Příjemnou noc, dnes je úterý 3.10.2023, svátek slaví Bohumil, zítra František.

Error in function loadImage: The image could not be loaded.

Error in function redimToSize: The original image has not been loaded.

Error in function saveImage: There is no processed image to save.


Warning: getimagesize(/www/doc/www.zbynekmlcoch.cz/www/cache/podologicka-poradna-nemoci-chodidla-a-sport-otazky-odpovedi-3_images_medicina_ostatni_obory_nahled_medium250_0.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /www/doc/www.zbynekmlcoch.cz/www/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 658

Podologická poradna, nemoci chodidla a sport - otázky, odpovědi

podologicka-poradna-nemoci-chodidla-a-sport-otazky-odpovedi-2

podologicka-poradna-nemoci-chodidla-a-sport-otazky-odpovedi-2

Při chůzi a běhu jsou naše nohy velmi namáhány. Klíčová je správná zátěž a péče o nohy. Ale jak na to? Stránka se věnuje podologickým dotazům se zaměřením na zátěž a sport (hlavně běh), zranění a degenerativní změny nohou.  

___

___

 

ISE: Při kterém sportu jsou nohy nejvíce namáhány?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, samozřejmě běh je jeden z nejvíce namáhávý na DK. záleží na povrchu po kterém běháme, váze sportovce apod.

 

ISE: Při kterém sport jsou nohy nejméně namáhány?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, samozřejmě jsou to sporty, kde nohy nejsou exponované jako je kanoistika…

 

ISE: Dá se říct, že jediný sportovec, kt. nemá problémy s námahou noh je ten, kt. sportuje a nohy mu byly amputovány?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Určitě, ten kdo sportuje na určité úrovni postupně v určitých etapách přetěžuje tkáň a tím pádem má nějaké obtíže, bolesti a např. omezení hybnosti.

 

Petra: Dobrý den, s přítelem denně chodíme 8km rychlou chůzí. Povrch je střídavý se silnicí a nezpevněnou cestou. Je to pro nás nebezpečné?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Myslím se, že je to správná aktivita a mohu ji jen doporučit.

 

podologicka-poradna-nemoci-chodidla-a-sport-otazky-odpovedi

podologicka-poradna-nemoci-chodidla-a-sport-otazky-odpovedi
JS: Zdravím Vás pane Doktore a plně sdílím Váš názor, který jste uvedl v ůvodu. je pravdou, že jsi jdu občas zaběhat, ale kolikrát mě bolí po běhu v kyčli, proto dávám přednost kolu je dle Vás kolo zdravější a mám pravdu, když mě v práci nadřízený nutí (dělám ve státní službě), k 8km běhu který je se stouoáním na vrcholek, že to není vhodné pro netrénovaného jedince? myslím si, že je to už zdraví škodlivé. Díky za případnou odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, běhat 8 km do kopce je nesmysl, určitě doporučuji jízdu na kole střídat s pravidelnou rychlou chůzí

 

BL: Dobré odpoledne pane doktore, měl bych na Vás krátký dotaz, na který nemohu na internetu najít odpověď. Jsem aktivní sportovec, nicméně od Nového roku jsme se rozhodl začít s běháním. Po několika týdnech se u mě objevila palčivá bodavá bolest chodidel, stane se to vždy po několika minutách běhu a do konce neodezní. Je to taková bolest jako by mně píchalo "tisíc" jehliček. Nesetkal jste se s podobným problémem? Nedokázal byste takto on-line poradit? Děkuji Vám za jakoukoli odpověď

ODPOVĚĎ: Dobré odpoledne, je potřeba provést RTG chodidel s zjistit, zda tam nejsou nějáké výrůstky typu patní ostruhy. Tyto obtíže jsou v naší klinice poměrnbě frekventované.

 

KJ: Dobrý den. Co doporučujete za sport při hubnutí, když běh není dobrý?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Sportem obecně nelze zhubnout bez řešení stravy. Primárně je potřeba upravit jídelníček a samozřejmě cvičit, pokud možno pod vedením nějakého trenéra. Při vyšší váze si běháním spíše budete škodit.

