Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Převod jednotek alkoholu - promile na gramy v litru krve (g/l)

prevod_jednotek_promile_gram_alkoholu_v_krvi.jpgMnožství alkoholu v krvi se nejčastěji vyjadřuje v jednotkách promile. Hodnota 1 promile alkoholu v krvi znamená, že jeden litr krve obsahuje jeden gram čistého alkoholu. Množství alkoholu v jiných částech organismu, např. ve svalech nebo v mozku, je stejné. V tukových tkáních je alkoholu méně.

 

___

Množství alkoholu v krvi je obecně používaným ukazatelem, vyjadřujícím obsah alkoholu v organismu. Množství alkoholu v krvi je také nepřímým ukazatelem míry opilosti neboť míra opilosti závisí na množství alkoholu v krvi.

 

Množství (obsah) alkoholu v nápojích se měří v procentech na obsah (eventuelně na váhu). Procentní vyjádření obsahu alkoholu znamená kolik mililitrů čistého alkoholu připadá na jedno deci nápoje. (Procentní vyjádření hmotnosti alkoholu ukazuje kolik gramů čistého alkoholu obsahuje 100g nápoje.)

Kromě množství vypitého alkoholu má vliv na obsah alkoholu v krvi také hmotnost člověka a pohlaví. Vysocí lidé mají nižší obsah alkoholu v krvi než lidé drobnější. Ženy se od mužů neliší jen průměrně menší výškou, ale také skladbou organismu. Ženské tělo obsahuje více tukových tkání a méně tkání, které zadržují vodu.

Tělo se zbavuje alkoholu látkovou přeměnou - metabolismem. Játra spalují alkohol stabilní rychlostí. Hlavním způsobem, jakým se tělo zbavuje alkoholu je látková přeměna v játrech, přičemž rychlost spalování téměř nelze ovlivnit. Rychlost spalování alkoholu souvisí s velikostí organismu, neboť velikost jater je úměrná velikosti těla. Během jedné hodiny játra spálí přibližně 1 gram alkoholu na každých 10kg hmotnosti organismu. Vyjádřeno v promilích to znamená, že během hodiny klesne obsah alkoholu v krvi o 0,12 - 0,16 promile. Běžně vzrostlý člověk s hmotností 70kg spálí během hodiny asi 7g alkoholu, člověk s hmotností 60kg asi 6g alkoholu.

Ráno - zvláště po dlouhém tahu - by jste měli pamatovat na to, že váš organismus stále obsahuje alkohol. Játra spálí láhev vína přibližně za 12 hodin a láhev tvrdého alkoholu za téměř 24 hodin.

 

Platí tedy: 1 promile alkoholu = 1 g/l krve (tj. v jednom litru krve  je 1 gram alkoholu)

 


Problematika alkoholismu detailně na www.alkoholik.cz