Dobré dopoledne, dnes je středa 29.11.2023, svátek slaví Zina, zítra Ondřej.

Intimní hygiena u dětí aneb péče o pindíka a pipinku

intimni-hygiena-u-deti-aneb-pece-o-pindika-a-pipinku

intimni-hygiena-u-deti-aneb-pece-o-pindika-a-pipinku
Intimní hygienu u dětí bychom rozhodně neměli podceňovat.Jde o téma, které provázejí různé babské „zaručené“ rady, které však ne vždy fungují. Výsledkem mohou být nejrůznější zdravotní problémy. Péče o pohlavní orgány se u kluků a holčiček liší.

___

___

Rodiče často tápou, protože se od pediatra ne vždy dozvědí vše potřebné a zeptat se jednoduše stydí. Přitom není důvod. Správná hygiena v raném dětství naučí dítě správným návykům a péči o vlastní tělo, což je jedním ze základních předpokladů pro udržení si zdravého, a tím také plnohodnotného života. Neriskujte a bez obav se zeptejte svého pediatra na cokoliv, s čím si nevíte rady a v čem cítíte nejistotu. Lékař je povinen vám vše podrobně vysvětlit a názorně předvést. Nebudete určitě první ani poslední, kdo ho požádá o odbornou radu.

 

Kluci a péče o pindíka

Přetahovat předložku nebo radši ne? Názory se liší, ale pokud jde o odborníky, většina z nich doporučuje předkožku při mytí opatrně stahovat, ale jen kam až to lze. Nikdy ne silou, abyste svému dítěti nezpůsobili zbytečné a bolestivé zranění. Předkožka se od žaludu uvolňuje postupně, takže zkuste být trpěliví. Obvykle se předkožka nepřetahuje až do věku okolo 2-3 let, poté se s růstem a celkovou změnou genitálu začíná sama uvolňovat. Může k tomu dojít dřív, ale i později.

Po přetažení odstraňujeme vzniklý maz (smegma) v oblasti žaludu pomocí dětského oleje a žalud stejně jako ostatní místa šetrně omýváme vodou. Při přebalování miminek a batolat si vystačíte s vlhčenými ubrousky. Při hygieně chlapců jimi odstraníme všechny nečistoty a zbytky moči z pokožky, je nutné otřít všechny záhyby, oblast pod šourkem, kůži pod penisem i samotný penis.

 

Holčičky péče o "pipinku"

Také holčičí genitál je plný záhybů a zákoutí, v nichž se hromadí smegma (bělavá mazlavá tekutina), kterou je nutné průběžně a pravidelně odstraňovat. U miminek se osvědčuje dětský olejíček. Ať je vaší princezně pár týdnů či let, je nutné při mytí jemně oddálit stydké pysky a odstranit všechny nečistoty. Pokud nebude hygiena dostatečná, může dojít ke slepení protilehlých sliznic poševního vchodu genitálu. Tomuto problému se odborně říká synechie (článek o synechii na tomto webu je zde).

 

Bez léčby to nepůjde

Kontrola zevního genitálu by měla být součástí každé preventivní prohlídky u dětského lékaře. Ta by tedy měla případný problém odhalit. Léčba v počátečním stadiu je celkem jednoduchá. Pokud jde „pouze“ o slepení, stačí stydké pysky od sebe oddálit a synechie se rozlepí. Pokud ale již došlo ke srůstu, čeká holčičku drobný chirurgický zákrok. Neděste se. V krátké celkové anestezii se srostlá tkáň rozruší termokauterem nebo laserem. Laicky řečeno se „přepálí“. Hojí se pak asi týden a po tuto dobu se místo maže epitelizační mastí. Následovat by samozřejmě měla patřičná hygienická péče, protože bez ní se synechie může opakovat.

 

Kdy zajít k lékaři?

Zpozorněte, pokud se u dětí objeví v oblasti zevního genitálu zčervenání nebo neobvyklé změny. Řeč je zejména o bolestivém zarudnutí, jež provází teplota. Dalším důvodem návštěvy pediatra je například výtok krve či tekutiny (u chlapců z předkožkového vaku, u dívek z rodidel). Pomůže vám pediatr, urolog nebo dětský gynekolog.

 

Dodržujte další zásady

Pohlavní orgány jsou citlivá zákoutí těla, které může ohrozit celá řada dalších zdravotních problémů, například infekcí. Dodržováním správné hygieny se jim dá do značné míry předcházet.

1. Zásadou číslo jedna je naučit dívku správně se utírat po malé i velké potřebě. Tedy pohyb vždy směřuje zepředu ke konečníku, nikdy obráceně! Poproste případně učitelku ve školce, aby na hygienu pro jistotu dohlédla.

2. Při mytí nepoužívejte žádné parfemované sprchové gely čl mýdla. Volte raději speciální přípravky s neutrálním pH, které citlivá místa zbytečně nepodráždí.

3. Pokud pro hygienu genitálu používáte žínku, důkladně ji po každém použití vyperte.