Příjemnou noc, dnes je neděle 23.6.2024, svátek slaví Zdeňka, zítra Jan.

Konizace, plastika děložního čípku, hrdla - průběh, komplikace, informace

konizace-plastika-delozniho-cipku-hrdla-prubeh-komplikace-informace

konizace-plastika-delozniho-cipku-hrdla-prubeh-komplikace-informace
Konizace děložního čípku (plastika) se provádí z důvodů přesného vyšetření a hlavně odstranění ložiska podezřelého ze vzniku přednádorových změn na děložním čípku. Tento výkon se u pacientek provádí pod celkovou narkózou během několikadenní hospitalizace.

___

___

První den slouží k příjmu pacientky, další den se výkon provádí a 3. den ráno, je li pacientka bez potíží, je propuštěna domů. Výkon je, jak bylo výše uvedeno, proveden v celkové narkóze, pacientka při něm tedy nepociťuje žádnou bolest a trvá cca 5 – 10 minut. Při tomto výkonu není odstraněn celý čípek děložní, nýbrž jen jeho část zasažená přednádorovou změnou. V případě žen, které dosud nerodily, či žen, které si ještě přejí rodit, je snahou operatéra maximálně šetřit operovaný čípek a skutečně odstranit jen nezbytně nutnou část. Důvodem takového postupu je i možný vznik problému po provedené konizaci během budoucího těhotenství, a to možnost neudržení těhotenství, tedy předčasného porodu. Důvodem je částečné zkrácení čípku děložního provedeným výkonem. Snahou operatéra je, aby takovéto riziko co nejvíce svým šetrným postupem při provádění výkonu minimalizoval. Je však nutno též vědět, že včasné neřešení a neprovedení výkonu může způsobit vznik i obávaného nádorového onemocnění, jehož léčba může budoucí těhotenství zcela znemožnit. V indikovaných případech je tedy provedení tohoto výkonu nezbytné i u žen, které ještě nerodily. 

Je však prokázaným faktem, že část výkonem odstraněné tkáně se během hojicího procesu opět znovu nahradí. Netřeba se tedy výkonu nepřiměřeně obávat. Odstraněná tkáň s ložiskem prekancerozy – tedy přednádorových změn, je důkladně vyšetřena v histologické laboratoři a je tak stanovena konečná diagnosa nálezu. 

Po provedeném výkonu nastává období tzv.šestinedělí. Pacientka má nárok na pracovní neschopnostl v délce trvání 10 ti dnů. Důvodem pro přiznání neschopnosti je co možné předejití komplikací, které se někdy po výkonu objeví. Jedním z předpokladů pro dobré hojení po operačním zákroku je dodržování klidového režimu po výkonu, neboť při brzké fyzické zátěži může dojít k rozvoji jedné z komplikací a to silného krvácení z hojící se rány na čípku děložním. Pacientka po výkonu musí dodržovat obecně známé zásady podobné zásadám dodržování šestinedělí po porodu. Tedy v rámci udržení hygieny se pouze sprchovat, nekoupat, nemít pohlavní styk, nepoužívat poševní tampony, vyvarovat se prochladnutí, vyhnout se, jak bylo uvedeno výše fyzické námaze, tedy nosit předměty jen do 5 ti kilogramů, vyhnout se namáhavému tělesnému cvičení, jízdě na kole, běhu, tančení, fyzicky náročné dlouhé chůzi a podobně.

 

Normální průběh po provedeném výkonu?

Pacientka je po výkonu bez bolestí, bez teplot, pociťuje pouze zpočátku silný někdy i krvavý výtok, jehož intensita a charakter se tak, jako při šestinedělí po porodu, mění. Výtok se postupně zmenšuje co do množství, barevně se mění od barvy načervenalé po hnědou, pak žlutou, až zmizí ke konci šestinedělí zcela. Je třeba vědět, či někdy může i silně zapáchat podobně jako spálenina. Během hojení se totiž odlučují i části při výkonu tepelně destruované tkáně, která tento zápach vyvolává. Operované ložisko na čípku děložním se tedy hojí přibližně 6 týdnů.

 

Komplikace po konizaci (plastice) děložního krčku

Pacientka může ve vyjímečných případech, a to nejčastěji do 10 ti dnů po provedení výkonu zakrvácet, intenzita takovéhoto krvácení spojeného s operativním výkonem může být pro Vaše srovnání maximálně do síly a délky normálních menses. V tomto případě není nutná akutní kontrola v gynekologické ambulanci. Je-li však krvácení silnější – tedy kousky krve například jako pětikoruna, či jako pramínek krve, je nutná kontrola v gynekologické ambulanci ihned. Tam dojde k vyšetření příčiny krvácení a pak buď formou lokálního ošetření – aplikace tamponády do pochvy, či na klinickém pracovišti formou chirurgického ošetření - zástava krvácení je provedena jednoduchým způsobem pomocí opichu krvácející cévky, je tato komplikace vyřešena. Menstruace pacientky jako taková, přichází v termínu tak, jak ji pacientka očekává, výkon na jejím charakteru nic nemění. V ojedinělých případech může být poněkud silnější a o den či dva
delší. 

Další komplikací po výkonu může být komplikace zánětlivá. Projeví se bolestí v podbřišku, zvýšenou teplotou a možným zhoršením jinak obvyklého výtoku. Tato komplikace musí být opět bez odkladu vyšetřena a řešena v gynekologické ambulanci. Tato komplikace je bez problémů řešena většinou aplikací patřičných antibiotik.