Příjemnou noc, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Pohlavní choroby - příznaky, léčba, prevence

sexualne_prenosne_choroby.jpgMilování nepřináší jen samé příjemné zážitky. Je spojeno i s rizikem nákazy pohlavně přenosnými chorobami. Jsou to infekce, kterými se můžeš nakazit při pohlavním styku s jinou osobou. Kdo by si chtěl kazit příjemné chvíle myšlenkami na ně. Chvilka neopatrnosti však může později pořádně mrzet.

___
___


Jak se pozná pohlavní choroba - diagnostika

Nákaza pohlavně přenosnou chorobu, nemusí být hned patrná. Hrozí riziko, že jí její nositel bude roznášet dál. Jestliže jsi měla styk s někým, kdo často mění své sexuální partnery, nech se raději co nejdříve vyšetřit!


Mezi nejčastější příznaky a projevy pohlavních chorob patří:

1. výtok z pochvy nebo močové trubice

2. svědění a bolest kolem genitálií a konečníku

3. začervenání na genitáliích, konečníku nebo v ústech


Pozoruješ-li některý z těchto příznaků nebo máš-li pocit, že jsi nakažena pohlavní chorobou, měla bys okamžitě vyhledat lékaře.


Některé pohlavně přenosné choroby

TRICHOMONIÁZA

Nejběžnější pohlavně přenosná choroba. Patří mezi ty méně závažné. Nakazit se můžeš nejen pohlavním stykem, ale třeba i používáním společného ručníku. Projevuje se výtokem a pálením při močení.

 

KAPAVKA

Infekce způsobuje zánět močové trubice. Přenáší se přímým pohlavním stykem. Do týdne se objeví pálení při močení a výtok z ústí močové trubice. Nemoc může probíhat i skrytě bez příznaků. Neléčená kapavka ohrožuje ženu neplodností.

 

GENITÁLNÍ OPAR

Jde o virové onemocnění, které je stejné jako jiné druhy oparů. Projevuje se svěděním, bolestí v tříslech a nepříjemnými pocity při močení. Později se na vulvě nebo penisu objevují bolestivé puchýřky, které se po prasknutí mění ve vřídky.

 

BRADAVICE NA GENITÁLIÍCH

Jedná se o malé výrůstky na penisu, vulvě a kolem řitního otvoru. Jsou nepříjemné, ale nebolí. Léčí se zmrazením, laserem nebo chirurgicky. Výskyt genitálních bradavic se dává do souvislosti s rakovinou děložního čípku. Proto je důležitá jejich včasná léčba.

 

CHLAMYDIOVÉ INFEKCE

Patří také mezi běžné pohlavně přenosné choroby. U mužů se projevují zažloutlým výtokem z močové trubice, pálením při močení a zarudnutím žaludu. Ženy si někdy stěžují na výtok z pochvy a svědění genitálu. Často však nemoc probíhá bez příznaků. Ohrožuje ženu zánětem vnitřních rodidel a následnou neplodností.

 

SYFILIS

Onemocnění probíhá v několika stádiích. Nejdříve se na penisu, zevních rodidlech nebo u konečníku utvoří malý tvrdý nebolestivý vřídek. Další stádia probíhají již závažněji a přinášejí řadu komplikací. Neléčený syfilis může končit smrtí.

 

HIV/AIDS

Nákaza virem HIV způsobuje onemocnění AIDS. Virus se šíří pohlavním stykem a krví nebo krevními produkty. Nákaza probíhá zpočátku bez příznaků nebo pouze jako lehká chřipka. Časem dojde k vyčerpání obranyschopnosti organismu. Pacienti potom podléhají nemocem, se kterými se zdravý člověk obvykle dokáže sám lehce vypořádat. Současná léčba dokáže průběh onemocnění zpomalit, nikoli však zcela vyléčit.

Prevence pohlavních nemocí

1. omez počet sexuálních partnerů
Střídání sexuálních partnerů geometrickou řadou zvyšuje riziko nákazy. Je důležité vědět "s kým spíš". Nezatajuj rizikový styk v minulosti, i kdy si myslíš, že byl bezpečný. Ten kdo nejedná stoprocentně "na rovinu" si zahrává se zdravím nebo dokonce životem druhého.

2. vždy používejte kondom
Kondom je jediným prostředkem, který dokáže minimalizovat riziko přenosu pohlavní choroby.

3. při jakýchkoli obtížích či pochybnostech vyhledej lékaře
Pohlavní choroby, pokud nejsou včas léčeny, mohou poškodit schopnost rozmnožování. Při jakýchkoli pochybnostech navštiv raději lékaře. Pro klid své i partnerovy duše je vhodné nechat se preventivně vyšetřit i před zahájením společného sexuálního života.