 

Jitka: Dobré odpoledne, pane doktore. Je mi 34 let a mám dědičné křečové žíly na lýtkách a místy i stehnech ve formě větviček. Je pro mě vhodná rekreační jízda na kole jen několik kilometrů třeba jen 2x týdně? Váhu a zdravotní stav mám v normálu. Děkuji za odpověď!

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Určitě jízdu na kole doporučuji. Pomáhá prokrvení a posílení dolních končetin.

 

KJ: Dobrý den. Co doporučujete za sport při hubnutí, když běh není dobrý?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, je dobrá jakákoli tělesná aktivita, která vás baví, třeba rychlá chůze.

 

Radek: Domnívám se tedy špatně, že člověk nemá tělo pro běh vyvinuté? Přece jen, když se podíváme třeba do pravěku, pak by bez schopnosti běžet, mohl člověk i vyhynout? Já běhám už cca 30 let (cca 30 000 km) a problémy s končetinami nemám. Naopak, když jen chodím, jsem z toho daleko víc zničený, protože se chodí přes patu, která jako kost nic neztlumí a ještě mně navíc tuhnou i záda. Mýlím se? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, samozřejmě vše je individuální. Měl jsem v ordinaci pacienta, který naběhal přes 100 000 km, a měl obtíže s koleny. Takže, to co platí pro ostatní u vás může být jinak. Mělo by se správně běhat přes špičky. Ale to běhá málokdo.

 

Markéta: Dobrý den, pane doktore, dcera (12 let) tancuje hip hop a několik měsíců si stěžovala na bolest paty. Při návštěvě ortopeda byl diagnostikován zánět úponu a doporučeny gelové podpatěnky. Souvisí takový zánět pouze se zátěží, nebo je to i otázka růstu nohy? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, souhlasím s diagnosou pravděpodobně se jedná o zánět plantární fascie, který by v budoucnu mohl vyústit v patní ostruhu. Podílí se na ní přetěžování i růst. Léčí se klidem, rázovou vlnou, která prokrví danou oblast a vyhojí tkán.

 

Petra: Dobrý den, je rychlá chůze vhodná i v těhotenství? A do jakého stádia?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, určitě mohu rychlou chůzi doporučit.

 

podologicka-poradna-nemoci-chodidla-a-sport-otazky-odpovedi-3

podologicka-poradna-nemoci-chodidla-a-sport-otazky-odpovedi-3
Karolína: Dobrý den, před otěhotněním jsem pravidelně běhala a provozovala aktivně turistiku. Po čase mě začala bolet pata. Po návštěvě ortopeda, kdy byla vyloučena patní ostruha jsem začala docházet na rehabilitace. V těhotenství jsem již tak aktivně nesportovala a bolest přestala. Nyní po půl roce porodu jsem začala aktivněji sportovat (max 4-5 km/3x týdně, lehce, tvrdý povrch) a pata se zase ozývá. Běžecké boty mám. Je jiné řešení než to, že bych přestala sportovat?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, je potřeba u vás provést kontrolní RTG. Myslím si, že se jedná o zánět v oblasti paty. Tyto obtíže řešíme rázovou vlnou.

 

Hanka: Dobry den, drive jsem pravidelne behala v posilovne na bezeckem pasu. Ted uz beham pouze venku, a to v lesni obore a v parku, tedy ne na tvrdem napr. asfaltovem povrchu. Beh na jakem povrchu je podle vas nejsetrnejsi pro nase telo? Dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, myslím, že to děláte správně. Běh na trávě či písku je ideální

 

Jarmila: Dobrý den, mám artrozu 2. stupně v obou kolenech. 2 x ročně si nechávám aplikovat Hyalgan, mezi tím beru Condrosulf+Bayflex. Je to v pořádku nebo se mohu starat lépe. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Ve vašem případě mám výborné zkušenosti s kombinací rázové vlny s krevním sérem Orthokine.

