Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Sebevražda - mýty a fakta o sebevraždách

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Sebevražda - mýty a fakta o sebevraždách Email
Úterý, 17. květen 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5830x

sebevrazda-myty-fakta.jpgJestliže v naší současnosti patří „smrt“ mezi tabuizovaná témata, platí to o sebevraždě dvojnásob. A protože se nikomu nechce kousnout do hořkokyselého jablka, vytvořila se kolem této problematiky celá soustava mýtů, které jsou ve svých důsledcích pro ohrožené osoby zcela destruktivní. Dovolte mi uvést čtyři, které je možné považovat za nejzhoubnější.

___
___

Sebevraždy - mýty a fakta:

 • Mýtus 1.: Člověk, který o sebevraždě mluví, si nikdy nic neudělá. Není pravda!
  Člověk, který tímto způsobem signalizuje své úmysly, v 60 % něco sebeohrožujícího podnikne; může to být „jenom“ demonstrace, která však také může vyjít.

 • Mýtus 2.: Mluvit s ohroženým jedincem o jeho sebevražedných úmyslech, znamená uspíšit je. Není pravda!
  Rozhovor o plánované sebevraždě pomáhá otevřít postiženému perspektivy, o kterých sám (uzavřen v zaškrcující spirále sebedestruktivních úvah) nebude uvažovat. Nepředpojaté přijetí člověka, který má pocit, že se dostal do slepé uličky, dokáže tuto uličku zprůchodnit.

 • Mýtus 3.: Když to jednou zkusil, příště si to již rozmyslí. Není pravda!

  Jestliže jednou člověk vykročil za tabuizovanou hranici směrem do nebytí, udělá příští krok mnohem snáze. Více než 20 % pacientů, kteří se o sebevraždu pokusili, zopakuje (tentokrát třeba úspěšně) svůj pokus do jednoho roku.

 • Mýtus 4.: Když se jednou pro sebevraždu rozhodl, „normální člověk“ (tím je míněn „nepsychiatr“) mu to nerozmluví. Není pravda!

  V psychoterapeutické situaci, a tou presuicidální problematika pro kohokoli z pomáhajících skutečně je v plném významu tohoto pojmu, je nosným prvkem autentický vztah člověka k člověku, nikoli psychoterapeutické techniky a fígle. Chicagský suicidolog Wekstein (6) zapojil úspěšně do své antisuicidální sítě nejrůznější osoby, které jsou oslovitelné a mohou také potenciálního sebevraha oslovit v kteroukoli hodinu: od policistů, přes kazatele různých sekt a církví, kadeřnice a pracovníky kosmetických salónů, kam se chodí ženy nechat upravit, aby „i po smrti byly krásné“, až po prostitutky a bezdomovce, kteří jsou na ulici prakticky stále.


 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny