Náhodné stránky webu
- (17.04.2009) Výhody vany a sprchového koutu nebo sprchy - co raději vybrat do domácnosti?
- (10.01.2008) Střelec - žena - psychologické vlastnosti znamení
- (19.02.2009) Goldfieldův syndrom a porucha paměti - co je to?
- (03.04.2009) Předmanželský test - jak otestovat partnera nebo partnerku před svatbou?
- (09.10.2008) Příčiny poruch a bolestí páteře - anatomie a základní anatomické struktury
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Deprese - léčba, psychoterapie, rady, rozdíl mezi smutkem a depresí |
![]() |
Pondělí, 07. únor 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9422x |
___ Postižený často trpí tělesnými obtížemi zácpou, nechutenstvím, ranní nespavostí atd., které mohou někdy v klinickém obraze převládnout dříve tzv. larvovaná deprese. V etiopatogenezi depresí hrají roli faktory genetické, poruchy neurotransmiterů, byly popsány změny v oblasti neuroendokrinní i neurofyziologické.
Existují rovněž teorie psychosociální. Při hodnocení d. se zvažuje její závažnost, přítomnost tělesných příznaků somatického syndromu a psychotických příznaků. Deprese může mít rekurentní charakter, může se střídat s mánií nebo může mít sezónní charakter. Deprese s významnými tělesnými příznaky jsou nověji zařazovány k somatoformním poruchám. Obecně se d. vyznačuje smutnou náladou, ztrátou zájmů, poruchami spánku, poklesem energie, sníženou sebedůvěrou, výčitkami vůči vlastní osobě, poruchami chuti k jídlu v obou směrech. Deprese se mohou vyskytnout samostatně, někdy se střídají se svým opakem (mánie, maniodepresivní psychóza). V léčbě se používají psychofarmaka antidepresiva, někdy též elektrokonvulze (elektrošoky), význam má i psychoterapie. Epizoda depresí postihne za život poměrně velkou část populace, v některých případech má tendenci se opakovat.
Deprese - projevy, příznaky, symptomatologie:
Rozdíl mezi obyčejným smutkem a depresíBěžný zármutek nebo smutná nálada nejsou depresí, ale mohou jí být velmi podobné. Deprese ve smyslu těžkého smutku jako reakce na ztrátu milované osoby nebo významné hodnoty, dlouhodobý stres či frustraci by měla odeznít většinou do dvou až tří měsíců, jen výjimečně až do doby jednobo roku. Občasná období sklíčenosti patří k normální lidské zkušenosti.
Dělení depresíPodle příčiny lze depresivní poruchy pro zjednodušení rozdělit na primární a sekundární.
Léčba deprese
Deprese patří mezi nejlépe léčitelná psychická onemocnění, většina nemocných se uzdraví. Zamyslete se, proč se necítíte dobře. Pozorujete-li příznaky deprese, vyhledejte odbornou pomoc. V současné době existují účinné formy léčení. Vhodná je kombinace farmakologické léčby a psychoterapie.
Antidepresiva - dávkování antidepresiv a nástup účinku ADAntidepresiva zmírňují příznaky deprese, zamezují jejímu zhoršení nebo opakování. Je nutné je užívat pravidelně, přesně dle návodu lékaře. Vytrvejte, i když nepociťujete okamžitou změnu. Antidepresiva mají různou dobu nástupu účinku, jen Váš lékař může zhodnotit vývoj a úspěšnost léčby. Užívejte lék každý den ve stejnou dobu.
Jestliže si některou dávku zapomenete vzít, vezměte si ji, jakmile si to uvědomíte - pokud již ovšem nenastala doba pro Vaši další dávku - v tom případě zapomenutou dávku vynechejte - neberte si dvojitou dávku. O své léky se s nikým nedělte. Léčba je postupná a dlouhodobá. Když se začne Váš zdravotní stav zlepšovat, rozhodnutí o dalším užívání léků ponechejte na svém lékaři (nevysazujte antidepresiva svévolně).
PsychoterapieStejně tak jako skupinová psychoterapie objasňuje příčiny problémů. Dlouhodobé změny v myšlení nemocného se snaží ovlivnit technikami pozitivního podmiňování kognitivně-behaviorální psychoterapie.
Fototerapie a zimní depresivní stavyJde o osvit bílým světlem nad 2500 luxů v časných ranních hodinách, se osvědčila hlavně u tzv. "zimní deprese".
Kde hledat pomoc při léčbě depreseZeptejte se svého praktického lékaře nebo psychiatra. Také můžěte kontaktovat linku důvěry, psychologickou poradnu, svého duchovního nebo promluvil se členy rodiny a s přáteli.
Rady týkající se depresí
Jak se cítit lépe při depresi
|