Náhodné stránky webu
- (01.05.2014) Jak se projevuje sundown syndrom - příznaky, projevy, symptomy
- (24.02.2015) Komáři - přenos HIV a vliv na AIDS
- (01.09.2013) Jak udělat dobrý dojem na své okolí
- (13.04.2014) Péče o oči při podráždění, bolesti, zčervenání a suchosti očí
- (31.03.2012) Postabortivní syndrom, postinterupční syndrom - příznaky, projevy, symptomy
Nacházíte se:
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
7308
Svrab, skabies - příznaky, diagnostika, léčba, inkubační doba |
![]() |
Neděle, 22. duben 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 50631x |
![]() ___ Onemocnění se šíří u sociálně slabších skupin, bezdomovců, ale také v nemocničních a sociálních zařízeních. V těchto zařízeních je nutné dobré logistické plánování a cílená terapie veškerého personálu.
Doba od infekce do propuknutí příznaků, inkubační doba svrabuInkubační doba se pohybuje se mezi 2-6 týdny. Je-li ovšem vysoká přítomnost zákožky v kůži, mohou se příznaky objevit již za několik dní. Hygiena, stav kůže a imunitní systém hrají při inkubační době důležitou roli. Časté mytí a dobrá hygiena mohou nástup zpomalit.
Příznaky, projevy, symptomy svrabuPřenos svrabuse nejčastěji uskutečňuje úzkým kontaktem (intimním i neintrimním) z člověka na člověka. Zákožka svrabová je výhradně na člověka specializovaný parazit. Vysoké riziko přenosu je především pohlavním stykem, v rodině a ve větších komunitách. Ke vzniku svrabu stačí přítomnost pouze jediné samičky zákožky.
DiagnostikaDiagnózu svrabu potvrdíme nálezem samotné zákožky, vajíček, skybaly (stolice zákožky) nebo přítomností chodbiček v kůži. Invazivně lze chodbičku incidovat skalpelem a obsah je možné nativně pozorovat mikroskopem. Průkaz parazita je možný také v louhovém preparátu. V praxi ovšem zahájíme léčbu u každého pacienta s podezřením na tuto diagnózu i bez nutnosti instrumentálního vyšetření. Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit atopický ekzém, alergický kontaktní ekzém, u scabies crustosa také psoriasis.
Léčba svrabuLéčba (terapie) má několik kroků:
Lékem 1. volby je v ČR lokální terapie permethrinem pod názvem léku InfectoScab 5%crm. Při důsledném poučení pacienta o správné aplikaci. Opatrnost je nutná u těhotných a kojících žen, ale i zde je možné krém použít. Obvykle postačí jedna aplikace (až 95% účinnost přípravku). Při přetrvávání, opakované nebo velmi silné infekce je možné léčbu zopakovat.
Kdy je při svrabu vhodný nebo nutný pobyt v nemocniciK hospitalizaci přistupujeme při nespolupráci pacienta nebo při alterovaném celkovém stavu (celkově špatný stav pacientaů). Za hospitalizace můžeme pro pacienty zvolit 3denní terapii 20% sirnou mastí. Děti by měly být přeléčeny vždy za hospitalizace (InfectoScab crm. nebo 2,5-5% sirná mast). Preparát Ivemectin tbl., lokální antihelmitikum, s dávkováním 0,2 mg/kg per os není na našem trhu k dispozici. Dále je nutné dodržet další hygienická opatření k zabránění recidivy infekce, tj. přeléčit partnery a nejbližší okolí. Věci, které je možno prát v pračce, vypereme při teplotě 60°C, ostatní věci necháme nejlépe 4 dny zabalené v igelitovém sáčku. Kontrolní prohlídka by měla následovat po 14dnech po ukončení terapie (konec cyklu zákožky svrabové). Méně typické a časté druhy zákožekMezi zvláštní formy svrabu můžeme zařadit:
|