 

Zlata: Dobrý den pane doktore, kolik stojí léčba artrózy jednoho kyčelního kloubu, 2. stupeň metodou Ortokine a dá se toto onemocnění léčit i jinak, např. rázovou vlnou?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Ano artrosa v prvních stupních se dá řešit rázovou vlnou. Začíná se vždy tím nejjednodušším a to je rázová vlna. Kůra 6 aplikací stojí šest tisíc. Metoda orthokine stojí 1200 euro-znamená to odběr krve a poté aplikaci 6 injekcí vašeho krevního séra.

 

Jana topinkova: Dobrý den. Prosím pomozte. V poradu ste mluvil o nějaké neinvazivní metodě ohledně kostních výrůstků. Již několik let se mi dělají na tele a všude mi doktoři říkají, ze jiná metoda než chirurgicky je odstranit není. Prosím o jakou metodu se jedna a kde se provádí?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, samozřejmě závisí na lokalizaci výrůstků. JE POTŘEBA VYŠETŘIT rtg. Provádí se terapií rázovou vlnou. Osteoklouby klinik Ŕíčany.

 

SM: Dobrý den pane doktore. Již téměř rok mě bolí levý kotník a nárt. Lékař zjistil propadlou klenbu. Žádná rehabilitace mi nepomohla. Mohl byste mi poradit co by mohlo pomoci vyléčit bolest. Nosím ortop. vložky v botách. Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Podobné problémy na naší klinice velmi často řešíme. je potřeba vás vyšetřit a zvolit správný postup. Musíme nejdříve zjistit příčinu vašich obtíží.

 

Dana: Dobrý den, pane doktore, manžel měl zánět klobou v malíčku - počínající revma po své matce. Zánět se ale teď pravidelně přesidluje do různých oblastí těla. Aktuálně zjištěn zánět v obou kyčlích. Léčba nasazena - Prednison. Je to vášnivý sportovec, zejména tenista. Je možný nějaký jiný způsob léčby než kortikoidy? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v těchto případech máme dobré zkušenosti s infuzní aplikací vit C k aktivaci imunitního systému.

 

Pavla: Dobrý den prosím jak se dá léčit sudecký syndrom v dolních končetinách? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží z jakého důvodu nastal. Je potřeba navodit zlepšení prokvení v tkáni.

 

Zuzana: Dobrý den, je mi 38 let, jsem aktivní, pravidelně doma cvičím (lehké posilování), do práce jezdím denně na kole (cca 10 km). Před dvěma měsíci jsem začala i běhat, což mně baví ze všeho nejvíc. 5 - 6x týdně běhám 10 km trasu, většinou na asfaltu. V poslední době mně občas bolí levé koleno, ale stačí, když si dám den volno a vše je v pořádku. Můj dotaz - volno jeden den v týdnu asi není ideální? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano začal bych spíše s větší regenerací a pokud by obtíže nepřestávaly začal bych situaci rešit. Po zátěži doporučuji jeden den pauzu.

 

A: Dobrý den, je mi 43 let a mám artrozu kyčlí. Na levé straně druhý stupeň na pravé první stupeň. Beru Condrosulf. Mohla bych využít léčby z vlastní krve o které jete mluvil? Pokud ano kam se mám obrátit na jakého lékaře či zařízení? Jsem z jihomoravského kraje. Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano ve Vašem případě je velice vysoká pravděpodobnost efektu léčby. Je potřeba řešit na pracovišti, které má největší zkušenosti s touto léčbou. K nám jezdí pacienti např. z Irska, Ruska, Švýcarska…

 

PH: Dobrý den. Prosím vás kolik u vás stojí to ošetření rázovou vlnou a je to bolestivé? Muj doktor mi řekl že je to hodně bolestivé. Mám problém s loktem na levé ruce. Děkuji za odpověd

ODPOVĚĎ: Dobrý den, není to pravda, je to individuální, Ale většinu pacientů nebolí. Každopádně je to snesitelné bez lokální anestezie. Vzhledem k tomu, že používáme nejmodernější přístroje a rázovou vlnou vždy aplikuje lékař cena za jednu aplikaci je 1000 Kč.

