Náhodné stránky webu
- (15.10.2015) Dítě nechce aby se narodil bratříček, sestřička - co s tím? Vliv věkového rozdílu.
- (09.06.2014) Hluchavka bílá - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití
- (03.03.2008) Růst, výška a hmotnost dítěte - růstové tabulky, percentilové grafy
- (15.03.2016) Celulitida a lymfa, lymfatický systém - vliv lymfy na celulitidu
- (14.07.2013) TBC, tuberkulóza - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Odchlípení sítnice - příčina, léčba, příznaky, prognóza, obrázek, fotografie |
![]() |
Neděle, 12. únor 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 30551x |
___
Vzácněji je příčina vrozená a odchlípení se může vyskytnout u dětí. Jestliže není léčba zahájena včas, jinými slovy co nejdříve, může odchlípení sítnice vést k nenávratnému zhoršení vidění, či jeho ztrátě. Již v předchozích kapitolách jsme se zmiňovali o nesmírné důležitosti sítnice pro vidění. Je tomu tak především pro obsah světločivných elementů citlivých na světlo a rovněž dalších nervových buněk, které přenášejí světlem vyvolané podráždění posléze zrakovým nervem do mozku. Sítnice má velice složitou stavbu, odpovídající důležitosti její funkce. Při odchlípení sítnice se oddálí vrstva tyčinek a čípků od pigmentové vrstvy Příčina ochlípení sítniceVětšina sítnicových odchlípení je způsobena přítomností jedné nebo více malých trhlin nebo děr v sítnici, méně časté jsou sítnicové defekty velkých rozměrů (obr. 14). Velice často se na tomto procesu podílí i svrašťování sklivce. Sklivec je normálně se sítnicí pevně spojen jen na několika místech, ale v místě sítnicových degenerativních ložisek se vytvářejí nové sklivcové úporný k sítnici. Při svrašťování sklivce může jeho tah za sítnici v místě spojů vést k vytržení kousku sítnicové tkáně a tím ke vzniku trhliny či díry.
Svrašťování sklivce je přirozeným projevem jeho stárnutí, způsobit ho může ale i nitrooční zánět, úraz nebo nadměrný růst oka při vysokém stupni krátkozrakosti. Strukturální změny ve sklivci, což jsou vedle svrašťování i jeho zkapalnění a rozvláknění, se obvykle projeví typickými příznaky ještě před vznikem odchlípení sítnice. Těmito příznaky jsou létající mušky a jiskry před okem, běžně se vyskytující u starších lidí, u nichž v naprosté většině neznamenají vážný problém. Varující je náhlý vznik těchto jevů, který může být způsoben vytvořivší se sítnicovou trhlinou. Na druhé straně nemusí žádný z těchto vjemů vůbec odchlípení sítnice předcházet. Jakmile trhlina či díra v sítnici. vznikne, může nitrooční tekutina ze sklivcového prostoru skrz ni pronikat pod sítnici. Ta se nadzvedává a odlučuje od zbylých vrstev oční stěny - začíná odchlípení sítnice. Díky tomu, že trhliny a díry bývají v naprosté většině případů na obvodu sítnice, začíná odchlípení většinou v periferii. Zvětšující se množství tekutiny pod sítnicí způsobuje, že se odchlípí, šíří směrem k centru.
Obrázek, fotografie, příznaky, projevy ochlípení sítniceJaké jsou příznaky odchlípení sítnice a jak vidí pacient s ochlípnutou sítnicí se dozvíte na www.priznaky-projevy.cz zde Jak se zachovat při podezření na onemocnění?Objeví-li se u někoho právě popsané potíže, je nejrozumnější navštívit ihned svého očního lékaře. Nečekejte, až clona zastíní i střed vidění, neboť naděje na dobrou rehabilitaci zraku je větší, když centrum sítnice není ještě odchlípením postiženo. Zejména lidé se zvýšeným rizikem vzniku odchlípení sítnice, jak jsme je již uvedli, by měli všem zmíněným příznakům věnovat náležitou pozornost.
Stanovení diagnózyZákladní pomůckou lékaře při zjišťování odchlípení sítnice je vyšetření očního pozadí oftalmoskopem. Tím lze určit rozsah a výšku odchlípení, vyhledat sítnicové díry a trhliny a podle vzhledu odchlípené sítnice stanovit i přibližnou délku trvání choroby. Oftalmoskopické vyšetření bývá doplněno ještě dalšími vyšetřeními očního pozadí s pomocí různých optických pomůcek na štěrbinové lampě, které umožní vidět i nejzazší oblasti sítnice.
Léčba odchlípení sítniceU sítnicových děr a trhlin zjištěných před rozvojem odchlípení sítnice lze s úspěchem zabránit někdy jeho vzniku ošetřením okolí defektů laserovou koagulací sítnice. Jde o ambulantní bezrizikový nekrvavý výkon, který však u větších trhlin v horní polovině sítnice mnohdy nebývá dostačující. V takových případech je vhodnější operační řešení. Jedinou možnou léčbou již odchlípené sítnice je operace. V naprosté většině se provádí v celkovém znecitlivění, výjimečně, pokud stav nemocného celkovou narkózu nedovoluje, ho lze operovat i v místním znecitlivění. Během operace se okolí trhlin g děr sítnice promrazí cr potom se tyto sítnicové defekty zablokují tzv. plombami, které se v jejich místě přišijí na bělimu.
PrognózaModerní operační postupy dosáhnou znovu přiložení sítnice asi v 90 % případů, někdy je třeba nemocného operovat dvakrát, výjimečně vícekrát. Jestliže je sítnice po operaci přiložena, závisí úroveň vidění na několika faktorech, z nichž asi nejdůležitější je délka trvání choroby, neboť tu lze včasnou návštěvou lékaře, včasnou diagnózou a včasnou operací ovlivnit. Rekonvalescence vidění po operaci trvá někdy i půl roku, výjimečně déle. Asi u 40 % úspěšně operovaných pacientů jsou výsledky vidění velice dobré, u zbytku je vidění většinou alespoň uspokojivé pro |
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------