Příjemnou noc, dnes je sobota 7.12.2024, svátek slaví Ambrož a Benjamín, zítra Květoslava.

Svrab, skabies - příznaky, diagnostika, léčba, inkubační doba

svrab-skabies-priznaky-diagnostika-lecba-inkubacni-doba-4
svrab-skabies-priznaky-diagnostika-lecba-inkubacni-doba-4
Svrab neboli skabies je nakažlivé (infekční) kožní onemocnění přenášené parazitem zákožkou svrabovou (Sarcoptes scabiei variatio hominid). Svrab je celosvětově rozšířen. Incidence se pohybuje od 1 do 30 % podle životní úrovně obyvatelstva. V roce 1950 svrab v industriálních zemích téměř vymizel, od roku 1960 je však tendence ke zvýšení jeho prevalence. V České republice je v posledních letech výskyt svrabu stacionární.
___
___


Onemocnění se šíří u sociálně slabších skupin, bezdomovců, ale také v nemocničních a sociálních zařízeních. V těchto zařízeních je nutné dobré logistické plánování a cílená terapie veškerého personálu.

Doba od infekce do propuknutí příznaků, inkubační doba svrabu

Inkubační doba se pohybuje se mezi 2-6 týdny. Je-li ovšem vysoká přítomnost zákožky v kůži, mohou se příznaky objevit již za několik dní. Hygiena, stav kůže a imunitní systém hrají při inkubační době důležitou roli. Časté mytí a dobrá hygiena mohou nástup zpomalit.

Příznaky, projevy, symptomy svrabu


Přenos svrabu

se nejčastěji uskutečňuje úzkým kontaktem (intimním i neintrimním) z člověka na člověka. Zákožka svrabová je výhradně na člověka specializovaný parazit. Vysoké riziko přenosu je především pohlavním stykem, v rodině a ve větších komunitách. Ke vzniku svrabu stačí přítomnost pouze jediné samičky zákožky.

Diagnostika

Diagnózu svrabu potvrdíme nálezem samotné zákožky, vajíček, skybaly (stolice zákožky) nebo přítomností chodbiček v kůži. Invazivně lze chodbičku incidovat skalpelem a obsah je možné nativně pozorovat mikroskopem. Průkaz parazita je možný také v louhovém preparátu. V praxi ovšem zahájíme léčbu u každého pacienta s podezřením na tuto diagnózu i bez nutnosti instrumentálního vyšetření. Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit atopický ekzém, alergický kontaktní ekzém, u scabies crustosa také psoriasis.

Léčba svrabu

Léčba (terapie) má několik kroků:

  • likvidaci parazita,
  • hygienická a preventivní opatření,
  • péči o kůži.
Lékem 1. volby je v ČR lokální terapie permethrinem pod názvem léku InfectoScab 5%crm. Při důsledném poučení pacienta o správné aplikaci. Opatrnost je nutná u těhotných a kojících žen, ale i zde je možné krém použít. Obvykle postačí jedna aplikace (až 95% účinnost přípravku). Při přetrvávání, opakované nebo velmi silné infekce je možné léčbu zopakovat.

 

Kdy je při svrabu vhodný nebo nutný pobyt v nemocnici

K hospitalizaci přistupujeme při nespolupráci pacienta nebo při alterovaném celkovém stavu (celkově špatný stav pacientaů). Za hospitalizace můžeme pro pacienty zvolit 3denní terapii 20% sirnou mastí.

Děti by měly být přeléčeny vždy za hospitalizace (InfectoScab crm. nebo 2,5-5% sirná mast). Preparát Ivemectin tbl., lokální antihelmitikum, s dávkováním 0,2 mg/kg per os není na našem trhu k dispozici.

Dále je nutné dodržet další hygienická opatření k zabránění recidivy infekce, tj. přeléčit partnery a nejbližší okolí. Věci, které je možno prát v pračce, vypereme při teplotě 60°C, ostatní věci necháme nejlépe 4 dny zabalené v igelitovém sáčku.


Kontrolní prohlídka by měla následovat po 14dnech po ukončení terapie (konec cyklu zákožky svrabové).

Méně typické a časté druhy zákožek

Mezi zvláštní formy svrabu můžeme zařadit:
  • scabies inkognita (u lidí s dobrými hygienickými návyky),
  • scabies granulomatosa (představuje reakci imunitního systému na mrtvé zákožky),
  • scabies norvegica (u imunosuprimovaných) a
  • scabies crustosa (velice nakažlivá forma svrabu).

svrab-skabies-priznaky-diagnostika-lecba-inkubacni-doba-4

svrab-skabies-priznaky-diagnostika-lecba-inkubacni-doba-4

 

DALŠÍ FOTOGRAFIE SVRABU ZDE