 

HN: Dobrý den, dcera běhá každý den- 3-4 hodiny, už delší dobu má velké bolesti v místě Achillovy šlachy, k lékaři nechce, poraďte prosím co by měla dělat, myslím, že by jí prospěl hlavně klid, ale to neudělá, je na běhu závislá. Děkuji.  

ODPOVĚĎ: Dobrý den je potřeba problém řešit jinak může dojít k nevratným změnám, které se budou muset řešit chirurgicky

 

Jirka: Dobrý den, před dvěma roky jsem si při běžné chůzi utrhnul quadriceps na levé noze. Při operaci doktor konstatoval, že je "na hadry". Lze nějakou metodou posílit i poškozené vazy a úpony? Již nyní mne opět začínají bolet kolena v oblasti vazů a zatím jsem se nedozvěděl co s tím dělat. Obdobně mne bolí i úpony kolem kyčlí. Nyní je mi 57 let dříve jsem aktivně hrál basketbal, čehož jsem zavčasu zanechal. Výška 203 cm, váha nyní 113 kg. Dříve sedavé zaměstnání, nyní pohyb.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Je potřeba u vás provést RTG kolen i kyčlí a zjistit, zda na těchto kloubech nejsou degenerativní změny.

 

Z: Dobry den pane doktore, je mi 57 let, jsem technik. Posledni asi 4 mesice mne trapi "osteparsky" loket. Po RTG snimku mi lekar predepsal Prontoflex spray + Nimesil. Lek Nimesil jsem si po precteni vedlejsich ucinku vubec radeji nenasadil. Pouzivam zatim Prontoflex, stridam s konskou masti, posledni tyden ale uzivam homeopatikum arnica maontana + ruta graveolens. Nicmene, bolest pretrvava, nemuzu mit ruku zcela jen v klidu. Musim se obstarat, nakoupit, atd. Prosim, poradite jak pokrocit s lecbou? Zatim nejak stagnuji. Zdenek 

ODPOVĚĎ: Dobrý den, souhlasím Nimesil má poměrně hodně nežádoucích účinků. Pozor na fotoalergii u Prontoflexu, který se uchovává v kůži i několik měsíců a způsobí po UV ozáření kožní problémy. Tyto obtíže úspěšně řešíme rázovou vlnou.

 

MT: Dobrý den, chci se zeptat: mám týden po artroskopii kde mi vyčistili koleno a zjiostili utržený přední křížový vaz, mám začátek artrózy, a chci se zeptat zdali je vhodná plastika vazu k mému věku 44let, dále jestli po rehabilitaci je možno lechce sportovat, nebo se můžu se sportem bez plastiky rozloučit, dík za odpověd

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Záleží jaké máte obtíže, jak moc sportujete. Podle toho jak vás toto poškození limituje. Dejte tomu nejaký čas, posilujte a uvidíte jak se stav bude vyvíjet.

 

VM: Na pravé patě mám ostruhu, která byla řešena injekcí proti bolesti a ultrazvukem sondou byla pata bolestivá - přerušeno. Požívám Boru bolest ustala. Prosím o názor na řešení případu.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, kortikoidní injekce dokáží na nějaký čas zánět a bolest zklidnit. Uvidíte jak se stav bude vyvíjet. Noste podpatěnky z gelu, šetřte končetinu.

 

Z: Pane doktore, diky za odpoved. Kolik stoji lecba razovou vlnou? ZN

ODPOVĚĎ: Dobrý den ceník máme na našich web. stránkách.

 

Zdena: Dobrý den, jsem po plastice křížového vazu. Je v takovém případě dobré provozovat inline bruslení?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Nevím jak dlouho jste po operačním zákroku. Pokud je vše zhojeno a posíleno není nutno na bruslích nejezdit.

