více dráždit sliznici poševního vchodu a může cítit pálení. V tom případě vyhledejte lékaře.

 

Bez léčby to nepůjde

Kontrola zevního genitálu by měla být součástí každé preventivní prohlídky u dětského lékaře. Ta by tedy měla případný problém odhalit. Léčba v počátečním stadiu je celkem jednoduchá. Pokud jde „pouze“ o slepení, stačí stydké pysky od sebe oddálit a synechie se rozlepí. Pokud ale již došlo ke srůstu, čeká holčičku drobný chirurgický zákrok. Neděste se. V krátké celkové anestezii se srostlá tkáň rozruší termokauterem nebo laserem. Laicky řečeno se „přepálí“. Hojí se pak asi týden a po tuto dobu se místo maže epitelizační mastí. Následovat by samozřejmě měla patřičná hygienická péče, protože bez ní se synechie může opakovat.

 

Kdy zajít k lékaři?

Zpozorněte, pokud se u dětí objeví v oblasti zevního genitálu zčervenání nebo neobvyklé změny. Řeč je zejména o bolestivém zarudnutí, jež provází teplota. Dalším důvodem návštěvy pediatra je například výtok krve či tekutiny (u chlapců z předkožkového vaku, u dívek z rodidel). Pomůže vám pediatr, urolog nebo dětský gynekolog.

 

Dodržujte další zásady

Pohlavní orgány jsou citlivá zákoutí těla, které může ohrozit celá řada dalších zdravotních problémů, například infekcí. Dodržováním správné hygieny se jim dá do značné míry předcházet.

1. Zásadou číslo jedna je naučit dívku správně se utírat po malé i velké potřebě. Tedy pohyb vždy směřuje zepředu ke konečníku, nikdy obráceně! Poproste případně učitelku ve školce, aby na hygienu pro jistotu dohlédla.

2. Při mytí nepoužívejte žádné parfemované sprchové gely čl mýdla. Volte raději speciální přípravky s neutrálním pH, které citlivá místa zbytečně nepodráždí.

3. Pokud pro hygienu genitálu používáte žínku, důkladně ji po každém použití vyperte.