Náhodné stránky webu
- (30.04.2012) Jak se projevuje zánět prostaty, prostatitida - příznaky, projevy
- (05.09.2012) Láska - mýty a fakta o lásce a partnerských vztazích
- (14.07.2013) WAS syndrom (Wiskott-Aldrichův) - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (05.12.2008) Začátek a konec partnerského vztahu - znamení BÝK
- (18.09.2009) Ascendent ve štíru, štír - muž, žena - charakter osobnosti, vlastnosti
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Otrava oxidem uhelnatým - příznaky, projevy, první pomoc, léčba |
![]() |
Středa, 24. září 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 47773x |
příznaky otravy oxydem uhelnatýmOtrava oxidem uhelnatým CO - klinický obrazjak se projevuje otrava oxidem uhelnatým se dozvíte ve webu www.priznaky-projevy.cz kliknutím zde Saturace CO v krvi a stupeň intoxikaceZnámky lehké intoxikace oxidem uhelnatým se objevují při přeměně asi 10 až 25 % hemoglobinu na karbonylhemoglobin. Středně těžká hladina karbonylhemoglobinu v krvi (25 až 45 %). Těžké intoxikace je provázena obsazením přibližně 45 až 60 % hemoglobinu oxidem uhelnatým. U velmi těžkých a smrtelných stavů je hladina karbonylhemoglobinu je přes 60%.
Příznaky, projevy otravy CO v přehledu
První pomoc, léčba při otravě oxidem uhelnatým:Z reverzibilní vazby na hemoglobin (i ostatní látky) může být oxid uhelnatý vytěsňován kyslíkem podle vzájemného poměru jejich parciálních tlaků. Základní první pomocí je vynesení postiženého na čerstvý vzduch. Poločas mizení karbonylhemoglobinu z krve je v takovém případě asi 4 hodiny. Účinnější je podání čistého kyslíku kyslíkovou maskou z kyslíkové bomby, což vede ke zkrácení poločasu mizení karbonylhemoglobinu z krve přibližně na 90 minut. Nejvýhodnější je nechat pacienta dýchat čistý kyslík pod zvýšeným tlakem v přetlakové komoře (hyperbarická oxygenoterapie), neboť poločas mizení karbonylhemoglobinu se tím zkrátí až na 15 minut. Případnou metabolickou acidosu je možné ovlivnit podáním bikarbonátu (nikoliv laktátu, neboť jde o laktátovou acidosu), ostatní léčba je jen symptomatická. Následky otravy jsou stejné jako následky hypoxie - spočívají především v poškození CNS (demence, extrapyramidová symptomatologie).
Obecné pojednání o CO - patofyziologie vazby na hemoglobin:Bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, lehčí než vzduch, nedráždivý. Ve vodě je málo rozpustný. Je obsažen ve svítiplynu, v generátorovém a ve vodním plynu; má silně redukční vlastnosti. V přírodě je přítomen v nepatrném množství v atmosféře, kde vzniká především fotolýzou oxidu uhličitého působením ultrafialového záření, jako produkt nedokonalého spalování fosilních paliv i biomasy. Je také obsažen v sopečných plynech. V mezihvězdném prostoru se vyskytuje ve značném množství. Byl nalezen i v atmosféře Marsu (0,08 %) a spektroskopicky prokázan v komě komet. Oxid uhelnatý se váže na hemoglobin, myoglobin, některé enzymy oxidoredukčních dějů (kupř. cytochrom P 450) a možná na další bílkoviny. Tato vazba je sice reversibilní, ale velmi silná (kupř. na hemoglobin se oxid uhelnatý váže přibližně 210 x silněji než kyslík), a vyřazuje zmíněné látky z možnosti přenášet kyslík. Hemoglobin s navázaným oxidem uhelnatým se označuje karbonylhemoglobin (COHb). Oxid uhelnatý je tedy značně jedovatý; jeho jedovatost je způsobena silnou afinitou k hemoglobinu (krevnímu barvivu), s nímž vytváří karboxyhemoglobin, čímž znemožňuje přenos kyslíku v podobě oxyhemoglobinu z plic do tkání. Vazba oxidu uhelnatého na hemoglobin je přibližně 220x silnější než kyslíku a proto jeho odstranění z krve trvá mnoho hodin až dní. Příznaky otravy se objevují již při přeměně 10-20% hemoglobinu na karboxyhemoglobin. Toto je podstatou jednoho ze škodlivých vlivů kouření. Již při parciálním tlaku oxidu uhličitého 0.1 kPa je vázáno 50% hemoglobinu. Tlak 0.2 kPa se může stát osudným, což se výrazně potencuje při nízkém tlaku O2 ve vdechovaném vzduchu. Další informace - viz wikipedia.
Kde se s CO můžeme setkat a jak vzniká oxid uhelnatý?Vzniká při nedokonalém spalování uhlíku a organických látek, je emitován např. automobily, lokálními topeništi, energetickým a metalurgickým průmyslem. CO vzniká zejména pokud:
Riziková místa, kde se s ním setkáváme jsou:
Prevence intoxikace CO:
Investice 500 Kč může Vám a Vaší rodině zachránit život!
|