 

LP: Dobrý den, jsem po úrazu na lyžích, zlomeniny krcku, operovali mne mini invazivní metodou 3srouby titanove. Je to 8 týdnu, zatim na kontrolním rentgenu není vidět srůstani kosti, Muže rehabilitace ovlivnit hojení treba i záporné? Cvičí doma a 2x v týdne na lanech-Redcord. Mohu i něčím jiným -potravinové doplňky, vápník… podpořit srustani kosti? Dekuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, 8 týdnů není zase tak dlouhá doba. Samozřejmě se to s rehabilitací a cvičením nesmí v tomto období přehánět. |V těchto případech podporuje tvorbu kolagenu a hojení infuzní léčba vit. C.

 

P: dobrý den p. doktore. Mám problem s patní ostruou. Od ledna jsem měla 10x magnet, nepomohlo… Ted chodím už měsíc na rázovou vlnu, ve čtvrtek bude to po šesté, stále mě to hrozně bolí. Můžete poradit co dál??? Děkuji za odpověd.  

ODPOVĚĎ: Je mnoho pracovišt, které provozuje rázovou vlnou s různou účinností a s různými přístroji. Váš nález je chronický a určitě vyžaduje použití speciální fokusované piezoelektrické rázové vlny.

 

Honza: Dobrý den pane doktore. Prodělal jsem Sudeckův syndrom v levém kotníku. Léčba byla hyperbarickou komorou a rehabilitací. Sudek vznik sám od sebe. Po roce léčby se mi oběvil v druhém kotníku. Źádná léčba mi nepomáhá co mi aplikují. Je nějaký nový druh léčby. Děkuji?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Léčba Sudeck sy není jednoduchá, je potřeba posílit imunitu. je potřeba pátrat po důvodu. Doporučil bych imunologické vyšetření. Podpůrná terapie je infuzemi vit C.

 

SM: Dobrý den pane doktore. Již téměř rok mě bolí levý kotník a nárt. Lékař zjistil propadlou klenbu. Žádná rehabilitace mi nepomohla. Mohl byste mi poradit co by mohlo pomoci vyléčit bolest. Nosím ortop. vložky v botách. Moc děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Pokud vložky nepomáhají bude pravděpodobně důvod někde jinde. Doporučuji nové RTG či NMR.

 

I: Hezky den psne doktore, nebeham venku, ale doma na elipticalu, vse bez problemu. Chci se jen zeptat, delam vodne drepy, vypady a docela me boli u toho kolena. Je to dano spatnou technikou? muzu si nadmernym drepovanim (ne klasicky hluboky drep ale squaty, tedy ne k zemi) nejak ublizit? dekuji za odpoved.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, je potřeba mezi cvičením více odpočívat a myslím, že to bude bez problémů.

 

JP: dobrý den, je mi 55 let, již 3 měsíce jsem v neschopnosti pro bolesti nohou-plosek, rukou-dlaní, a bolesti všech kloubů, nyní od března mám velké bolesti P, kolene, kde na Rtg nic není, jen prý artroza 1. st. v DK a HK, stále i v noci, jako by mým tělem probíhala elektřina. Před 18 lety P. koleno po operaci menisku. Chtěla jsem se proto zeptat zda by mi mohla pomoci některá z vašich metod o které jsem Vás nyní slyšela mluvit v pořadu. Je možné se někam obrátit k Vám na vyšetření a poté zvážit co by pro mne bylo výhodné. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano je možno se na naši kliniku objednat-vyšetříme vás a doporučíme nejlepší postup k vašemu vyléčení.

 

V: Dobrý den, pane doktore. Byla jsem aktivní sportovec (závodní hráčka tenisu, běhání, kickobx, aj.). Nyní jsem v 6. měsíci těhotenství. Je možné provozovat běh i během tohoto období? Popř. můžete mi, prosím Vás, doporučit jinou pohybovou aktivitu kromě chůze a cvičení na overballech pro těhotné? Předem děkuji, hezký den.

ODPOVĚĎ: Dobrý den. Pokud máte bezproblémové těhotenství je možno lehce vyklusávat i v tomto období.