Dobré ráno, dnes je úterý 17.9.2024, svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof.

Renální denervace a léčba vysokého krevního tlaku nereagujícího na léky - postup, informace, provedení

renalni-denervace-a-lecba-vysokeho-krevniho-tlaku-nereagujiciho-na-leky-postup-informace-provedeni

renalni-denervace-a-lecba-vysokeho-krevniho-tlaku-nereagujiciho-na-leky-postup-informace-provedeni
Možná jste viděli 25.11.2013 na TV Nova reportáž o renální denervaci, kdy jsou přerušena nervová vlákna vedoucí k ledvině. Zatímco TV Nova popisovala metodu invazivní - vpich do třísla a renální denervaci pomocí katetru, existuje i neinvazivní metoda, která se provádí přes kůži a to ultrazvukem. Provádí se v Nemocnici na Homolce v Praze. Renální denervace se využívá na léčbu těžké a špatně léčitelné (rezistentní) hypertenze

___

___

Informace

K neinvazivní renální denervaci se používá nový ultrazvukový systém, který dokáže zacílit léčebnou energii z vnějšího zdroje přes kůži přímo na nervová vlákna, aniž by bylo nutné jako doposud zavádět do těla sondu a katetr. Odpadají tak jakékoliv možné komplikace a problémy, které může zavádění nástrojů do těla a jejich působení přinést. Zákrok se provádí od října 2013 ve výše uvedené nemocnici.

Tato převratná technologie představuje pro pacienta mnohem větší bezpečí a komfort. Princip metody spočívá v tom, že se působením energie zničí nervová vlákna probíhající podél ledvinných (renálních) tepen. Tím se utlumí reakce nervů, které prostřednictvím centrální nervové soustavy vyvolávají stažení cév a přispívají ke vzniku a udržení těžké hypertenze špatně reagující na léky. O zákroku se uvažuje u pacientů, kteří i přesto, že užívají tři a více léků na snížení krevního tlaku, mají stále vysoké hodnoty (v průměru 180/100 mm Hg a/nebo více, přičemž za optimální se považují hodnoty 120/80 mm Hg - normální krevní tlak). U většiny nemocných se výkonem dosáhne i při omezení počtu léků snížení tlaku na přijatelnou hodnotu.

 

Postup provedení renální denervace

Samotný zákrok spočívá v tom, že se pacient položí na operační stůl, který je v určité části vybaven speciální průhlednou hmotou průchodnou pro ultrazvukové paprsky. Nemocný má v tomto místě položenu dolní část zad. Generátor ultrazvukové energie se umístí pod operační stůl a pomocí počítačově přesně zaměřeného paprsku se ultrazvuk cílí zhruba 45 až 60 sekund na nervová vlákna vedoucí podél ledvinných tepen.

Hypertenze (vysoký krevní tlak), přesněji hypertenzní choroba patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním – ve vyspělých zemích postihuje až 35 procent dospělých. Snížení krevního tlaku pomocí léků se však daří jen u 50% léčených pacientů. Renální denervace tedy představuje možnost, jak pomoci lidem, kterým léky na těžkou hypertenzi nezabírají.   V současné době se testuje více než 20 různých technologických postupů.  Nevýhodou však je, že všechny tyto metody jsou invazivní, tzn., že se musí zavést přes tepnu v třísle do ledvinné tepny sonda a katetr, kterým se léčebná energie přes cévní stěnu dodává. Nová kompletně neinvazivní renální denervace tedy představuje další velký krok vpřed v léčbě rezistentní hypertenze.

 

Renální denervace v ČR

Kardiologové Nemocnice Na Homolce metodu renální denervace pomocí různých forem energie aplikují úspěšně již čtyři roky a provedli ji vůbec jako první v České republice. Původně používali radiofrekvenční energii, dalším krokem vpřed bylo využití ultrazvuku, který je efektivnější a k pacientovi šetrnější. Ve světové premiéře ho použili poprvé v dubnu 2012.  Jen o pět měsíců později postup zdokonalili tím, že působili na nervová vlákna ultrazvukovou energií zvenku ledvinné tepny. Dosud se tak dělo z jejího vnitřku, což s sebou přinášelo určité poškození cévní stěny. Pokud se však energie aplikovala přes kůži vně těla nemocného, při přesném zaměření (fokusování) nezasáhla cévní stěnu, a tedy mnohem méně zatížila pacientův organismus. Dovršením vývoje je současná zaváděná inovativní technologie bez jediného vpichu.