Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek slaví Petr, zítra Svatopluk.

První pomoc při vdechnutí bonbónu, korálku, cizího tělesa dítětem

prvni-pomoc-vdechnuti-bonbodu-koralku-ciziho-telesa-ditetem

prvni-pomoc-vdechnuti-bonbodu-koralku-ciziho-telesa-ditetem
Vaše dítě skotačí kolem a najednou se zakucká. Bonbon, který dosud převalovalo v ústech, zmizel v jeho útrobách. Potomek se začíná dusit a potřebuje rychle pomoci. Tato náhlá a život ohrožující situace nastává rychle, z plného zdraví, nejčastěji přijídle nebo při hře. Děti strkají do úst různé drobné předměty, kamínky, kousky ze stavebnic.

___
___


Mnoho rodičů reaguje tak, že se snaží z dítěte předmět "vyklepat". Chytí jej za nohy a pověsí hlavou dolů. Tato polohaje však spojena s mnoha riziky včetně možného pádu dítěte. Sladkost, která najednou bráni v dýcháni, se navíc může přilepit a "vyklepat" z dítěte často vůbec nejde.


Jak poznám že dítě vdechlo cizí těleso?

DUŠENÍ NENÍ ZÁVAŽNÉ
dítě pláče, naznačuje, že se dusí, hlasitě kašle, sípá, je při vědomí

DUŠENÍ JE ZÁVAŽNÉ
slabě kašle, nemůže dýchat, kůže se barví domodra, postupně ztrácí vědomí

První pomoc při vdechnutí cizího tělesa dítětem

První pomoc dítěti dojednoho roku

Položíte je na ruku, popřípadě přes koleno, obličejem dolů a provádíte údery plochou dlaní mezi lopatky (opatrně). Nezabere-li to, položíte dítě na záda a mačkáte hrudníček jako při masáži srdce.


První pomoc dítěti staršimu než jeden rok

Provádíte také údery plochou dlaní mezi lopatky (až 5x). Pokud nezaberou, dítě zezadu obejmete a stačujete rukama břicho (mezi pupkem a žebry). Jestliže tyto manévry nezabírají a dítě kolabuje, položíte jej na podlahu a provádíte stlačování hrudníku jako u masáže srdce.

Cizí těleso vytahujete z úst až tehdy, pokud je bezpečně viditelné. Po vypuzovacích manévrech (údery do zad a mačkání břicha) by měl dítě zkontrolovat lékař kvůli riziku poranění. Volejte záchranku, telefonní číslo 155.

 

prvni-pomoc-vdechnuti-bonbodu-koralku-ciziho-telesa-ditetem

prvni-pomoc-vdechnuti-bonbodu-koralku-ciziho-telesa-ditetem