Náhodné stránky webu
- (25.10.2008) Zrušení letu - práva a nároky cestujících na náhradu za zrušený let
- (23.04.2009) Prevence porodních bolestí, jak se vyhnout bolesti při porodu
- (05.01.2014) Goodpastureova nemoc, choroba - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (14.09.2006) Smlouva o uzavření budoucí smlouvy o dílo - vzor zdarma ke stažení
- (03.03.2016) Plastika, plastické operace zdarma hrazené zdravotní pojišťovnou - prsa, víčka, uši, nos, jizvy, kožní výrůstky
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Plochá noha, plochonoží a koňská noha u dětí - léčba, informace |
![]() |
Středa, 07. prosinec 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4650x |
___ ___ Předpokládá se, že za vznikem příčně ploché nohy související s poklesem příčné nožní klenby bude nejspíš snížená pevnost vazů, která je člověku vrozená. Plochá noha se podle závažnosti dělí na několik stupňů, přičemž zhodnotit stupeň postižení není vždy snadné. Při diagnostice je třeba zvážit i věk dětského pacienta, říká úvodem as. MUDr. Martin Oštadal z Ortopedické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.
Léčba ploché nohy, plochonožíMetod, jak léčit plochou nohu, je víc, ne všechny ale přinášejí očekávaný efekt. U nejlehčích forem ploché nohy ani není terapie nutná, stačí jen nohu chránit před zatížením podpěrou nožní klenby vhodnou sportovní obuví s pevnou patou. K prevenci v těchto případech patří i optimální tělesná váha a nepřetěžování dítěte nošením těžkých břemen.
Operace ještě v době růstuV těžkých případech je možné přistoupit k operaci. „Smyslem operace je změnit anatomické postavení kůstek nohou tak, aby vzniklo klenutí. Toho je možné docílit vložením štěpu, který se odebere z pánevní kosti, do kosti patní,“ popisuje lékař. Operaci je ale třeba dobře naplánovat a neodkládat ji. „Aby přinesla očekávaný efekt,je třeba, aby byla provedena v době růstu, nikoli poté, co noha přestane růst,“ doporučuje ortoped.
Jak se vyvíjí lidská nohaNožní klenba, podélná i příčná, se u člověka začala vytvářet v okamžiku, kdy se lidský druh postavil „na zadní“, začal se pohybovat vzpřímeně a přestal dolní končetiny používat k uchopování předmětů. Díky této změně došlo k postupným anatomickým změnám v postavení kostí dolní končetiny a nohou, jejichž výsledkem je vznik podélné a příční klenby nožní.
Pes equinovarus congenitus (PEC) - "koňská noha"Plochá noha zdaleka není jedinou vrozenou ortopedickou vadou. Další poměrně častou je pes equinovarus congenitus (PEC), mnohdy mylně označovaná jako koňská noha. PEC se vyskytuje u jednoho dítěte z 350 až 750 živě narozených, může být jednostranná i oboustranná a častěji bývají postiženi chlapci. PEC je vrozená deformita nohy charakteristická přetočením a patologickým postavením nohy, vada je geneticky podmíněná a podezření na to, že dítě bude takto postižené, může vzniknout už v době nitroděložního vývoje, na základě ultrazvukového vyšetření. Léčba PEC by měla začít co nejdříve po narození, ideálně pátý až desátý den. Spočívá v manipulaci a sádrování nohou do správného postavení. K dosažení očekávaného výsledku se sádrové obvazy několikrát mění, nejčastěji pětkrát. Pokud to stav vyžaduje, je možné prodloužit Achillovu šlachu. Součástí terapie je i používání abdukční ortézy. Tato dlaha jsou vlastně dvě botičky připevněné na speciální nastavitelné konstrukci. Léčba ve většině případů přináší efekt, u části pacientů však může dojít k recidivě a v těchto případech často musí být provedena operace.
Méně obvyklé vady nohyK dalším - méně častým - vrozeným vadám nohou patří nadbytečné prsty, nebo naopak menší počet prstíků, rozštěp nohy a zkrácení nártních kostí. |