Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Bakterie kolem nás - klávesnice PC, tramvaj, WC, bankovka, kliky, výtah, bankomat

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Bakterie kolem nás - klávesnice PC, tramvaj, WC, bankovka, kliky, výtah, bankomat Email
Sobota, 16. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8249x

Bakterie kolem nás - WC, tramvaj, bankovky, splachovač, klávesnice PCStránka pojednává o několika místech, kde se mohou nalézt bakterie a hlavně o jejich kvantitě. V závěru je krátce informováno o hepatitidě (žloutence) typu A. Pětistovku můžeme olíznout, zatímco ťukání na klávesnici v internetové kavárně je možná "objednávka" žloutenky typu A.

 

___ 
___ 

To je jeden z překvapivých výsledků testu, který si Blesk objednal u odborníků ze Státního zdravotnického ústavu. Můžeme se vůbec něčeho mimo náš domov bez rizika dotknout?

"Podle zjištěného počtu bakterií se pozná, jak často a kvalitně se na daném místě uklízí, a jak je tedy dané místo pro lidské zdraví nebezpečné," říká doktor Vladimír Klebza z Centra zdraví a životních podmínek.

Důležitá je také venkovní teplota. V zimě se na předmětech venku množí bakterie pomaleji, uvnitř se naopak v přetopených místnostech rojí jako o život. Ale buďte klidní. Nebezpečné, tzv. patogenní stafylokoky, které způsobují těžká hnisavá onemocnění dýchacího a močového ústrojí, odborníci ze Státního zdravotního ústavu nikde nezjistili.Měření množství bakterií

Blesk se vypravil s doktorkou Kateřinou Klánovou ze Státního zdravotního ústavu do ulic. Sterilními tampony otřela povrch vytipovaných předmětů a vzorek odnesla do laboratoře. Naši tabulku pak mikrobiologové sestavili podle počtu kolonií tvořících jednotky (KTJ), což je množství organismů (bakterií a stafylokoků) převedené na plochu 100 cm čtverečních.

 

Místa s velkým výskytem bakteriálních kmenů

1. Splachovadlo veřejného WC (toalety na smíchovském nádraží, 8000 kolonií bakterií)

Lidé na něj sahají hned po použití toalety, takže koncentrace bakterií je vysoká. Žloutenka tady hrozí nejvíc, protože se přenáší nejčastěji rukama znečištěnýma od fekálií a moči.

2. Kliky u dveří WC na úřadě městské části (Praha 3) a veřejného WC (Depo Hostivař). Obě místa měla téměř shodně 7200 kolonií

Tak tady se "leštit kliky" nevyplatí. Stejně jako na splachovadle je i na klikách hodně stop po moči.

3. Splachovadlo WC v hypermarketu a záchodové prkénko veřejného WC (Poliklinika Malešická, 1950 kolonií)

Dobrá rada zní: Obložte sedátko papírem. Ale dovedete si představit, jak tenhle chuťovkový záchůdek omotáváte?

4. Klávesnice počítače a myš v internetové kavárně (Opletalova 10, 1800 kolonií a 1500 kolonií)

I když v kavárně nebyla myš ani klávesnice politá, umatlaná ani plná drobečků, přece jen ji asi nikdo moc nečistí. Takže pozor a po surfování umýt ruce!

5. Telefonní sluchátko veřejného automatu (stanice metra I. P. Pavlova, 330 kolonií)

Už při pohledu na okolí automatu nám bylo jasné, že sluchátko bude nejen upatlané, ale také plné

6. Tlačítka v domovním výtahu (Praha Žižkov, Koněvova ul., 225 kolonií)

Víte, co se v takovém žižkovském činžáku ve výtahu projede denně lidí? Takže pozor! A rozhodně si umyjte ruce...

7. Tlačítko bankomatu (Praha-Malešice, 150 kolonií)

Už jste někdy viděli, že bankomat někdo myje? Neviděli. Takže si dovedete představit, co se na tlačítka za celé dny "nalepí".

8. Stokoruna (112 kolonií)

Pamatujete, jak vám rodiče pořád opakovali: "Sahal jsi na peníze, umyj si ruce"? Měli pravdu, i když tak tragické to není.

9. Madlo v tramvaji (60 kolonií)

V Praze se říká místo jet hromadnou dopravou "jet mastnou tyčí". Pražáci vědí, o čem mluví. Když vidíme, kdo se tramvají vozí, je jasné, že důkladné umytí rukou po cestě je nutností.

 


 

Co je to žloutenka typu A

Virus hepatitidy A se přenáší do úst znečištěnýma rukama, vodou nebo potravinami. V prvním stadiu má žloutenka typu A podobné příznaky jako chřipka (únava, teploty, svalové bolesti). Po několika dnech se objeví zažívací potíže (zvracení, bolesti v horní části břicha, nechutenství, lehký průjem). Později se objevuje světlá stolice, tmavá moč, zežloutnutí kůže a očního bělma. U starších nemocných může končit smrtí. Nejúčinnější ochranou je včasné očkování. Nejohroženější jsou děti, mladí dospělí do 35 let a cestovatelé, zdravotníci, vojáci, policisté, celníci, pracovníci soudů a vězeňské služby, letecký personál, průvodci CK, řidiči dálkové dopravy, pracovníci s odpady, vychovatelé a učitelé.

 


Zdroj: blesk.cz

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny